اخبار ارز دیجیتال

پرداخت لایتنینگ؛ راه‌حلی برای مشکل انتقال گران و کند بیت کوین

پرداخت لایتنینگ؛ راه‌حلی برای مشکل انتقال گران و کند بیت کوین

از زمانی که بیت کوین به‌عنوان جایگزینی غیرمتمرکز برای تبادلات مالی مطرح شد، همواره دو مشکل پیش روی خود داشته است که البته شبکه‌ها و رمزارزهای دیگر سعی کردند این مشکل را برطرف کنند. این دو مشکل هزینه کارمزد بالا و سرعت پایین تراکنش‌ها بود که بیت کوین تلاش کرده است با «لایتنینگ» این مشکل را برطرف کند.

نه سال پس از خلق بیت کوین، در چنین روزی در هشتم ژانویه 2018، نخستین تراکنش بیت کوین از طریق لایتنینگ صورت گرفت؛ اتفاقی که از آن می‌توان به گامی بزرگ برای ورود بیت کوین به زندگی روزمره مردم به‌عنوان یک ابزار پرداخت نام برد.

در این حالت تراکنش‌ها از طریق شبکه‌ای از کانال‌های پرداخت خرد ارسال می‌شوند که خارج از زنجیره بلوکی هستند. این فرایند باعث افزایش سرعت انتقال و کاهش هزینه‌ها می‌شود. البته وایت پیپر بیت کوین یک سال قبل از این توسط «جوزف پون» و «تادئوس» در ایجا منتشر شده بود که براساس آن، پرداخت‌های فوری خارج از زنجیره مقیاس‌پذیر را با استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز پیشنهاد کرد.

هزینه انتقال در شبکه بیت کوین زیاد است و تکمیل هر تراکنش گاهی تا بیست دقیقه زمان می‌برد. البته در هنگام نوسانات بازار و افزایش تراکنش‌ها، این هزینه و زمان، ممکن است به‌شدت افزایش هم پیدا کند. اما هزینه تراکنش‌های انجام‌شده با استفاده از شبکه لایتنینگ، در حد چند سنت است. با توجه‌ به اینکه دیگر نیازی به انجام همه تراکنش‌ها از طریق بلاکچین اصلی بیت کوین نیست، رقابت کمتری برای انجام و تأیید تراکنش‌ها وجود دارد و ماینرها کار کمتری برای انجام خواهند داشت. همه این‌ها به پایین نگه‌داشتن کارمزد انجام معاملات کمک می‌کند.

این شبکه انتقال بر بستر شبکه بیت کوین که «لایتنینگ» به‌معنای رعد‌و‌برق نام گرفت، به کاربران اجازه می‌دهد با یکدیگر کانال‌های پرداخت ایجاد کنند و به‌این‌ترتیب، بسیاری از تراکنش‌های خرد و کوچک از شبکه اصلی دور می‌ماند.

در این شیوه پرداخت، با ایجاد یک کانال پرداخت، دیگر نیازی نیست پرداخت‌ها روی شبکه اصلی بیت کوین انجام شود، بلکه پرداخت‌ها از طریق شبکه لایه دوم لایتنینگ صورت می‌گیرد.

تراکنش‌های خرد در شبکه لایتنینگ توسط قراردادهای هوشمند راهبری می‌شوند. مدیریت انتقال تراکنش از مسیری که کمترین هزینه را به‌دنبال داشته باشد با خود شبکه و قراردادهای هوشمند آن خواهد بود.

یک قابلیت امنیتی دیگر در شبکه لایتنینگ، تایم لاک (Timelocks) است. تایم لاک این امکان را می‌دهد تا برای باز ماندن فاکتور یا کانال میان 2 شخص، حد زمانی تعیین شود.

لایتنینگ در نوبیتکس

صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس اولین صرافی ایرانی بود که از نهم مرداد 1400 انتقال بیت کوین بر بستر شبکه لایتنینگ را ایجاد کرد.

استفاده از این روش برای جابه‌جایی بیت کوین سخت نیست و به‌راحتی می‌توانید بسترهای لازم را برای این شیوه انتقال فراهم کنید. انتقال بیت کوین بر بستر شبکه لایتنینگ در نوبیتکس، کارمزد بسیار ناچیزی برای کاربر دارد و انتقال بیت کوین در ظرف چند ثانیه صورت می‌گیرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره شبکه لایتنینگ و نحوه استفاده از آن، به بلاگ نوبیتکس مراجعه کنید. همچنین برای خرید و فروش امن بیت کوین، اتریوم، شیبا، کاردانو، دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال و همچنین استفاده از شبکه لایتنیگ، می‌توانید در نوبیتکس، به‌عنوان نخستین و بزرگ‌ترین صرافی ایرانی ارز دیجیتال با بیش از چهار میلیون کاربر، ثبت‌نام کنید.

منبع

بلومبرگ: بایننس دارایی‌های صرافی و دارایی‌های کاربران را «به اشتباه» ترکیب کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا