اخبار

ولخرجی دولت با دلارهای خیالی / «به جای طلبمان واکسن بدهند»

، از وقتی مذاکرات برجامی در وین آغاز شد موضوع آزادسازی پول‌های بلوکه ایران برای چندین بار باز هم مطرح شد. پس از آن هم سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران و آزاد سازی کشتی این کشور از سوی ایران امیدها به آزادسازی پول ایران حداقل در کره را قوت بخشید.

البته ظاهرا این بار نیز مثل دفعات گذشته، هنوز جز حرف و وعده هیچ خبری از ارزها نیست. تنها کشوری که حاضر به آزادسازی پول ایران شده عمان بوده که حدود دو میلیارد دلار پول را آزاد کرده تا ایران با این پول دارو بخرد. بنابراین حتی کشوری مثل چین که ادعای همکاری با ایران را دارد هم حاضر به آزادسازی پول‌های ما نشده است.

، در این مدت با توجه به اخبار مختلفی که از وضعیت پول‌های بلوکه و احتمال آزادسازی آن می‌رسید، چندین گزارش تهیه کرد که واکنش‌‌های گوناگون مخاطبان را به دنبال آورد. در ادامه تعدادی از نظرات مردم در این باره آمده است:

« ایران بایستی فورا عضو fatf بشه که انتقال دلارها از طریق بانک انجام بشه والا مثل دکل نفتی همین دلارها را یک جا میبرن اون وقت است که سرما بی کلا می‌ماند»

« اگه چین حسن نیت داره ومردم ایران براش به عنوان مصرف کننده بنجولاش اهمیت دارن! با طلب های ما واکسن برامون تهیه کنه که اقلا زنده بمونیم کالاهاشونو مصرف کنیم»

«آیا چین با این اوصاف لیاقت و شرایط این را دارد که ما به عنوان یک شریک راهبردی روی آن حساب کنیم؟! الان چه فرقی بین آمریکا و چین هست؟ آمریکا مارا تحریم کرده و چین دارد از منافع این تحریم سوءاستفاده می‌کند»

« اقلا بگید چین به جای بدهی واکسن تهیه کنه بفرسته. تا زنده بمونیم صادراتشونو مصرف کنیم. اقتصادش بچرخه»

چه فرقی به حال ما دارد؟

در میان نظرات آنچه توجه را جلب می‌کند اتفاق نظر تعداد زیادی از مخاطبان درباره نرسیدن منافع ارزهای بلوکه به مردم است . در زیر چند نمونه از این نوع نظرات نیز آمده:
« وقتی که میخواد صرف اختلاس پرانتز بیشتر بشه و تفاوتی در قیمت ارز نداشته باشه همون بهتر که آزاد نشه»

« خوب که چی؟؟؟؟؟؟ جیب آقایون بیشتر پر میشه، زورشون بیشتر میشه، در نتیجه فشار روی مردم بینوا باز هم بیشتر میشه.ان شاء الله که هیچ وقت آزاد نشه، وقتی فرقی به حال ما نمی کنه…»

« ازاد نشه بهتره برای اون پول‌ها کیسه‌های گشادی دوختن هیچ خیری به ملت نمی‌رسه رانت پشت رانت اعصاب مردم رو خراب نکنید»

« به حق مرتضی علی ازاد نشه تا وقتی که سودش به ملت برسه الان آزاد بشه هیچ سود و فایده ای برای کشور و ملت نداره!»

« ان شاالله هیچ وقت این پول‌ها آزاد نشه چون که یا اختلاس میشه یا جاهای دیگه میره بدرد ملت بدبخت ایران نمی خورد»

«همون بهتر که آزاد نشه وقتی حاضر نیستند واکسن بخرند معلومه چقدر به فکر مردم هستند»

« کاش ارزها میومد و یه اتفاق خوب می‌فتاد چون امدن یا نیومدنش فرقی به حال ما نداره»

البته شاید از یک نظر هم حق با این دسته از مخاطبان باشد چرا که رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به ادعای رئیس سازمان برنامه و بودجه که بانک مرکزی را بدهکار دولت خوانده بود، اعلام کرد که علت تورم، تبدیل منابع ارزی مسدود و غیرقابل دسترس ایران به ریال بوده. این یعنی چاپ پول با اتکا به دلارهایی که هنوز آزاد نشده‌اند. با این کار دیگر آزادسازی ارزهای بلوکه شده هم مشکل را حل نمی‌کند.

معاملات اجاره‌بهای مسکن کاهش یافت / افزایش اجاره‌بهای مسکن در فصل نقل و انتقالات
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + پانزده =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا