اخبار ارز دیجیتال

ماجرای بیت کوین گمشده؛ ربات‌ها در زباله‌ها به دنبال ۷۵۰۰ بیت کوین می‌گردند

ماجرای بیت کوین گمشده؛ ربات‌ها در زباله‌ها به دنبال ۷۵۰۰ بیت کوین می‌گردند

اهمیت مراقبت از کلیدهای خصوصی و عبارت‌های بازیابی موضوعی است که در دنیای کریپتو به کرات به آن پرداخته می‌شود. در سال‌های ابتدایی ظهور بیت کوین که اطلاعات کمی در مورد آن وجود داشت افراد زیادی رمزارزهای خود را با سهل‌انگاری از دست داده‌اند. یکی از آن‌ها جیمز هاولز است که حالا در تلاش برای بازیابی بیتکوین‌های گمشده خود است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، جیمز هاولز (James Howells)، مرد بریتانیایی که در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) به اشتباه یک هارد دیسک حاوی تقریبا ۷٬۵۰۰ بیت کوین (BTC) را دور انداخته بود، ظاهرا شروع به بررسی همکاری سگ‌های رباتی و انسان‌ها برای بازیابی رمزارزهای خود از محل دفن زباله‌های محلی کرده است.

گزارش یکشنبه Business Insider نشان می‌دهد هاولز یک طرح ۱۱ میلیون دلاری برای پیدا کردن و بازیابی هارد دیسک گمشده ارائه کرده است. ایده‌ای که با حدود ۱۱۰٬۰۰۰ تن زباله طرف است. در پیشنهاد هاولز که از طرف چند سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر نیز پشتیبانی شده است، افراد، سگ‌های رباتی و ماشین‌های دیگر وجود خواهند داشت که زباله‌ها را تا سه سال جمع‌آوری کرده و آنها را دسته بندی می‌کنند. ایده دیگری نیز برای پیدا کردن بیتکوین گمشده مطرح شده است که ۸ میلیون دلار هزینه دارد و شامل ۱۸ ماه جستجو خواهد بود.

جیمز هاولز به دنبال بیت کوین‌های گمشده خود در زباله‌های شهر نیوپورت می‌گردد
توضیح مشخصات هارد دیسک گمشده جیمز هاولز؛ منبع: What nest

بسیاری از اهالی کریپتو، از دست رفتن دارایی‌های هاولز را برای گوشزد کردن اهمیت مراقبت از کلید خصوصی بازگو می‌کنند. هاولز، هارد دیسک حاوی بیت کوین را به هوای خالی بودن آن دور انداخت، اما چند ماه بعد متوجه شد رمزارزهای خود را از دست داده است.

شورای شهر نیوپورت، نهاد دولتی مسئول نظارت بر دفن زباله درخواست‌های قبلی هاولز برای بازیابی دستگاه را رد کرده بود. گزارش‌ها نشان می‌دهد در ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) زمانی که قیمت بیت کوین بیش از ۳۰٬۰۰۰ دلار بود هاولز تا ۲۵٪ از ارزش بیتکوین‌های از دست رفته را به عنوان کمک مالی به شهر پیشنهاد کرده بود.

یکی از نمایندگان شورا گفت:

هیچ چیزی وجود ندارد که آقای هاولز بتواند [برای تایید] به ما ارائه دهد. پیشنهادات او خطرات زیست‌محیطی قابل‌توجهی در پی دارد که ما نمی‌توانیم آن را بپذیریم و نمی‌توانیم مجوز آن را صادر کنیم.

در زمان نوشتن این مطلب، ارزش ۷٬۵۰۰ BTC گمشده با حساب قیمت روز بیت کوین تقریبا ۱۵۸ میلیون دلار است. طبق گزارش‌ها، طرح هاولز، در صورت تایید و اجرای موفقیت‌آمیز، به او اجازه می‌دهد تقریبا ۳۰٪ از بیت کوین‌ها را برای خود نگه دارد و مابقی به تیم بازیابی، سرمایه‌گذاران و ۱۵۰٬۰۰۰ ساکن نیوپورت اختصاص می‌یابد که در این صورت به هر کدام از ساکنین نیوپورت ۶۰ دلار تعلق می‌گیرد.

هاولز در یکی از مصاحبه‌‌های خود گفت:

اگر در بازیابی کوین‌ها موفق باشیم، قول می‌دهم به تک تک مردم نیوپورت رمزارز بدهم. من می‌توانم بقیه عمرم را صرف یک کار روزانه کنم و هرگز به چیز با ارزشی که روی آن هارد دیسک است نزدیک نشم.

هاولز قصد دارد در هفته‌های آینده با شورا صحبت کند. در صورتی که اعضا این طرح را رد کنند، او می‌تواند از طریق مراجع قانونی اقدام کند.

  • شانس جیمز هاولز برای دستیابی به بیت کوین‌های گمشده‌اش چقدر است؟

اگر هاولز موفق شود هارد دیسک گمشده را پیدا کند، باز احتمال بالایی وجود دارد که اطلاعات آن قابل بازیابی نباشد.

  • چگونه امنیت کیف پول خود را تامین کنیم؟

نه تنها در بیت کوین بلکه در سایر شبکه‌ها نیز باید کاربران با ساختار آن شبکه آشنا باشند. کلید خصوصی و عبارات بازیابی کیف پول خود را نباید به هیچ وجه در دسترس دیگران قرار دهید. استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری برای مقابله با حملات و هک‌ها و تایید تراکنش‌ها همواره موفق‌تر عمل کرده است. اما در صورتی که کلید خصوصی یا عبارات بازیابی خود را از دست دهید، راهی برای بازگرداندن دارایی‌های خود ندارید. می‌توانید نکات امنیتی بیشتر را در «نکاتی در مورد نگهداری و حفظ امنیت عبارات بازیابی» مطالعه کنید.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا جستجوی جیمز ارزشمند است؟

منبع

چینالیسیس از ابزار جدیدی برای ردیابی توکن‌های مسروقه رونمایی کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − یک =

دکمه بازگشت به بالا