اخبار اقتصادی

واکاوی دلایل معطلی تجهیزات پزشکی/ چرا وزارت صمت و بهداشت اقدامی نکردند؟- اخبار اقتصاد ایران – |

واکاوی دلایل معطلی تجهیزات پزشکی/ چرا وزارت صمت و بهداشت اقدامی نکردند؟- اخبار اقتصاد ایران – |

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ، روز گدشته معاون اول رئیس جمهور از  لزوم ساماندهی فوری وضعیت ترخیص  کالا در گمرکات تاکید کرده بود. 

به گزارش ، در تازه ترین مورد از چالش در ترخیص کالاها، می‌توان  به تاخیر دستگاه‌های صادر کننده مجوز  ترخیص و همچنین عدم انجام اقدامات به موقع از سوی وزارت بهداشت در مورد کاهش حقوق ورودی از 4 به یک درصد اشاره کرد.

1.بر اساس بررسیها، اوایل سال جاری  از سوی مقامات ارشد دولتی  به وزیر بهداشت و وزیر صمت تکلیف شده با  توجه به بند «ز» ذیل تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه سال 1402 ، تجهیزات و ملزومات پزشکی مشمول کاهش تعرفه از 4 درصد به یک درصد گردند و تعرفه های این بند توسط دو وزارتخانه مذکور باید به گمرک اعلام گردد که این اقدام صورت نگرفته نگرفته است.

2.همچنین مستندات دیگر نشان می دهد، در بهمن ماه 1401   گمرک ایران در زمان بررسی متن لایحه پیشنهادی بودجه 1402  طی مکاتبه ای با عضو هیئت رئیسه مجلس،  جهت کاهش حقوق ورودی برخی اقلام از 4 به یک درصد هم علاوه بر کالاهای اساسی و  دارو بر کاهش  حقوق ورودی تجهیزات پزشکی  اشاره کرده و نظر تخصصی و کارشناسی ارائه کرده است.

3.بعد از گمرک، وزارت اقتصاد در دهم فروردین 1402 مکاتبه  جدیدی با رئیس جمهور  صورت می‌دهد و  صراحتا  بحث تعیین تکلیف حقوق ورودی تجهیزات پزشکی  در این این مکاتبه هم تاکید شده است.

لازم به ذکر است، بسیاری از چالش‌های مرتبط با ترخیص کالا و گمرکات ناشی از کم‌ کاری و عدم تسریع دستگاه‌های دخیل در تجارت خارجی  از جمله وزارت صمت، جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت  است که مستندات کاملا روشن و شفاف است و باید کوتاهی دستگاه‌ها در تهیه و آماده سازی فهرست تجهیزات پزشکی پیگیری و شفاف سازی شود.

انتهای پیام/

منبع

پای رمزارزها به پرونده‌های طلاق باز شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا