اخبار اقتصادی

قیمت میلگرد در مسیر کاهشی/ ریزش دلار میلگرد را ارزان کرد؟ – تجارت‌نیوز | خبر اقتصادی امروز

بورس سیگنال، قیمت میلگرد پس از عبور از پیک سرما و پایان محدودیت‌های گازرسانی به واحدهای فولادی از اواسط ماه جاری کاهش پیدا کرد. با این حال قیمت این محصول امروز 21 اسفند پس از یک هفته همچنان سیر کاهشی دارد.

انواع میلگردهای آجدار ساخت ذوب آهن اصفهان که هفته گذشته در محدوده 28 هزار تومان قیمت داشتند، امروز در اندازه‌های 14 تا 28، هر شاخه 25000 و 26000 تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت میلگرد سایز 12 این کارخانه البته همچنان 28500 تومان است.

قیمت میلگرد آجدار تولیدی دیگر کارخانه‌ها نیز در سایزهای گوناگون حول و حوش 26000 تومان ثبت شده با این حال شماری دیگر از جمله شرکت‌های کویر کاشان و درپاد تبریز قیمت میلگرد آجدار تولیدی خود را حوالی 31000 تومان ثبت کرده‌اند و به نظر می‌رسد تمایلی به همراهی با سیر کاهشی قیمت‌ها نداشته‌اند.

در میلگردهای ساده البته از هفته گذشته تاکنون تغییر قیمتی مشاهده نشده و قیمت این محصول بسته به اینکه در کدام کارخانه تولید می‌شود، بین 28000 تا 31000 تومان متغیر است.

دلار میلگرد را پایین کشید

محمد آزاد، رئیس پیشین اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران، در گفتگو با بورس سیگنال دلیل کاهش قیمت میلگرد در هفته گذشته را ارزان شدن شدن دلار دانست و در توضیح بیشتر گفت: شاهد بودیم نرخ دلار تا 60000 تومان اوج گرفت، اما پس از آن تا 43000 تومان هم پایین آمد.

وی افزود: از آنجایی که پایه‌های قیمت در تابلوی بورس کالا براساس نرخ‌های جهانی تعیین می‌شود با کاهش قیمت دلار به طور طبیعی قیمت میگرد هم باید پایین می‌آمد؛ اتفاقی که تا حد زیادی در طول هفته گذشته رخ داد. همچنین در صورتی که قیمت دلار از این هم کمتر شود می‌توانیم منتظر کاهش بیشتر قیمت میلگرد نیز باشیم.

آزاد در پاسخ به اینکه در صورت تقویت تقاضای داخلی برای میلگرد در ماه‌های پیش رو آیا باز هم با کاهش قیمت میلگرد در پی کاهش قیمت دلار رو‌به‌رو خواهیم بود یا نه؟ گفت: میلگرد کالایی داخلی است و ما این محصول را وارد نمی‌کنیم. در مقابل صادرات داریم و 55 تا 58 درصد میلگرد تولید داخل، صادر می‌شود، اما آنچه صادر می‌شود مازاد بر نیاز داخل است با توجه به اینکه در حال حاضر با مازاد تولید محصولات فولادی هم در داخل کشور رو‌به‌رو هستیم.

او اضافه کرد: بنابراین رشد تقاضا به دلیل مازاد داخل به افزایش چشمگیر قیمت داخلی میلگرد منتهی نمی‌شود و تنها افزایش قیمت دلار می تواند میلگرد ایران را گران‌تر کند چون اگر این اتفاق نیفتد و میلگرد با وجود گرانی دلار در داخل کشور ارزان بماند، زمینه قاچاق این کالا به خارج از کشور فراهم می‌شود.

بنا بر داده‌های انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در 10 ماهه نخست سال جاری دو میلیون و 328 هزار تن میلگرد از کشور صادر شد و در مقابل تنها 43 هزار تن میلگرد وارد شد که این مقدار از وارادات نیز به محصولات آلیاژی اختصاص دارد، این در حالی است که تولید میلگرد ایران در همین بازه زمانی هشت میلیون و 957 هزار تن بوده است.

در نتیجه همان‌گونه که رئیس سابق اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران توضیح داد، همه میلگردی که در سال جاری در کشور مصرف شد تولید داخل بود. با توجه به اینکه مصرف ظاهری میلگرد نیز بنا بر آمار یادشده در 10 ماه نخست امسال در داخل کشور شش میلیون و 935 هزار تن برآورد شده است.

بنا بر اینها آنچه در کوتاه مدت می‌تواند قیمت میلگرد را در داخل کشور از خود متاثر کند نوسان قیمت دلار است.

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت میلگرد کاهش یافت را بخوانید.

#قیمت #میلگرد #در #مسیر #کاهشی #ریزش #دلار #میلگرد #را #ارزان #کرد #تجارتنیوز
منبع

قطعنامه علیه ایران در شورای حکام | خبر اقتصادی امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا