اخبار

۷ سیگنال مهم همتی برای سهامداران / بورس منتظر چه اتفاقاتی باشد؟

رئیس کل بانک مرکزی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی به مسائل مختلف پرداخت و از وعده دلار ۲۰ هزار تومانی تا کاهش نرخ سود بین بانکی را مطرح کرد و در عین حال گفت که نرخ سود سپرده بانکی تغییر نخواهد کرد. اما مهمترین اظهارات رئیس کل بانک مرکزی که احتمالا برای سهامداران مهم باشد چه بوده است؟ این اظهارات را در زیر بخوانید:

ـ فضای بازار سرمایه و ارز متاثر از فعل و انفعالات سیاسی است.اگر به منابع دسترسی پیدا کنیم قدرت بازارسازی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت.

ـ بازار سرمایه مسیر خوبی برای توسعه کشور است. نرخ بهره بین بانکی ربطی به بورس ندارد. آنچه می‌تواند بر بورس تاثیر بگذارد نرخ سپرده است که تغییری نکرد. می‌خواهیم نرخ بین بانکی میانگین کریدور باشد بین ۱۴ تا ۲۲. با توجه به سیاست عملیات بازار باز مصمم هستیم که نرخ بین بانکی را در میانگین کریدور بیاوریم. اما درباره نرخ سود سپرده بانکی فعلا تصمیمی نداریم.

ـ به سرکوب نرخ ارز اعتقادی ندارم اما انتظارات نرخ ارز تعدیل خواهد شد و به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد. وضع درآمدهای ارزی خوب است ولی نمی‌توان رقم را اعلام کرد.

ـ بانک مرکزی طرفدار این نیست که قیمت ارز بالا بماند تا دولت نقدینگی تامین کند؛ بلکه بانک مرکزی تمام تلاش خود را خواهد کرد تا نقدینگی را تامین نماید؛ این در حالی است که سال قبل ۱۵ میلیارد دلار برای ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده که بانک مرکزی ۷ میلیارد دلار آن را از ذخایر خود تامین کرده است.

ـ من همچنان مخالف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستم.. ارز ۴۲۰۰ تومانی زمانی به کالاهای اساسی داده شد که البته آن زمان نرخ دلار نیمایی ۷ هزار تومان بود؛ اما به تدریج ارز نیمایی رشد کرد؛ اما در همان مقطع ما تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی را کمتر کردیم؛ اما وقتی که فاصله بالا رفت، مجبور هستیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر تزریق کنیم.

ـ احساس کردم که مسئولان کشور عمان در مذاکرات طولانی و مفصل خود با ایران، عزم جدی برای همکاری با ایران دارند. ما منابع خوبی در عمان داشتیم که از آن استفاده کردیم و امیدواریم این روابط بهبود یابد. از منابع بلوکه شده خود در عمان استفاده کردیم و در مقابل، از کره‌ای‌ها برای عدم آزادسازی منابع خود شکایت خواهیم کرد.

ـ سخت‌ترین شرایط را گذرانده ایم و از آن عبور کرده ایم. با توجه به مذاکراتی که از سوی ایران در حال انجام است، به نظر می‌رسد که شرایط، بهتر خواهد شد.

با این سخنان به نظر می‌رسد بازار سهام احتمالا واکنشی به بخش‌هایی از اظهارات همتی داشته باشد. ترس سهام گروه‌های مرتبط با دلار و کاهش احتمال افزایش قیمت برخی سهام با برداشته شدن دلار ۴۲۰۰ تومانی از یک سو و امیدواری به بهتر شدن شرایط اقتصادی از سوی دیگر شاید مهمترین پیام همتی برای بازار سهام بوده باشد. باید دید بورس به کدام یک واکنش بیشتری نشان خواهد داد؟

آخرین پیش‌بینی‌ها از بازار سهام را در صفحه پیش‌بینی بورس دنبال کنید.

قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار چقدر شده است؟
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا