اخبار خودرو

پرواز شگفتی‌ساز اولین هواپیمای هیدروژنی جهان

این خبر بزرگی برای هوانوردی پاک است که H۲Fly اکنون اولین پرواز با خلبان هیدروژن مایع در جهان به حساب می‌آید. هیدروژن مایع یک سوخت تمیز است که در هنگام سوختن چیزی جز آب منتشر نمی‌کند و می‌تواند از طریق سلول سوختی برای تولید نیروی فوری برای موتور‌های الکتریکی عمل کند. این سوخت حدود ۲.۸ برابر بیشتر از سوخت جت انرژی دارد و در دنیای هوانوردی که هر گرم وزن تفاوت ایجاد می‌کند، این عدد بسیار بزرگ است.

به گزارش همشهری، از طرفی کار کردن با آن کمی هم کابوس‌وار است. برای نگهداری آن به شکل مایع، باید سوخت را نزدیک به دمای صفر مطلق نگه دارید. با توجه به سطوح فشار محیط، تنها در منفی ۲۵۳ درجه سانتیگراد می‌جوشد و ممکن است محتوای انرژی بالایی از نظر وزن داشته باشد، اما از نظر حجمی چگالی انرژی آن بسیار کم است. برای حمل همان مقدار انرژی به مخزن تقریباً چهار برابر بزرگ‌تر از مخزن سوخت جت معمولی نیاز است؛ بنابراین برخی از مزیت وزن آن در تجهیزات سنگین‌تر از بین می‌رود.

(ویدئو) مجلل‌ترین هواپیمای قاره پیمای ایرباس A۳۸۰ امارات

با این حال، هنگامی که همه چیز در نظر گرفته شود، H۲Fly می‌گوید که توانسته حداکثر برد هواپیمای Pipistrel Taurus HY۴ دو بدنه خود را هنگام تغییر از سوخت هیدروژن گازی به مایع دو برابر کند و برد آن را از ۷۵۰ کیلومتر به ۱۵۰۰ کیلومتر برساند. هر دوی این ارقام با فناوری باتری نسبتاً سنگین امروزی امکان‌پذیر است.

طراحی عجیب این هواپیما به خلبان اجازه می‌دهد در بدنه سمت راست بنشیند، در حالی که سیستم سوخت در بدنه سمت چپ ایزوله نگه داشته می‌شود. در همین حال، سیستم پیشرانه الکتریکی و سلول‌های سوختی تبدیل‌کننده هیدروژن همگی در یک اتاقک موتور مرکزی در بین آن‌ها قرار دارند.

(تصاویر) جگوار اف-تایپ ۷۵؛ با خاص‌ترین خودرو این روز‌های انگلیس

این شرکت می‌گوید که اکنون نه تنها اولین پرواز خلبان‌دار هیدروژن مایع در جهان را به انجام رسانده است، بلکه سه ماموریت دیگر را که از فرودگاهی در ماریبور، اسلوونی انجام می‌شود، داشته است.

طبق بیانیه مطبوعاتی، این هواپیما در طول آزمایش‌های پروازی متعدد، عملکرد ایمن و کارآمد را داشته است و تجزیه و تحلیل پرواز‌های آزمایشی ارقام برد مورد انتظار H۲Fly را تایید می‌کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − چهار =

دکمه بازگشت به بالا