اخبار ارز دیجیتال

نسخه بتا zkEVM پالیگان راه‌اندازی شد؛ ویتالیک بوترین اولین تراکنش شبکه را ارسال می‌کند

نسخه بتا zkEVM پالیگان راه‌اندازی شد؛ ویتالیک بوترین اولین تراکنش شبکه را ارسال می‌کند

نسخه بتا رول‌آپ دانش صفر سازگار با ماشین مجازی اتریوم (zkEVM) پالیگان راه‌اندازی شد. ویتالیک بوترین بنیان‌گذار اتریوم، اولین تراکنش شبکه دانش صفر پالیگان را ارسال می‌کند. این راهکار لایه ۲ با هدف بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم، کاهش کارمزدها و افزایش سرعت ثبت تراکنش‌ها در این شبکه بلاکچینی عرضه شده است.

به گزارش میهن بلاکچین، اکنون با استفاده از رول‌آپ دانش صفر سازگار با EVM پالیگان، می‌توان قراردادهای هوشمندی که بر بستر شبکه اصلی اتریوم نوشته شده‌اند را بدون نیاز به برنامه‌نویسی مجدد، بر بستر این رول‌آپ‌ها اجرا کرد. علاوه بر این، این راهکار با بهبود مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم فعالیت‌های مربوط به نسل سوم وب را در این شبکه افزایش خواهد داد.

رول آپ‌های دانش صفر (zk) نسل جدیدی از راهکارهای لایه ۲ در شبکه اتریوم هستند که تعداد زیادی از تراکنش‌ها را در یک بلاک جمع‌آوری می‌کنند و در نهایت، root hash را به همراه گواه رمزنگاری SNARK به شبکه اصلی اتریوم ارسال می‌کنند. با استفاده از این راهکارها، بار اصلی تراکنش‌ها در شبکه اصلی کاهش یافته و کارمزدها هم بین تعداد زیادی از افراد تقسیم می‌شود.

بیشتر بدانید: مفهوم ZKEVM چیست؟ آشنایی با نسل جدید ماشین مجازی اتریوم

پالیگان تنها پروژه‌ای نیست که zkEVM خود را راه‌اندازی می‌کند. همانطور که گزارش دادیم، روز شنبه شبکه لایه ۲ مورد انتظار زی‌کِی سینک اِرا (zkSync Era) نیز توسط تیم توسعه شرکت مترلبز راه‌اندازی شد.

در حال حاضر، بیش از ۵۰ پروژه مختلف وب ۳ از جمله پروتکل لنز، چین استک (Chainstack)، انکر (Ankr) و اتراسکن (Etherscan)‌ در zkEVM پالیگان پیاده سازی شده‌اند.

میهن بلاکچین

منبع

ساخت بزرگترین پارک اسکیت مجازی در متاورس! - ارز دیجیتال نیوز
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nobitex
دکمه بازگشت به بالا