اخبار

ماجرای خلع ید “اسدبیگی” از هفت‌تپه به کجا رسید؟/ آزمون بزرگ برای سازمان خصوصی‌سازی- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

خبرنگار اقتصادی ،‌ ماجرای خصوصی‌سازی و واگذاری‌های شائبه‌دار بار دیگر در متن اخبار قرار گرفته است، جلسات دادگاه پوری حسینی رئیس پیشین سازمان خصوصی‌سازی در حال برگزاری است و بعد از کنار رفتن صالح از سازمان خصوصی‌سازی همچنان این سازمان با سرپرست اداره می‌شود.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

اما یکی از موارد مهم چالش‌برانگیز واگذاری‌های در سنوات اخیر به‌طور حتم موضوع شرکت کشت و صنعت هفت‌تپه می‌باشد، اخیراً روح‌الله ایزدخواه، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: کل زمین کشاورزی کارخانه نیشکر هفت‌تپه در زمان واگذاری آن به مالکان خصوصی فعلی، 1200 میلیارد تومان ارزش داشته است، اما امروز هر هکتار آن 300میلیارد تومان می‌ارزد ولی در زمان واگذاری کل مجموعه تنها با 298 میلیارد‌ تومان واگذار شده است.

در همین رابطه رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفته است، بررسی‌های کارشناسی این سازمان نشان می‌دهد هم در واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و هم پس از واگذاری (وفق ماده 8 قرارداد منعقده) تخلفاتی رخ داده که واگذاری انجام‌شده را به‌موجب ماده (11) قرارداد مشمول فسخ نموده است.

حجت الاسلام حسن درویشیان خاطرنشان کرد: همان‌گونه که ریاست محترم قوه قضائیه نیز بارها اعلام کرده‌اند، ما از خصوصی‌سازی در چارچوب قوانین کاملاً حمایت می‌کنیم کما اینکه واگذاری‌های زیادی هم طبق مقررات انجام شده است اما با تضییع حقوق مردم و بیت‌المال حتماً مخالفیم و نظارت بر حسن اجرای قانون در این موضوع را با حساسیت دنبال می‌کنیم. در مجموعه قوه قضائیه نیز بخش‌های مختلف در خصوص این پرونده به وظیفه خود عمل می‌کنند. دادگستری در حال رسیدگی به پرونده تخلفات و جرایم مالک فعلی این شرکت است و نظارت بر مدیریت بهینه شرکت و جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و نیز پرداخت حقوق کارگران، حسب‌الامر ریاست محترم قوه به‌عهده دادستان محترم کل کشور قرار گرفته و سازمان بازرسی کل کشور نیز نحوه واگذاری و عملکرد پس از واگذاری این شرکت را بررسی نموده است.

تسنیم،‌ شنیده‌ها حاکی از این است که، هیات داوری برپایه مصوبه ای از هیات واگذاری که هیچ مبنایی در قانون برای آن وجود ندارد، در حال تصمیم به ثبات اسدبیگی در هفت  تپه و عدم خلع ید وی می باشد.
هیات واگذاری امکان استمهال اقساط خریدار را طبق قانون ندارد و آنچه ادعا می شود مبنای قانونی است. یعنی تبصره ماده 4 آیین نامه نظام اقساطی است که در خصوص قبل از واگذاری است و ربطی به بعد از واگذاری ندارد.

در همین رابطه سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرده است، هنوز گزارش رسمی در این خصوص دریافت نکرده‌ایم اما در این مرحله، هیئت داوری مسئول رسیدگی به این موضوع است و سازمان خصوصی سازی در صورت ابلاغ رأی هیئت داوری مبنی بر عدم پذیرش درخواست فسخ، می‌تواند به این رأی اعتراض کند و در این صورت پرونده در شعبه ویژه در دادگستری تهران رسیدگی خواهد شد و انتظار داریم سازمان خصوصی‌سازی و هیئت داوری به‌وظایف قانونی خود عمل نمایند تا نیاز به اقدامات بعدی از سوی سازمان بازرسی کل کشور نباشد.

گفتنی است، بعداز حواشی مربوط به واگذاری کشت و صنعت هفت تپه، در سال 1397، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه برای بیش از چهارده روز دست به اعتصاب و اعتراض زدند. ابهامات این واگذاری به حدی بوده  که تا امروز نیز حواشی مربوطه  ادامه داشته است.

توافق جدید مالی تهران - بغداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شش =

دکمه بازگشت به بالا