اخبار ارز دیجیتال

🔴 هشدار: مراقب ایردراپ‌های جعلی آربیتروم باشید

🔴 هشدار: مراقب ایردراپ‌های جعلی آربیتروم باشید

آربیتروم، یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های لایه ۲ اتریوم اخیرا از ایردراپ ۱۰ میلیارد توکن حاکمیتی ARB در تاریخ ۲۳ مارچ (۳ فروردین) خبر داد. به نظر می‌رسد این ایردراپ، به هدف محبوبی برای کلاهبرداران تبدیل شده است و قصد دارند از این طریق، دارایی کاربران را به سرقت ببرند.

به گزارش کوین تلگراف، توکن حاکمیتی آربیتروم به هولدرهای آن امکان مشارکت در رای‌گیری‌های حاکمیتی این راهکار لایه ۲ را اعطا می‌کند. با این حال، به نظر می‌رسد کلاهبرداران در تلاشند تا پیش از زمان مقرر توزیع این ایردراپ، با روش‌های مختلف از سهل‌انگاری برخی سرمایه‌گذاران سوء استفاده کنند.

شرکت امنیتی بلاکچین ریدفاین (Redefine) روز گذشته در توییتی اعلام کرد وب سایتی را پیدا کرده است که ادعا می‌کند وب سایت رسمی ایردراپ Arbitrum است. طبق اسکرین شات‌های به اشتراک‌گذاشته شده، این وب سایت از کاربران می‌خواهد تا به کیف پول آنها دسترسی پیدا کند که در نهایت احتمالا به سرقت دارایی آنها توسط کلاهبرداران منجر می‌شود.

اسکرین شات یکی از وب سایت‌هایی که ادعا می‌کنند وب سایت رسمی ایردراپ آربیتروم هستند - منبع: Redefine
اسکرین شات یکی از وب سایت‌هایی که ادعا می‌کند وب سایت رسمی ایردراپ آربیتروم است؛ منبع: Redefine

شرکت امنیتی بلاکچین CertiK نیز اعلام کرد حساب توییتری «arbitrum_launch» که ایردراپ آربیتروم را تبلیغ می‌کند جعلی است و به کاربران هشدار داد از آن دوری کنند.

در همین حال، یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت با نام «CryptoMaximalist» روز گذشته در پستی نسبت به کلاهبرداری‌های احتمالی هشدار داد و نوشت:

کلاهبرداران امیدوارند از پیچیدگی ماهیت ارزهای دیجیتال و کاربرانی که برای دریافت ارز دیجیتال رایگان هیجان‌زده هستند سوء استفاده کنند.

CryptoMaximalist خاطرنشان کرد حساب‌های جعلی مختلفی را در توییتر کشف کرده که همگی، کاربران را به وب سایت‌های جعلی ایردراپ آربیتروم هدایت می‌کنند. وی به کاربران توصیه کرد پیش از کلیک بر روی لینک‌های به اشتراک گذاشته‌شده، به خوبی پروفایل و سابقه فعالیت‌های این حساب‌ها را چک کنند.

هفته گذشته نیز ابزار ضد کلاهبرداری Scam Sniffer در توییتر اعلام کرد از زمان انتشار خبر ایردراپ آربیتروم، بیش از ۲۷۳ سایت فیشینگ مرتبط با این ایردراپ را شناسایی کرده است. انتظار می‌رود این تعداد، پیش از ۲۳ مارچ که تاریخ ایردراپ آربیتروم است افزایش یابد.

به گفته بنیاد آربیتروم، برای ایردراپ توکن ARB یک سیستم تعیین امتیاز به منظور مشخص کردن کاربران واجد شرایط استفاده شده است. کاربرانی که بیش از ۴ تراکنش در شبکه آربیتروم انجام داده و یا با حداقل ۴ قرارداد هوشمند تعامل داشته‌اند، یا آن دسته از کاربرانی که وجوه خود را به شبکه Arbitrum One منتقل کرده و بیش از ۵۰٬۰۰۰ دلار نقدینگی به شبکه آربیتروم منتقل کرده‌اند واجد شرایط این ایردراپ هستند.

معیارهای کاربران واجد شرایط ایردراپ آربیتروم
معیارهای کاربران واجد شرایط ایردراپ آربیتروم – منبع: Nansen

شرکت تحلیلی نانسن که به تعیین این معیارها توسط آربیتروم کمک کرده است، اعلام کرده از بین بیش از ۲.۳ میلیون کیف پولی که پیش از ۶ فوریه (۱۷ بهمن) وجوه خود را به شبکه Arbitrum One منتقل کرده‌اند، تنها ۶۲۵٬۱۴۳ کیف پول واجد شرایط این ایردراپ هستند.

نانسن در تاریخ ۱۶ مارچ (۲۶ اسفند) در توییتی در این رابطه گفت:

برای فعالیت‌های ارگانیک امتیاز مثبت و برای فعالیت‌های منفی امتیاز منفی درنظر گرفته شده است. تعداد توکنی که هر کیف پول در این ایردراپ دریافت می‌کند تابعی از امتیاز جمع‌آوری شده است.

کاربران آربیتروم می‌توانند با مراجعه به وبسایت gov.arbitrum.foundation، واجد شرایط بودن خود را بررسی کنند. به کاربران توصیه می‌شود تا زمان دریافت توکن‌های خود مراقب باشند، زیرا کلاهبرداران دائما از ایردراپ‌ها استفاده می‌کنند تا از طریق وب‌سایت‌های جعلی و سایر موارد به کلاهبرداری و فیشینگ بپردازند. مراقب کلاهبرداران باشید و ایردراپ را تنها از سایت رسمی بنیاد آربیتروم بررسی کنید.

منبع

تحلیل قیمت بیت کوین: سقوط تا 8000 دلار | 28 خرداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا