اخبار بورسی

معاون سازمان برنامه و بودجه: رشد مالیات از فراریان مالیاتی اخذ می‌شود –

معاون سازمان برنامه و بودجه: رشد مالیات از فراریان مالیاتی اخذ می‌شود –

به گزارش خبرگزاری به نقل از سازمان برنامه و بودجه، سعید شوال‌پور با تشریح رویکردهای سیاست‌های مالی و پولی بودجه 1403، اظهار داشت: یکی از سؤالاتی که در ارتباط با لایحه بودجه 1403 مطرح می‌شود این است؛ سیاست انقباضی مالی در بودجه سال آینده، چه‌تأثیری روی بخش حقیقی اقتصاد و همین‌طور به‌روی بازار بورس و اوراق بهادار خواهد داشت؟، نکته حائز اهمیت این است که فضای بازار سرمایه بیش از هر چیزی در اقتصاد به آرامش و عدم تلاطم در بازارهای دیگر بستگی دارد؛ یعنی چنانچه بازارهای دیگر که در اقتصاد اصطلاحاً به بازارهای موازی معروف هستند، به‌دلیل تغییرات قیمت و افزایش تورم و افزایش نرخ ارز دچار بی‌ثباتی و تلاطم شوند، به‌طور طبیعی شاهد خروج پول از بازار سرمایه به‌سمت بازارهای دیگر خواهیم بود.

وی افزود: سیاست‌های اقتصادی دولت و بانک مرکزی بر این است که یک آرامش و ثبات در بازار ارز حاصل شود و نرخ تورم ماهانه نیز روی کانال مشخص تثبیت شده است؛ لذا با استمرار سیاست مالی و پولی در بودجه سال آینده، این آرامش و ثبات در اقتصاد حفظ می‌شود و سرمایه‌هایی که در بازارهای دیگر وجود دارد به‌سمت بازار سرمایه و بخش‌های مولد حرکت می‌کند.

کنترل ترازنامه بانک‌ها با هدف مهار تورم و کاهش ناترازی بانک‌ها

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نقش بانک مرکزی در سیاست‌گذاری پولی، گفت: بانک مرکزی در ماه‌های اخیر با کنترل ترازنامه بانک‌ها تلاش کرده است توازن حرکت پول بین دو بازار پول و سرمایه را حفظ کند، این سیاست موجب کنترل نقدینگی شد و در نتیجه ثابت نگه‌داشتن تورم در یک کانال مشخص، منجر به کاهش هزینه‌های جاری می‌شود.

نرخ تورم نیز در کانال‌های فعلی حفظ می‌شود

شوال‌پور تأکید کرد: پیش‌بینی کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد که با ثبات بازار ارز، نرخ تورم نیز در کانال‌های فعلی حفظ می‌شود؛ لذا در ماه‌های آینده شاهد رشد بازار سرمایه خواهیم بود و نقش مکمل سیاست‌گذار پولی که بانک مرکزی است در انضباط‌بخشی به بازار پول و انضباط‌بخشی به نرخ سود بانک‌هاست که این امر کمک بیشتری به رشد شاخص بورس و رونق بازار سرمایه خواهد کرد.

وی با اشاره به دغدغه منتقدان مبنی بر افزایش سهم مالیات نسبت به سال 1402، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که نرخ‌های مالیاتی تغییری نداشته است و این افزایش مالیات ناشی از شناسایی مؤدیان جدید و جلوگیری از فرارهای مالیاتی است که باعث هزینه‌سازی مالیاتی و افزایش قیمت‌ها می‌شود و در نتیجه برآورد ما نشان می‌دهد که بودجه 1403 برای فعالیت شرکت‌ها و سود شرکت‌ها اثر منفی نخواهد داشت و افزایش سودآوری شرکت‌ها یک خبر خوب و مثبت برای بازار سرمایه و همچنین برای فضای کسب‌وکار است.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: برای شرکت‌های دولتی و خصوصی هیچ‌گونه نگرانی نباید وجود داشته باشد. نگرانی فعالان بخش خصوصی و فعالان بازار نسبت به بودجه انقباضی کمتر است و نگرانی‌ها همیشه در مواقعی بوده است که بودجه انبساطی بوده، و دولت مخارج جاری خود را بدون توجه به منابع درآمدی آن افزایش داده است.

ورود بخش خصوصی به عرصه اقتصاد

شوال‌پور ابراز کرد: در اقتصاد یک اثری داریم به‌اسم اثر برون‌رانی بخش خصوصی توسط دولت؛ یعنی هرگاه دولت سهم خود را در اقتصاد زیاد کند، به‌معنی کاهش سهم بخش خصوصی بوده است، پس بودجه انقباضی در حقیقت به این مفهوم است که ما داریم فضا را برای بخش خصوصی و برای توسعه سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و ورود شرکت‌ها به عرصه اقتصاد باز می‌کنیم؛ البته کارکرد اصلی دولت در اینجا که بهبود فضای کسب‌وکار است نباید مغفول واقع شود.

وی با بیان اینکه یکی از مباحثی که در ارتباط با بودجه سال 1403 مطرح می‌شود این است؛ “آیا این بودجه با هدف تحقق رشد اقتصادی 8درصدی برنامه هفتم سازگار است یا خیر؟”، گفت: بر اساس برنامه هفتم، هدف اقتصاد رسیدن به رشد اقتصادی 8درصدی است و سال 1403 اولین سال اجرای برنامه هفتم است، از طرفی یکی از تمایزهای برنامه هفتم نسبت به برنامه‌های قبل، توجه به تأمین مالی است، رشد یعنی در اصول مختلف برنامه هفتم راهکارهای مختلفی برای جذب منابع مالی و تحقق رشد اقتصادی 8 درصد پیش‌بینی شده است.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: طبق اصول برنامه هفتم با تغییر ارتباط مالی دولت با شرکت نفت و همچنین تغییر نوع ورود و نقش‌آفرینی صندوق توسعه ملی در اقتصاد و ورود آن به عرصه تأمین مالی توسعه میادین نفتی، و ارائه راهکارهایی برای جلب مشارکت مردم در بازار سرمایه زمینه برای رونق و رشد اقتصادی فراهم می‌شود.

رویکرد دولت در لایحه بودجه 1403 مشارکت بخش خصوصی است

شوال‌پور گفت: فعالان بازار و همه کسانی که دارای سابقه و تجربه در اقتصاد هستند به این نکته واقف هستند که لزوماً افزایش هزینه‌های دولت به‌مفهوم رشد اقتصادی نخواهد بود، ضمن اینکه آنچه در بودجه دولت اثر مستقیم روی رشد دارد طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و طرح‌های عمرانی است.

وی تأکید کرد: بودجه سال 1403 ظرفیت دولت برای ورود به طرح‌های عمرانی و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را محدود نکرده است، ضمن اینکه رویکرد دولت در برنامه هفتم و لایحه بودجه 1403 به‌سمت جلب مشارکت بخش خصوصی است؛ یعنی دولت در نظر دارد در بودجه 1403 منابع خود را در طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای اهرم و از مشارکت بخش خصوصی در این زمینه استفاده کند.

معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: پیش‌بینی این است که رشد اقتصادی همان‌طور که در 6ماهه اول امسال 7.5درصد بوده، در صورت تداوم سیاست‌های پولی و مالی و اتخاذ راهکارهایی که در برنامه هفتم اندیشیده شده است، در سال 1403 نیز در همین بازه باقی خواهد ماند.

منبع

ماجرای عرضه سهام دولتی 2 خودروساز بزرگ و 6 نکته مهم/ ضوابط تعیین قیمت بلوک سهام اعلام شود- اخبار بازار سهام | بورس - | ""
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nobitex
دکمه بازگشت به بالا