اخبار

علت اصلی واریز نشدن پول فروش سهام عدالت / آیا بانک‌ها کارمزد فروش می‌گیرند؟

، چرا برخی مبالغ واریزی برای فروش سهام عدالت کمتر از حد تصور سهامداران است؟ آیا بانک‌ها برای فروش سهام عدالت کارمزدی دریافت می‌کنند؟

در این مورد حسین فهیمی، سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت توضیح داده است: از جمع سفارش‌های دریافتی ۷۵۰ هزار نفر که ارزش آن تقریبا ۹۰۰ میلیارد تومان می‌شود، حدود ۶۵۰ میلیارد تومان به فروش رفته و مابقی هنوز فروش نرفته است. بنابراین بانک نیز مبلغ آن میزان از سهام که به فروش رفته است را برای سهام‌دار واریز می‌کند و مابقی آن را زمانی که بقیه سهم به فروش رفت واریز خواهد کرد. درواقع ممکن است بانکی بخشی از دارایی را فروخته باشد و بخشی را نفروخته باشد. بنابراین به میزانی که فروخته است پول را توزیع می‌کند و مابقی را بعد از دریافت توزیع خواهد کرد.

عرضه تمام محصولات شرکت نفت ایرانول در بورس کالا و انرژی- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

وی در مورد تاخیر در واریزی مبلغ به ایسنا گفته است: زمانی که سهم فروش می‌رود، اگر سه‌شنبه فروش رفته باشد، بانک مبلغ را شنبه هفته بعد و اگر چهارشنبه فروش رفته باشد، بانک مبلغ را یکشنبه هفته بعد دریافت می‌کند. یعنی زمانی فروشی را انجام می‌دهد دو روز بعد به پول می‌رسد. از این رو درخواستم این است افرادی که سفارش گذاشته‌اند چند روزی صبوری کنند.

اما آیا بانک‌ها بابت این فروش کارمزدی دریافت می‌کنند؟

فهیمی در این مورد نیز تصریح کرد که بانک‌ها کارمزد و مالیات دریافت نمی‌کنند.

علاوه بر این، مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی نیز درباره فروش سهام عدالت در بانک کشاورزی، به توضیح داده است: ۳۰۰ هزار تومانی که به عنوان پول فروش سهام عدالت برای متقاضیان واریز شده فقط پول فروش یک سهم است و مابقی در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده واریز می‌شود.

حیدر سلیتی در این خصوص گفت: پول حاصل از فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت برای سهامدارانی که سهام یک میلیون تومانی دارند حدود چهار میلیون و برای سهامدارانی که سهام ۵۰۰ هزار تومانی دارند بیش از دو میلیون تومان شده است.

امیر لعلی، مدیر امور بازاریابی و ارتباطات بانک صادرات نیز در توییتر درباره چرایی واریز پول کمتر از تصور سهامداران توضیح داده است: «دلیل شفاف و واضحی داره. بانک‌ها باید ۳۰ درصد پرتفوی افراد را بفروشند. همه پرتفوی دفعتا فروش نمیره. مثلا فرض کنید ۳۰ درصد تعداد همه سهام باشه. همه سهام تقاضا نداره یا تعدادی بورسی نیستند. بنابراین بخش به بخش فروخته می‌شود و تدریجی پول‌ها در چند مرحله واریز میشه»

وی همچنین نوشته است: «در این مورد می‌توانیم همگی اطلاع‌رسانی کنیم. کارگزاری‌ها سبد سهام عدالت را برای فروش می‌گذارند. به دلیل بورسی نبودن برخی سهام، عدم تقاضا برای بعضی سهم‌ها و… فروش ۳۰ درصد پرتفوی در یک مرحله وجود ندارد، بنابراین واریزی سهامداران در چند مرحله و در روزهای مختلف صورت می‌گیرد.»

عربستان بخشی از سهام بوئینگ، فیسبوک و سیتی گروپ را خرید- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

دکمه بازگشت به بالا