اخبار

2020، سالی خارق‌العاده در تاریخ بازارهای سرمایه شد- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم

خبرنگار اقتصادی ، فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) – نهاد جهانی صنعت بورس اوراق بهادار و اتاق های پایاپای، گزارشی از وضعیت بازار را در سال 2020 منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: با توجه به شیوع ویروس کرونا از اوایل سال گذشته میلادی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، برگزیت و تنش بین ایالات متحده و چین که باعث ایجاد جو نااطمینانی اقتصادی و سیل پیش‌بینی‌های بدبینانه شده بود، سال 2020 سالی خارق‌العاده در تاریخ بازارهای سرمایه بود.

موضوع قابل توجه این است که بازارها با وجود شرایط استثنایی، حتی در بدترین روزهای این بحران، پابرجا فعال بوده‌اند. تا پایان ماه جولای، اکثر شاخص ها به سطح فعالیت قبل از همه گیری ویروس کرونا بازگشتند، که این نشان دهنده اعتماد قوی به بازارها و نقش آنها در حمایت از اقتصاد است.

شاخص های کلیدی:

– سهام: پس از افت شدید (حدودا 21 درصدی) در سه ماهه اول سال 2020، ارزش بازارها به سرعت بهبود یافت و در پایان 3 ماهه دوم به سطح قبل از همه گیری کرونا رسید.

در نوامبر سال 2020 ارزش کل بازارهای جهانی برای اولین بار مرز 100 تریلیون دلار را پشت سر گذاشت و سال با ارزش بیش از 109 تریلیون دلاری به پایان رسید که در مقایسه با پایان سال 2019 تقریبا 20 درصد افزایش داشته است.

در سال 2020 بازارهای سهام در مقایسه با سال قبل رکورد رشد جدیدی در ارزش معاملات (53 درصد) و حجم معاملات (56 درصد) از خود به جا گذاشتند.

در مقایسه با سال 2019 تعداد پذیرش شرکت های جدید از طریق عرضه های اولیه و جریان سرمایه گذاری از همین طریق به طور قابل ملاحظه و به ترتیب به میزان تقریبا 26 و 37 درصد افزایش داشته است. تعداد شرکت های پذیرش شده نیز به میزان 1/1 درصد افزایش یافت.

– اوراق مشتقه قابل معامله در بورس: معاملات مشتقات تقریبا برای همه ی انواع قراردادها و در همه مناطق افزایش یافت. به طور کلی در سال 2020 حجم مشتقات معامله شده در بورس‌ها در مقایسه با سال 2019 به میزان 43 درصد افزایش یافت و به رکوردی بالاتر از 46 میلیارد قرارداد رسید.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

حاشیه‌های یک انتخاب در رکن اصلی بورس/ دعوا بر سرنخواستن رئیس جدید- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا