اخبار

هفت‌خوان دریافت کد بورسی / اختلال از سجام تا معاملات!

[ad_1]

مریم شکرانی: برای گرفتن کد بورسی قبل از هرچیز باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان سازمان بورس ثبت نام کنید. وقتی از هفت خوان پر کردن ده‌ها فرم و ارسال کدپستی خانه و محل کار، شماره سریال شناسنامه، شماره شبا و شماره حساب بانکی عبور می‌کنید به درگاه پرداخت بانکی می‌رسید تا فقط ۱۰ هزار تومان ناقابل را واریز کنید اما برای همین واریز کوچک به گرفتاری‌های بزرگ می‌رسید.

به گزارش بورس سیگنال، درگاه‌های پرداخت، رمز پویا می‌خواهند و اگر شما  از قبل برای دریافت رمز پویا از بانک اقدام نکرده باشید به دردسر می‌خورید.

در درگاه پرداخت سجام گزینه‌ای برای گرفتن پیامکی رمز پویا پیش‌بینی شده است اما بسیاری از کارت‌های بانکی ارسال پیامکی رمز پویا را پشتیبانی نمی‌کنند و یا با تاخیر زیاد ارسال می‌کنند. البته سجام هم زیر بار این تاخیرها نمی‌رود و کارمزد ۱۰ هزار تومانی را کسر نمی‌کند.

به جز این، خطاهای ثبت نام سجام نسبتا زیاد است و بارها با ارسال درست کد امنیتی پیغام خطا دریافت می‌کنید. برخی مخاطبان بورس سیگنال می‌گویند که حتی برای ثبت نام از طریق پیشخوان دولت با خطاهای سجام مواجه شده‌اند و باجه‌های پیشخوان دولت به مشتریان می‌گویند که اتصال با سجام قطع شده و بعد مراجعه کنید.

صف احراز هویت بدون فاصله‌گذاری اجتماعی

اگر موفق شدید ثبت نام سجام را خودتان در خانه انجام دهید، باید برای مرحله بعد یعنی احراز هویت به یکی از باجه‌های پیشخوان دولت، کارگزاری یا بانک مراجعه کنید. سجام قابلیتی ایجاد کرده است تا نزدیکترین مراکز احراز هویت را به شما معرفی کند.

فرآیند احراز هویت پیش از این تنها در کارگزاری‌ها یا باجه‌های پیشخوان دولت، انجام می‌شد اما در حال حاضر برخی شعب بانک شهر و تعداد محدودی شعب بانک صادرات هم این فرآیند را انجام می‌دهند. آنها باجه‌ای جداگانه برای صدور کد بورسی ایجاد کرده‌اند و صف مشتریان کلافه در بانک‌ها غوغا می‌کند.

برای احراز هویت باید مبلغ جداگانه‌ای بپردازید. سامانه سجام به متقاضیان ورود به بورس هشدار داده است که اگر خودتان برای دریافت کد بورسی می‌روید فقط ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان بپردازید و اگر نماینده قانونی و یا وکیل‌تان برای احراز هویت شما مراجعه می‌کند باید ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان بپردازید.

احراز هویت در صف‌های شلوغ و به‌هم فشرده صدای خیلی ها را درآورده است. بسیاری از متقاضیان کد بورسی گلایه‌مندند که چرا در این شرایط شیوع کرونا احراز هویت غیرحضوری نیست؟ صف‌های طولانی که مشتری‌ها را گاهی تا دو ساعت معطل می‌کند. با این حال بانک صادرات توضیح داده است که به زودی سامانه احراز هویت آنلاین را راه‌اندازی می‌کند.

در بانک‌ها گزارشی از تخلف دریافت کارمزد احراز هویت منتشر نشده اما پیشخوان دولت صدای خیلی‌ها را درآورده است.

تعدادی از کاربران سایت بورس سیگنال گزارش داده‌اند که در برخی باجه‌های پیشخوان دولت تا ۴۰ هزار تومان برای دریافت کد سهامداری هزینه کرده‌اند. با این حال سازمان بورس اعلام کرده که دریافت این مبالغ تخلف است و با باجه‌های متخلف برخورد می‌شود و حتی امکان احراز هویت متقاضیان ورود به بورس از آنها سلب می‌شود.

باجه‌های پیشخوان دولت اما اعلام می‌کنند که این مبالغ را از افرادی گرفته‌اند که ثبت‌نام سجام‌شان را هم باجه‌های پیشخوان انجام داده و در واقع مبلغ اضافه بابت کار اضافه آنها یعنی ثبت نام متقاضیان بوده است.

پس از پشت سر گذاشتن این فرآیند باید برای پر کردن چند فرم دیگر به کارگزاری‌ها بروید. البته این مرحله از کار را می‌‌توانید آنلاین هم انجام دهید.

یکی از مخاطبان بورس سیگنال، نیز می‌گوید که سه هفته برای دریافت کد سهامداری معطل شده است اما همچنان پنل شخصی‌اش فقط در زمان تعطیلی بازار فعال می‌شود و کارگزاری به او گفته است که تنها امکان خرید عرضه‌های اولیه دولتی را دارد.

او تاکید می‌کند که کارگزاری‌های شهرستان به او گفته‌اند برای حل مشکل با کارگزاری تهران تماس بگیرد اما تلفن کارگزاری‌های تهران یا مشغول است و یا پاسخ داده نمی‌شود.

گرچه سازمان بورس اعلام کرده است که کدهای معاملاتی تا یک ماه پس از صدور، امکان ورود به بازار را ندارند و فعال نمی‌شوند اما متقاضیان کدهای سهامداری نگران هستند که اختلال در سجام و فرآیند ثبت‌نام به روند معاملات هم بکشد.

[ad_2]

امکان سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها 400 برابر شد- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا