اخبار بورسی

چشم انداز بازار سرمایه در نیمه دوم سال- اخبار بازار سهام | بورس – |

چشم انداز بازار سرمایه در نیمه دوم سال- اخبار بازار سهام | بورس – |

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ، شاخص کل بازار سرمایه از اواسط اردیبهشت ماه سال جاری تا ابتدای شهریور ماه در یک روند نزولی قرار گرفت به طوری که با ریزشی بیش از 20 درصد از ارتفاع 2 میلیون و 55 هزار واحدی به محدود ی 1 میلیون و 900 هزار واحد رسید. همپوشانی نمودار شاخص کل با روند نرخ ارز در بازار غیر رسمی به خوبی نشان می دهد به واسطه ی تثبیت نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی، بازار سرمایه وارد مدار نزولی شد و مشخصا دیگر توان رشد های شارپی که در نیمه ی دوم سال گذشته داشت را ندارد.

توقيف ٢٦٠ ميليون دلار ارز ديجيتال توسط روسيه - ""

بورس ,

تثبیت نرخ ارز، عامل اصلی عدم رشد شاخص کل

به اعتقاد اکثر کارشناسان اصلی ترین موتور محرک بازار سرمایه، رشد نرخ ارز است. در شرایطی که اعمال سیاست های فعالانه ی بانک مرکزی در خصوص مدیریت نرخ ارز و همچنین گشایش های ارزی اخیر، توانسته ثبات را به بازار ارز برگرداند، به نظر می رسد بازار سرمایه نیز همچون سایر بازار ها وارد فضای رکودی شود.

دیگر نکته ای که مهر تایید بر این ادعا خواهد زد، عدم رشد ادامه دار بازار سرمایه بعد از تغییر نرخ تسعیر است که تعجب خیلی از کارشناسان را به دنبال داشت. 

ادامه دار بودن فضای رکودی بازار سرمایه در نیمه دوم سال

دیگر نکته ای که به نظر می رسد به فضای رکودی بازار سرمایه در نیمه دوم سال دامن بزند، هدم پایه پولی است که به واسطه ی بازگشت ارزهای بلوکه شده به چرخه اقتصاد ایران رخ خواهد داد.به بیان دیگر کاهشی که به واسطه این فرایند در پایه پولی رخ خواهد داد، به منزله ی اعمال سیاست های انقباضی در اقتصاد عمل کرده و با سرد کردن اقتصاد، طبیعتا اقدامی ضد تورمی محسوب شده که زمینه های رکودی را پدید خواهد آورد.

با توجه به اینکه تسعیر این ارزها و بازگشت آن ها به چرخه ی اقتصاد ایران سبب کاهش قابل توجه پایه پولی خواهد شد، علاوه بر دو تاثیر بالا، به منزله  اعمال یک سیاست انقباضی عمل کرده و فضای رکودی اقتصاد ایران را دامن خواهد زد که همین امر باعث خواهد شد تا انتظارات برای افت هرچه بیشتر قیمت ها خصوصا در بازار هایی که ذات سفته بازانه دارند را داشته باشیم. 

انتهای پیام/

منبع

افشاگری خالق ترون از پشت‌ پرده‌‌های فساد مالی در صرافی هوبی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 15 =

دکمه بازگشت به بالا