اخبار

پیشنهاد کشتی آرای برای کاهش اختلاف قیمت سکه فیزیکی با گواهی سکه- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

لطفا برای مشاهده آخرین اخبار بورسی به کانال تلگرام بورس سیگنال مراجعه نمایید.

به گزارش #بورس سیگنال و به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از بورس‌نیوز، به دنبال افزایش قیمت گواهی سپرده سکه در بورس این زمزمه مطرح شده که معاملات این ابزار هم متوقف شود تا از التهاب بازار فیزیکی کاسته شود. دو سال گذشته نیز معاملات آتی سکه در بورس به خاطر آرامش بازار فیزیکی متوقف شد.

محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در این خصوص بیان کرد: حباب سکه طلا در مقطع نوروز به صفر رسیده بود؛ ولی با توجه به افزایش تقاضای سکه توسط معامله‌گران بازار سرمایه، قیمت سکه وارد فاز حباب شد.

وی افزود: قیمت واقعی سکه در حال حاضر 6میلیون و هزار تومان بوده و قیمت بازار فیزیکی حدود 450هزار تومان حباب دارد و حباب قیمت سکه در بورس از این میزان بالاتر است.

این فعال بازار سکه اظهار کرد: موافق توقف معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس نیستم و اتفاقا در زمان راه اندازی این ابزار، جزو موافقان آن بودم. معاملات سکه در بورس مزایایی از جمله امنیت بیشتر، شفافیت بالاتر و… دارد. ولی به منظور برقراری آرامش در بازار سکه طلا و جلوگیری از حباب قیمتی زیاد در بورس، پیشنهاد می شود درصدی اختلاف قیمت ثابتی برای معاملات گواهی سپرده سکه بورس با بازار فیزیکی در نظر گرفته شود تا گپ قیمت بین این دو بازار، کاهش یابد و از التهاب بازار سکه کاسته شود‌. افزایش قیمت گواهی سپرده سکه در بورس این سیگنال را به بازار می دهد که قرار است قیمت سکه افزایش یابد و تقاضا هم به تبع آن افزایش خواهد یافت. کما اینکه این روزها بسیاری از مردم، آرامش خاطر ندارند و به دلیل اینکه احتمال افزایش قیمت سکه را می دهند، مرتبا به دنبال خرید سکه هستند و بازار طلا و جواهر اصلا رونقی ندارد.

کشتی آرای تصریح کرد: اگر سقف اختلاف قیمت بین بورس و بازار فیزیکی مشخص شود، حتی می توان معاملات طلای آب شده و شمش طلا را هم در بورس راه اندازی کرد؛ اما مادامی که محدودیتی برای قیمت گذاری در بورس وجود نداشته باشد، این بازار اثر منفی بر بازار فیزیکی خواهد داشت.

وی در خاتمه گفت: هیچ نظری در مورد پیش بینی قیمت سکه طلا ندارم؛ اما در این بازار همانطور که احتمال افزایش قیمت وجود دارد، کاهش قیمت هم محتمل است و سرمایه گذاران نوسان شدید سکه طلا در سال 97 را هم فراموش نکنند.

انتهای پیام/

سیگنال مثبت دوم برای بورس / افزایش حد نصاب صندوق‌های درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =

دکمه بازگشت به بالا