اخبار بورسی

پیشنهاد حمایت از بازار سرمایه برای هدایت نقدینگی سرگردان- اخبار اقتصاد ایران – | “”

پیشنهاد حمایت از بازار سرمایه برای هدایت نقدینگی سرگردان- اخبار اقتصاد ایران – | بورس سیگنال “”

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بازار سرمایه در دو روز پایانی هفته گذشته و با واکنش مثبت به محدوده ی تکنیکالی خود، رشد اندکی را تجربه کرد که سبب شد برخی از فعالان این بازار، تصور کنند که پایان اصلاح بازار نزدیک است. اما امروز (شنبه) شاخص کل ریزش 10 هزار واحدی را تجربه کرد.

به اعتقاد خیلی از کارشناسان بازار سرمایه در اعداد و ارقام ارزشمند است اما ارزش معاملات نشان دهنده عدم رغبت خریداران به خرید سهام حتی در این قیمت‌ها هستند. نکته‌ای که شاید بیشتر سبب غافلگیری کارشناسان بازار سرمایه شد، عدم تغییر مسیر بازار سرمایه علیرغم کوتاه آمدن بانک مرکزی از سیاست‌های انقباضی خود بود که باز هم دردی از بازار سرمایه دوا نکرد و عملا کمکی به این بازار نشد.

عدم افزایش نرخ بهره بین بانکی کمکی به بورس نکرد

در ادبیات اقتصادی چند سال اخیر کشور که شاید تعداد افراد فعال در بازارهای مالی به ویژه بازار سرمایه رشد چشمگیری کرده است، سوژه پرحاشیه و پرحرف و حدیثی تحت عنوان نرخ بهره بین بانکی، شکل گرفته است.

شاید کمتر فعال بورسی این روزها اخبار نرخ بهره بین بانکی را دنبال نکند، گرچه به اعتقاد اکثر کارشناسان نمی‌توان به صراحت گفت که نرخ بهره بین بانکی به طور مستقیم روی بازار سرمایه اثرگذار است و تغییرات جزئی و هفته‌ای آن تاثیر خاصی روی بازار می‌گذارد، اما هم زمانی ریزش بازار سرمایه در سال‌های اخیر و تقارن آن با رشد نرخ بهره بین بانکی بطوریکه وقتی بازار در روزهای روبه‌رشد خود در سال‌های قبل بود این نرخ حدود 10 درصد و امروز که بازار پس نزول در شرایط رکودی فرو رفته بالای 20 درصد است، چشم و گوش فعالان و سرمایه‌گذاران بورس را به کوچکترین تغییرات نرخ بهره بین بانکی حساس کرده است بطوریکه با کوچکترین تغییری که در این نرخ چه در جهت افزایش و چه در جهت کاهش رخ می‌دهد، واکنش نشان می‌دهند.

در همین راستا می‌توان گفت مهمترین اقدام ریاست سازمان بورس، پیگیری‌های وی برای کاهش نرخ سود بین بانکی در تیر و مرداد امسال باشد، بعد از شروع یک روند صعودی از فروردین ماه امسال و رشد شاخص کل تا محدوده 1.6 میلیون واحدی روند نزولی 4 ماهه شاخص کل آغاز شده و هم‌اکنون (هفته اول مهر ماه) شاخص کل در محدوده 1.330 هزار واحدی قرار گرفته است.

این در حالیست که بانک مرکزی تحت فشارهای وزارت اقتصاد سیاست انقباضی خود را کاهش داده و رشد پایه پولی در مردادماه به بالای 30 درصد افزایش یافته است.

لازم به ذکر است در حدود 12 ماه  منتهی به تیر ماه امسال، تحت تاثیر اقدامات کنترلی بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، رشد پایه پولی از حدود 42 درصد به محدوده 24 درصد کاهش یافته بود.

براین اساس بانک مرکزی حدود 17 هزار میلیارد تومان منابع نقد برای بازخرید اوراق در بازار بین بانکی تزریق کرد و در پی این اقدام هرچند نرخ سود بین بانکی در محدود 20 درصد تثبیت شد اما به یک باره پایه پولی و نقدینگی در مردادماه برخلاف ماه‌های گذشته وارد یک مدار صعودی شدند و تمام اقداماتی که بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی به کار بسته بود، با چالش روبرو شد.

با همه این اوصاف  روند نزولی شاخص کل و سهام شرکت‌های بزرگ تغییر خاصی نکرد و متاسفانه خط حمایتی 1.4 واحد نیز در اواسط شهریور ماه از دست رفت. این موضوع به لحاظ روانی فعالان بازار سهام را با ابهامات بسیار پیچیده روبرو کرد.

هدایت نقدینگی به بازار سرمایه سپر تورم‌های احتمالی

با توجه به تغییر و تحولاتی که در سطح جهانی در حال وقوع است و ابهاماتی که روز به روز بیشتر می‌شود و همچنین اخباری که از عدم توافق در مذاکرات برجامی به گوش می‌رسد، به نظر می‌رسد که سیاستگذاران اقتصادی کشور و همچنین سکانداران بازار سرمایه فکر جدی در راستای احیای این بازار کنند.

اگر بازار سرمایه مجددا رونق بگیرد و بتواند نقدینگی را جذب خود کند احتمالا با توجه به ریزش و رکودی که نسبت به سایر بازارها در این مدت تجربه کرده، این توانایی را داشته باشد که همچون سپری مقابل تورم ایستادگی کند و جذابیت‌های بازار ارز و مسکن و سایر بازارهای مالی را تا حدودی کم کند.

انتهای پیام/

منبع

شاخص بورس 29 هزار واحد رشد کرد- اخبار بازار سهام | بورس - | "" | خبرگزاری "" | ""
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا