اخبار اقتصادی

قیمت دلار امروز 8 مهر 1402/ دلار آرایش صعودی گرفت؟ – بورس سیگنال | خبر اقتصادی امروز

قیمت دلار در هفته گذشته روند کاهشی داشت و دلار در میانه هفته خود را به 49 هزار و 160 تومان هم رساند و خود را برای ورود به کانال 48 هزار تومان آماده کرد. اما این روند کاهشی بلافاصله متوقف شد و روند بازار از روز پنج‌شنبه متفاوت شد.

قیمت دلار امروز 8 مهر 1402

قیمت دلار در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته -پنج‌شنبه- به 49 هزار و 500 تومان رسید و امروز شنبه هشتم مهر ماه قیمت دلار به 49 هزار و 700 تومان رسید. به عبارتی ظرف چند روز قیمت دلار مسیر رفته را برگشت و کاهش قیمت خود را جبران کرد.

حالا قیمت دلار به 49 هزار و 700 تومان رسیده است. برخی معتقدند که اگر قیمت دلار امروز بتواند خود را بالای 49 هزار و 400 تومانی نگه دارد، روند افزایشی دلار تقویت می‌شود و نباید منتظر ریزش قیمت دلار بود.

اما برخی دیگر معتقدند که روند افزایشی بازار، احساسی است و می‌گویند بازار دوباره خود را به زیر محدوده 49 هزار و 500 تومان می‌رساند. اما نکته‌ای که در چند ماه گذشته در بازار ثابت شده این است که رقم 49 هزار تومانی، کف قیمت دلار است و دلار وارد محدوده قیمتی کمتری نمی‌شود.

تمام تلاش بازارساز هم این است که قیمت دلار را در این محدوده نگه دارد و دلار وارد کانال 50 هزار تومان نشود. پیش بینی‌ها هم حاکی از این است که قیمت دلار احتمالا ظرف یک ماه آینده در محدوده کنونی در نوسان باشد و نهایت افزایش قیمت ان، ورود به کانال 50 هزار تومان باشد.

درست یا غلط، دولت در نیمه نخست سال توانست قیمت دلار را در محدوده زیر 50 هزار تومان نگه دارد و مانع رشد قیمت این ارز شود. دولت می‌گوید رشد درآمدهای نفتی و کنترل تورم و نقدینگی عامل ثبات قیمت دلار بوده اما برخی دیگر معتقدند دولت قیمت دلار را دستوری پایین نگه داشته و هر بار که نگران افزایش قیمت دلار بوده با تزریق سنگین ارز به بازار، مانع رشد بیشتر قیمت شده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند کنترل بازارها در نیمه نخست سال همیشه برای دولت‌ها راحت‌تر است و آنها ساده‌تر می‌توانند قیمت را مهار کنند. اما در نیمه دوم سال اصولا کار مهار قیمت ارز دشوارتر می‌شود و دست دولت‌ها برای مهار دلار بسته‌تر است.

البته دولت رئیسی مدعی است که میزان فروش نفت افزایش یافته و برای همین مساله دولت توانسته قیمت دلار را مهار کند. اما در این میان از خبردرمانی های دولتی و وعده بازگشت به میز مذاکره هم نمی‌توان گذشت. اخباری که اگرچه در کاهش قیمت ارز موثر نیست اما حداقل کارکرد آن این است که مانع از رشد بیشتر قیمت دلار می‌شود.

#قیمت #دلار #امروز #مهر #دلار #آرایش #صعودی #گرفت #تجارتنیوز
منبع

واکنش شورای رقابت به نامه مخبر: دخالت دستوری در قیمت خودرو نتیجه مثبت ندارد- اخبار خودرو - | "" | خبرگزاری "" | ""
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + شش =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا