اخبار ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ به سطح ۱۷۰۰۰ دلار رسید؛ علت چه بود؟

قیمت بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ به سطح ۱۷۰۰۰ دلار رسید؛ علت چه بود؟

گزارش‌های منتشر شده صبح جمعه در مورد وضعیت اقتصاد کلان در آمریکا، مخصوصا گزارش نرخ بیکاری و گزارش حقوق و دستمزد، گزارش‌هایی خوشایند برای بازارهای سهام و کریپتو نبودند. اما در این بین، انتشار گزارش ISM امیدی هرچند اندک به کاهش سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه فدرال رزرو ایجاد کرد و باعث رشد بازار بورس و اوراق قرضه و به تبع آن‌ها قیمت بیت کوین شد. قیمت BTC در روز جمعه برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ به سطح ۱۷,۰۰۰ دلار رسید.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، انتظار می‌رفت رویداد اقتصادی مهم روز گذشته، گزارش اداره آمار کار (‌Bureau of Labor Statistics یا به اختصار BLS) باشد، اما رالی صعودی تمام بازارها و رشد قیمت بیت کوین، پس از انتشار گزارش شاخص غیرتولیدی ISM برای ماه دسامبر (آذر) اتفاق افتاد. این شاخص طی ماه دسامبر از ۵۶.۵ به ۴۹.۶ رسید. در صورتی که مقدار این شاخص کمتر از ۵۰ باشد می‌توان گفت «انقباض اقتصادی» به وجود آمده است و از ماه می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۴۰۰) تاکنون، این اولین بار است که شاخص ISM به کمتر از ۵۰ رسیده است. همچنین گزارش ماه دسامبر نشان می‌دهد که زیر-شاخص سفارشات جدید (New Orders Sub-index) نیز که یکی از شاخص‌های معطوف به آینده (Leading Indicator) تلقی می‌شود، از ۵۶ به ۴۵.۲ رسیده است که انقباص اقتصادی بیشتر در بخش خدمات در ادامه سال ۲۰۲۳ را نوید می‌دهد.

اعداد مهم گزارش بازار کار BLS برای ماه دسامبر بهتر از انتظارات بود؛ به طوری که در این ماه ۲۲۳,۰۰۰ شغل جدید به وجود آمده و نرخ بیکاری به ۳.۵٪ رسیده است، در حالی که پیش‌بینی‌ها بیانگر ۲۰۰,۰۰۰ شغل جدید و نرخ بیکاری ۳.۷٪ بوده است. با این حال، اضافه شدن ۲۲۳,۰۰۰ شغل جدید نسبت به آمار نیمه اول سال ۲۰۲۲ که طی آن ماهانه به طور معمول بیش از ۳۰۰,۰۰۰ شغل جدید اضافه می‌شد، کاهش چشمگیری به شمار می‌رود و آمار ماه دسامبر، کمترین تعداد شغل جدید ایجاد شده در ماه، از آپریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) تا امروز را نشان می‌دهد.

علاوه بر این، افزایش دستمزد کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده بود. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بودند که در ماه دسامبر شاهد افزایش ۰.۴٪ دستمزدها باشیم اما این مقدار ۰.۳٪ بوده است. نسبت به سال گذشته، دستمزدها ۴.۶٪ افزایش یافته که پیش‌بینی‌ها بر روی ۵٪ بوده است.

آمار نرخ بیکاری در ایالات متحده
نرخ بیکاری ایالات متحده در ماه دسامبر به ۳.۵٪ رسید؛ منبع: تریدینگ ویو

همان‌طور که خوانندگان میهن بلاکچین در جریان هستند طی ماه‌های اخیر بازار‌های دارایی‌های پرریسک (مانند سهام و کریپتو) به اخبار بد در مورد اقتصاد کلان واکنش مثبت نشان داده‌اند و بالعکس. خبر کاهش بیکاری بر بازارها اثر منفی دارد اما کاهش شاخص خدمات ISM به زیر ۵۰ که نشا‌ن‌دهنده انقباض اقتصادی است؛ این تلقی را ایجاد می‌کند که دست فدرال رزرو برای ادامه سیاست‌های پولی انقباضی بسته است و تغییر روند از سوی فدرال رزرو (Fed Pivot) مهم‌ترین اتفاقی است که تمام بازارها در انتظار آن هستند.

پس از انتشار گزارش ISM، قیمت سهام و اوراق بهادار به سرعت رو به افزایش گذاشت. شاخص نزدک بیش از ۳٪ رشد کرد و سود اوراق قرضه ۱۰ ساله با ۰.۱۶٪ کاهش به ۳.۵۶٪ رسیده است. نرخ بهره فدرال رزرو که در اکثر ماه‌های سال ۲۰۲۲ روند صعودی داشته است، در ماه دسامبر اندکی کاهش داشته و برخلاف افزایش ۰.۷۵٪ در ماه‌های گذشته، فقط ۰.۵٪ افزایش یافت. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند نرخ بهره در نشست اقتصادی بعدی فدرال رزرو در ماه فوریه (بهمن) تنها ۰.۲۵٪ افزایش داشته باشد.

قیمت بیت کوین تایم فریم ساعتی
قیمت بیت کوین تایم فریم ساعتی؛ منبع: تریدینگ ویو

افزایش قیمت بیت کوین در روز گذشته آنچنان چشمگیر نبوده است، اما این رمزارز توانست برای اولین بار در سه هفته اخیر به قیمت ۱۷,۰۰۰ دلار دست یابد. علی‌رغم مسائل و مشکلات بسیار زیادی که بیت کوین و صنعت رمزارز با آن مواجه است، شاید بزرگترین مانع برای افزایش قیمت را بتوان سیاست‌های سختگیرانه فدرال رزرو دانست. با کاهش سختگیری‌های فدرال رزرو ممکن است روند صعودی صنعت رمزارز ادامه یابد. چند روز پیش در تحلیل کوتاه قیمت بیت کوین منتشر شده در میهن بلاکچین احتمال رسیدن قیمت BTC به ۱۷٬۰۰۰ دلار مورد بررسی قرار گرفته بود که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

  • علت اصلی رشد قیمت بیت کوین چه بود؟

علت اصلی رشد قیمت انتشار شاخص ISM Non-Manufacturing PMI برای ماه دسامبر بود که نشان دهنده وضعیت بخش خدمات در اقتصاد است. افت شدید این شاخص نسبت به ماه نوامبر و رسیدن آن به زیر ۵۰ نشان‌دهنده «انقباض اقتصاد» است. انتشار آمار این شاخص امیدها را برای عقب‌نشینی فدرال رزرو از سیاست‌های پولی انقباضی خود افزایش داد و باعث بهبود وضعیت در تمام بازارها شد.

  • آیا قیمت بیت کوین می‌تواند سطح ۱۷٬۰۰۰ دلار را تثبیت کند؟

همانطور که در تحولات شب گذشته مشخص شد، در سطح ۱۷٬۰۰۰ دلار فشار فروش بسیار شدیدی روی قیمت بیت کوین وجود دارد. حتی در صورت غلبه بر این مقاومت، مقاومت قوی‌تری در سطح ۱۷٬۳۰۰ دلار وجود دارد. بنابر این با توجه به شرایط بازار انتظار می‌رود رشد قیمت مشاهده شده موقت باشد.

منبع

اطلاعیه و اتفاقات مهم صرافی‌های ارز دیجیتال؛ ۶ بهمن ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا