اخبار بورسی

مهر تایید رئیس سازمان بازرسی بر نقش بورس کالا در گرانی خودرو- اخبار اقتصاد ایران – |

مهر تایید رئیس سازمان بازرسی بر نقش بورس کالا در گرانی خودرو- اخبار اقتصاد ایران – |

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ، 22 خرداد ماه سال جاری بود که خبری مبنی بر عرضه 600 دستگاه خودروی سواری توسط گروه بهمن برای عرضه در بورس کالا در رسانه ها منتشر شد.  ‌برنامه‌ریزی عرضه 600 دستگاه دیگنیتی در بورس کالا در حالی انجام شد‌ که اعلام شده بود خودروسازی نظیر بهمن‌موتور، ‌به علت تکمیل‌ ظرفیت در مرحله اول عرضه در سامانه یکپارچه خودرو، در دور دوم عرضه یکپارچه خودرو حضور ندارد و در دور دوم فقط چهار خودروساز و مونتاژکار محصولاتش را به مشتریان در سامانه یکپارچه عرضه کردند.

‌پس از اطلاعیه عرضه خودرو دیگنیتی در بورس کالا، ‌شورای رقابت و معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت در نامه‌هایی جداگانه به بهمن‌موتور، عرضه خودرو در بورس کالا را غیرمجاز اعلام کردند و از این شرکت خواستند عرضه متخلفانه دیگنیتی در بورس کالا را متوقف کند.

پیش از این دستگاه‌های نظارتی و تنظیم‌گر اقتصادی از جمله سازمان بازرسی کل کشور، شورای رقابت، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و غیره، نیز مراتب مخالفت خود را با عرضه خودرو در بورس کالا از نظر قانونی به کرات اعلام کرده بودند که لازم‌الرعایه است؛ بازار خودرو پس از فراز و نشیب‌های چند ماهه اخیر در مدار کاهش قرار گرفته است؛ بر این اساس هرگونه تحرک خارج از چارچوب‌های قانونی که منجر به اختلال در بازار و افزایش قیمت شود، توسط مراجع ذیربط تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

خدائیان: اگر خودرو با قیمت بیشتر در بورس عرضه شود، این امر گران‌فروشی است و سازمان تعزیرات برخورد خواهد کرد.

گفتنی است خدائیان رئیس سازمان بازرسی کشور در نشست خبری امروز با تاکید بر افزایش قیمت خودرو ها در ساز و کار عرضه آن ها در بورس کالا گفت:  بر اساس اصل 44 قانون اساسی شورای رقابت تنها مرجع رسمی است. تصمیمات این شورا برای همه مراجع لازم‌الاجرا است. شورای رقابت اعلام کرد تولید و عرضه خودرو در کشور انحصاری است. دستورالعمل قیمت‌گذاری آن کالا را باید تهیه کند. سال گذشته برخی خودروساز ها با هدف افزایش قیمت خودرو اقدام به عرضه خودرو در بورس کردند که منجر به افزایش قیمت خودرو شد؛ با پیگیری سازمان بازرسی علی‌رغم مخالفت برخی از مسئولین، این رویه پس از چندین بار عرضه در بورس به اتمام رسید.

وی ادامه داد: با اقدامات دولت قیمت خودرو کاهش پیدا کرد. برای از تولیدکنندگان خودرو به دنبال عرضه خودرو در بورس هستند که با ما مخالفت کردند اگر اقدام به این امر کنند، اگر خودرو با قیمت بیشتر در بورس عرضه شود، این امر گران‌فروشی است سازمان تعزیرات برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام/

منبع

پورابراهیمی: عرضه خودرو در بورس کالا جایگزین قرعه کشی شود- اخبار بازار سهام | بورس - | ""

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا