اخبار

پول‌های بلوکه شده برای عرضه اولیه‌ چه می‌شوند؟

، برخی از سهامدارن بازار سهام درباره بلوکه شدن پول‌هایشان در حساب‌های کارگزاری‌ها نقدهایی کردند.

برخی از سهامدران و مخاطبان در رابطه با لغو عرضه‌های اولیه مدار و حآفرین اظهار کردند که سازمان بورس و کارگزاری‌ها به دنبال شارژ پرتفوی سهامدارن است و از این بلوکه شدن پول، سودی به دست می‌آورند.

با توجه به لغو عرضه نمادهای مدار و حآفرین در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، مبلغ زیادی از سرمایه نقد سهامدارن در حساب کارگزاری‌ها بلوکه می‌شود. از آنجایی که برگشت پول از سوی کارگزاری‌ها به حساب سهامداران یک تا دو روز کاری زمان می‌برد، نکته قابل توجه آن جاست که باقی ماندن حجم نسبتا بالایی از نقدینگی سهامداران در حساب کارگزاری‌ها چه نتیحه‌ای دارد؟

در حالت کلی، برای ثبت سفارش خرید سهم، باید در منوی ثبت سفارش، قیمت سهم و هم چنین حجم یعنی تعداد سهم مورد نیاز را وارد کنید. قیمت ضرب در تعداد سهم، باید به اندازه‌ای باشد که شما به اندازه آن، موجودی ریالی دارید.

مثلا اگر درخواست خرید ۷۰۰ هزار تومان سهم دارید، باید بیش از ۷۰۰ هزار تومان نزد کارگزاری، نقدینگی داشته باشید تا به اندازه ۷۰۰ هزار تومان، پول شما بلوکه شود و نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام شود. به دلیل اینکه نیم درصد کارمزد، در هر نوبت خرید سهم کارگزاری و مالیات است، شما باید همیشه بیش از نیم درصد درخواست خرید، موجودی نزد کارگزاری داشته باشید. یا سفارش شما به حدی باشد که با احتساب نیم درصد (برای سفارش خرید)، موجودی شما کافی باشد.

از مبلغ بلوک شده برای خرید سهام، کارمزد یا مالیات کسر نمی‌شود. نکته قابل توجه این است که اگر برای خرید نمادی، ثبت سفارش کنید و تا پایان ساعت معاملاتی یعنی ۱۲ و ۳۰ دقیقه، سهمی به شما اختصاص پیدا نکند، سیستم به صورت خودکار پس از پایان ساعت معاملاتی، مبلغ را به حساب شما بازمی‌گرداند. یعنی پولی بلوکه نمی‌شود.

اگر کم‌تر از مبلغ بلوکه شده به شما سهم برسد، مبلغ باقیمانده معمولا تا ساعت ۱۴ همان روز، به حساب شما (قدرت خرید) برمی‌گردد.

اما نکته قابل توجه این است که با وجود برگشت پول به قسمت قدرت خرید سهامداران در کارگزاری‌ها، بازگشت پول به حساب بانکی سهامدارن (در صورت درخواست برداشت وجه) یک تا دو روز کاری زمان می‌برد.

آیا این حجم بالای نقدینگی که از مجموع قدرت خرید سهامدارن نزد حساب کارگزاری‌ها وجود دارد سودی برای کارگزاری‌ها ندارد؟

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس دنبال کنید.

خودروهای صفر در محدوده قیمتی ۶۰۰ میلیون تا ۱٫۲ میلیارد تومانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا