اخبار ارز دیجیتال

۷۳۵ میلیون دلار قرارداد اختیار بیت کوین روز جمعه منقضی می‌شود

۷۳۵ میلیون دلار قرارداد اختیار بیت کوین روز جمعه منقضی می‌شود

در تاریخ ۶ می (۱۶ اردیبهشت) ۷۳۵ میلیون دلار قرارداد اختیار بیت کوین منقضی می‌شود و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که شرایط کنونی اقتصاد کلان هم‌چنان به نفع خرس‌ها ادامه خواهد یافت. کاهش قیمت بیت کوین به ۴۰,۰۰۰ دلار چه تاثیری بر بازار می‌گذارد؟

به گزارش بورس سیگنال “” و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در دو ماه اخیر در الگوی وج (wedge) نزولی قرار داشته و در این مدت، چندین بار به سطح حمایتی ۳۷,۶۰۰ دلار کاهش یافته است. قیمت بیت کوین علاوه بر این روند نزولی، از ابتدای سال تاکنون با ۱۶٪ کاهش مواجه بوده است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین در صرافی FTX
نمودار روزانه قیمت بیت کوین در صرافی FTX منبع: تریدینگ ویو

دلیل اصلی روند کنونی قیمت بیت کوین، نگرانی سرمایه‌گذاران درباره بدتر شدن شرایط اقتصاد کلان است. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نگران تاثیر سیاست‌های سختگیرانه اقتصادی فدرال رزرو هستند. پاول تودور (Paul Tudor) میلیاردر و مدیر یکی از صندوق‌های پوشش ریسک در تاریخ ۳ می (۱۳ اردیبهشت) گفته است که شرایط برای سرمایه‌گذاران بدتر از هر زمان دیگری است، زیرا علاوه بر بدتر شدن شرایط اقتصادی، فدرال رزرو نیز در حال افزایش نرخ بهره است.

طبق گزارش میهن بلاکچین فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را ۰.۵٪ دیگر افزایش داد.

در تاریخ ۴ می (۱۴ اردیبهشت)، CNBC گزارش داده است که اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی اعمال کرده است تا واردات نفت خام روسیه را به مدت ۶ ماه متوقف کند و اورسولا ون‌در لین (Ursula von DER Leyen) رییس کمیسیون اروپا گفته است:

این تحریم یک ممنوعیت وارداتی کامل برای کل نفت روسیه، حمل دریایی و خط لوله انتقال نفت، نفت خام و نفت پالایش‌شده است.

به دلایل ذکرشده، معامله‌گران نگران تاثیر بحران اقتصاد کلان جهان بر بازار رمزارزها هستند. اگر اقتصاد جهانی وارد رکود شود، سرمایه‌گذاران با خارج شدن از دارایی‌های پرریسک نظیر بیت کوین، به دنبال محافظت از سرمایه خود هستند.

گاوها انتظار قیمت کمتر از ۴۰,۰۰۰ دلار بیت کوین را نداشتند

ارزش قراردادهای اختیار بیت کوین که در تاریخ ۶ می منقضی خواهند شد ۷۳۵ میلیون دلار است، اما عدد واقعی کمتر از این مقدار خواهد بود زیرا با کاهش قیمت به کمتر از ۴۰,۰۰۰ دلار، گاوها غافلگیر شدند.

مجموع ارزش قراردادهای اختیار بیت کوین که در تاریخ ۶
مجموع ارزش قراردادهای اختیار بیت کوین که در تاریخ ۶ می

نسبت قراردادهای اختیار خرید (call) به قراردادهای اختیار فروش (put) معادل با ۱.۲۲ است. این نسبت بیانگر ارزش ۴۰۵ میلیون دلاری قراردادهای اختیار خرید در مقابل ارزش ۳۳۰ میلیون دلاری قراردادهای اختیار فروش است. با این حال، با توجه به اینکه قیمت بیت کوین نزدیک به ۳۹,۵۰۰ دلار است، ۸۹٪ قراردهای خوش‌بینانه و صعودی، بی‌ارزش خواهند شد.

در این بین، اگر قیمت بیت کوین تا تاریخ ۶ می کمتر از ۳۹,۰۰۰ دلار باقی بماند، خرس‌ها ۱۰۰ میلیون دلار آپشن فروش در اختیار خواهند داشت. دلیل این اختلاف آن است که حق فروش بیت کوین بر روی قیمت ۳۶,۰۰۰ دلار هیچگونه سود و منفعتی ندارد.

خرس‌ها در آستانه کسب سود ۱۴۵ میلیون دلاری

در ادامه ۴ سناریویی که ممکن است رخ دهد را عنوان می‌کنیم. تعداد قراردادهای اختیار موجود در تاریخ ۱۶ اردیبهشت برای قراردادهای اختیار خرید و فروش متفاوت است و به قیمت بیت کوین در تاریخ انقضای این قراردادها بستگی دارد. عدم توازن به سمت هر کدام از این قراردادها، سودهای متفاوتی را شامل می‌شود که عبارتند از:

  • اگر قیمت بین ۳۷,۰۰۰ الی ۳۹,۰۰۰ دلار باشد: ۵۰۰ قرارداد اختیار خرید و ۴۳۰۰ قرارداد اختیار فروش. نتیجه ۱۴۵ میلیون دلار به نفع خرس‌ها است.
  • اگر قیمت بین ۳۹,۰۰۰ الی ۴۰,۰۰۰ دلار باشد: ۱۲۰۰ قرارداد اختیار خرید و ۲۵۰۰ قرارداد اختیار فروش. خرس‌ها برتری ۵۰ میلیون دلاری خواهند داشت.
  • اگر قیمت بین ۴۰,۰۰۰ الی ۴۱,۰۰۰ دلار باشد: ۳۸۰۰ قرارداد اختیار خرید و ۱۱۰۰ قرارداد اختیار فروش. نتیجه ۱۰۵ میلیون دلار به نفع گاوها است.
  • اگر قیمت بین ۴۱,۰۰۰ الی ۴۲,۰۰۰ دلار باشد: ۵۳۰۰ قرارداد اختیار خرید و ۷۰۰ قرارداد اختیار فروش. گاوها برتری خود را به ۱۹۰ میلیون دلار افزایش می‌دهند.

این تخمین‌ها، آپشن‌های خرید در شرایط صعودی و آپشن‌های فروش در معاملات خنثی الی نزولی را مدنظر قرار داده است. هرچند این تخمین‌های ساده، از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پیچیده‌تر چشم‌پوشی کرده است.

برای مثال، معامله‌گران می‌توانند قرارداد اختیار خرید را بفروشند و در شرایطی که قیمت بیت کوین بالاتر از حد مشخص باشد حضور کمتری داشته باشند. اما متاسفانه، تاثیر این موضوع را به آسانی نمی‌توان تخمین زد.

قیمت بیت کوین در تاریخ ۶ می باید کمتر از ۳۹,۰۰۰ دلار باقی بماند تا خرس‌های بیت کوین بتوانند ۱۴۵ میلیون دلار سود کسب کنند. از طرف دیگر، گاوها با افزایش قیمت به بالاتر از ۴۰,۰۰۰ دلار می‌توانند از ضرر اجتناب کرده و حتی ۱۰۰ میلیون دلار سود کسب کنند. با توجه به شرایط نامساعد اقتصاد کلان، به نظر می‌رسد در تاریخ ۶ می، خرس‌ها در وضعیت بهتری قرار داشته باشند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا