اخبار اقتصادی

ظرفیت جدید برای تأمین خوراک پالایشگاه‌ها از طریق خط لوله گوره به جاسک- اخبار نفت و انرژی – |

ظرفیت جدید برای تأمین خوراک پالایشگاه‌ها از طریق خط لوله گوره به جاسک- اخبار نفت و انرژی – |

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ، طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران در ایستگاه پایانی قرار گرفته است.

علاوه بر استفاده از ظرفیت‌ این خط لوله 1000 کیلومتری در صادرات نفت خام ایران، از ظرفیت این خط لوله با توجه به مسیر عبوری از آن، می‌توان برای تأمین خوراک پالایشگاه‌های موجود و طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاهی، استفاده کرد.

ارسلان رحیمی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت در این خصوص گفت: طراحی اولیه خط لوله گوره – جاسک برای انتقال نفت خام بود، اما ظرفیت این خط لوله می‌تواند برای تأمین خوراک پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌هایی که قرار است در منطقه جاسک احداث شود، مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: در حال گرفتن یک انشعاب از آن به سمت پالایشگاه بندرعباس و پالایشگاه شهیدسلیمانی هستیم.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت تأکید کرد: برنامه‌ریزی نشان می‌دهد خط لوله انشعابی از خط لوله گوره – جاسک ظرف یک سال آینده تکمیل و بهره‌برداری خواهد شد تا خوراک پالایشگاه بندرعباس را تأمین کند.

رحیمی تصریح کرد: عملیات اجرایی این خط آغاز شده است و امیدواریم تا پایان سال آینده به بهره‌برداری برسد و در سال 1403 عملیات انتقال خوراک نفت‌خام پالایشگاه بندرعباس از این خط را آغاز کنیم.

انتهای پیام/

منبع

بازگشت دوباره شاخص بورس به ارتفاع 1.3 میلیون واحد- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی بورس سیگنال |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هشت =

دکمه بازگشت به بالا