اخبار

9 نکته در مورد تضمین بازدهی 25 درصدی سهامدارانی که کمتر از 10 میلیون تومان سهام دارند- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم

خبرنگار اقتصادی ، یکی از موضوعات مطرح شده در جلسه هفته گذشته شورای عالی بورس پیشنهادی طرح حمایت صندوق توسعه بازار سهام از سهامداران خرد در راستای ایجاد دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بود، که جزئیات آن بدین شرح است:

. ارزش پورتفوی سهامداران باید 10 میلیون تومان یا کمتر باشد.

. ورود سهامداران به بازار سرمایه باید از ابتدای سال 99 اتفاق افتاده باشد تا بتوانند بر روی پورتفوی سهام خود نوعی ضمانت حداقل بازدهی از صندوق توسعه دریافت کنند.

. پورتفوی مورد محاسبه برای این افراد مشتمل بر سهام، واحدهای صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی و به طور کلی اوضاع اوراق بهادار بازار سرمایه خواهد بود، که اگر ارزش آن 10 میلیون تومان یا کمتر باشد، صندوق توسعه بازار، این حمایت را در قالب یک اختیار فروش برای این دسته از سهامداران بر روی کل پورتفوی‌شان و برای تاریخ انتهای اردیبهشت 1401 قایل می‌شود.

. تا اردیبهشت دو سال دیگر کسب حداقل بازدهی 25 درصدی برای این دسته از سهامداران تضمین می‌شود و چنانچه بازدهی کسب شده در این مدت کمتر از این میزان باشد، جبران و تفاوت آن به سهامداران پرداخت خواهد شد. به عنوان مثال اگر امروز شخصی 10 میلیون تومان پرتفوی داشته باشد و ارزش همین تعداد سهام را بدون اینکه در طی  14 ماه کاهش دهد، در اردیبهشت سال 1401 کمتر از 12میلیون و 500 هزار تومان باشد، تفاوت آن به این افراد پرداخت خواهد شد و اگر هم بیشتر از این رقم باشد سود آن برای سهامدار محفوظ خواهد بود.

. شرط لازم برای پرداخت این مبلغ جبرانی تغییر ندادن پورتفوی سهامدار خرد تا  تاریخ سررسید ذکر شده است.

. در صورتی که افراد سهام جدید خریداری کرده و به پورتفوی خود اضافه کنند، سهام جدید مشمول این حمایت نخواهد بود.

. یکی از شروط اصلی اعمال این طرح این است که سهامدار باید مقدار سهامی که به نوعی در قالب پورتفویش بیمه می‌شود، حفظ و نگهداری کنند و در صورت تغییر هر بخش، کل حمایت لغو خواهد شد.

. از بین افرادی که از ابتدای سال 99 نخستین معامله خود را انجام دادند و تعداد آنها به  6 میلیون و 100 هزار نفرمی‌رسد، حدود 4 میلیون و 500 هزار نفر دارای پرتفوی کمتر از 10 میلیون تومان هستند.

. در راستای مکانیسم اجرای این طرح، نمادی در بورس تهران  ایجاد خواهد شد تا افرادی که برای حضور در این طرح اعلام آمادگی می‌کنند، اختیار فروش را که یک ریالی خواهد بود تهیه کنند. تهیه این اختیار مانع از فروش آن نخواهد بود؛ یعنی اگر این سهامداران در طول دوره احساس کردند که قیمت بالا رفته، می‌توانند ادام به فروش سهام خود کنند، اما این اختیار از آنها سلب خواهد شد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

رشد 37هزار واحدی شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

دکمه بازگشت به بالا