اخبار

وزیر اقتصاد در پاسخ به تسنیم؛ به مردم گفتم سوددهی بورس تضمین‌شده نیست/ دینی بر دوشم نیست- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

خبرنگار اقتصادی  ، فرهاد دژپسند در جمع خبرنگاران در خصوص چرایی تأخیر در تغییر دامنه مثبت و منفی بورس گفت: مسئله مثبت و منفی دو درصد در گذشته در شورای‌عالی بورس رد شد، این بار پیشنهاد را به نامتقارن تغییر دادیم و در قالب نامتقارن بود که در شورای‌عالی بورس رأی آورد، این مسئله یک تصمیم‌گیری فردی نیست.

وی در واکنش به این انتقاد که “آیا در مقابل خسارت‌ها و زیانهای مردم در ماههای اخیر احساس دین و مسئولیت اخروی دارید؟”؛ گفت: اتفاقاً بنده در مورد بورس همیشه سه نکته را گفته‌ام؛ اول، مطالعه، مشاوره و سپس معامله و دوم اینکه باید دقت داشت و سوم، نباید همه سرمایه را در یک جا گذاشت، اینها را خوشبختانه بنده گفته‌ام، در زمان حاضر نیز که وضعیت بازار رو به بهبود است.

شاخص بورس 5هزار واحد افت کرد- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مطرح شدن تحلیل‌های اقتصادی مشکلی ندارد، گفت: پالس‌های منفی در واقع آن بحث‌های سیاسی و رقابتی است. بازار بورس باید یک بازار کاملاً حرفه‌ای باشد یعنی هیچ کس نباید با دیدگاه سیاسی به بازار بورس نگاه کند، اگر بازار حرفه‌ای باشد، مانایی، پویایی و پایداری آن مطلوب خواهد بود.

وی افزود: هرکسی می‌خواهد می‌تواند تحلیل اقتصادی بیان کند، به‌طور مثال نظر بنده این است که اگر تحریم‌ها لغو شود بازار بورس آسیب نمی‌بیند چرا که صادرات روان خواهد شد و هزینه مبادله به یک‌چهارم کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین وضعیت شرکت‌های بورسی که صادرات دارند بهتر خواهد شد.

وی گفت: درست است که ممکن است نرخ ارز کاهش پیدا کند اما از این زاویه وضعیت بهتر خواهد شد و از طرف دیگر نرخ بهره‌برداری از ظرفیت فیزیکی افزایش پیدا می‌کند، این بدین معنا است که اگر شما یک کارخانه با 100 تن ظرفیت دارید ولی در زمان حاضر با 30 تن تولید می‌کنید، در آن زمان و در نتیجه افزایش تقاضا این ظرفیت تولید می‌تواند تا 70 الی 80 تن افزایش پیدا کند.

دژپسند تأکید کرد: این مسائل اقتصادی است و اگر موافق و مخالف داشته باشد اشکالی ندارد، اتفاقاً دانش و سطح آگاهی فعالان بازار را  افزایش می‌دهد ولی بحث‌های سیاسی که مطرح می‌شود، مناسب نیست.

دژپسند در پاسخ به تسنیم در مورد دعوت دولت از مردم برای حضور در بورس و زیان‌های وارده به آن‌ها گفت: به مردم گفتم “سوددهی بورس تضمین‌شده نیست” و دینی بر دوشم نیست.

+

شاخص بورس برای ششمین روز پیاپی منفی بود- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا