اخبار

طرح متری مسکن در بورس کالا با جدیت دنبال شود- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

خبرنگار اقتصادی ، هرچه قیمت مسکن افزایش می‌یابد فاصله قدرت خرید مردم و پس‌انداز آن‌ها با یک خانه برای زندگی نیز بیشتر می‌شود، در همین چارچوب در بسیاری از کشورها سیاستگذاران و برنامه‌ریزان برای افزایش قدرت خرید مردم طرح‌های مختلفی ارایه می‌دهند، در این میان، طرح پیش‌فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالای ایران روی میز مسئولان قرار گرفته و تلاش بر این است تا با این ابزار مالی، امکان افزایش پس‌انداز هدفمند مردم افزایش یابد و احتمال خرید خانه از سوی آنان بیشتر شود.

به‌گفته کارشناسان از جمله مزایای طرح پیش‌فروش متری مسکن آن است افرادی که سرمایه کافی برای خرید یک واحد آپارتمان را ندارند با آغاز معاملات متری مسکن می‌توانند متناسب با سرمایه خود، متراژی از یک ملک را خریداری کنند تا سرمایه حتی اندک آنان همپای قیمت مسکن، افزایش یابد و ارزش سرمایه آنان به‌دلیل سیر صعودی قیمت مسکن در بلندمدت، آسیب نبیند و توان خرید خانه برای آنان ایجاد و تقویت شود.

در همین زمینه عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران با یادآوری اینکه طی سال‌های 78 ــ 1377 هم موضوع فروش متری مسکن مطرح شد و بحث تضمین حداقل سود برای این طرح به میان آمد به کالاخبر گفت: هر فردی تمایل به خرید هر چند متر در بازار مسکن را داشت، می‌توانست در این بخش سرمایه‌گذاری کند و در صورت انصراف از بازار بورس مسکن، حداقل سود معین یعنی در حدود 18 درصد نسبت به سرمایه اشخاص به آنان تعلق می‌گرفت.

حسن محتشم ادامه داد: در این دوره، برخی شرکت‌های ساختمانی وارد این عرصه شدند و تعدادی هم، سهام خود را واگذار و افرادی هم خریداری کردند. اما این طرح خیلی موفق نبود و سود سهام تثبیت‌شده‌ای که تعیین شده بود به افرادی‌ که این سهام را خریداری کرده بودند واگذار شد.

وی با ابراز اینکه “امروز شرایط متفاوت از سال‌های قبل است”، تصریح کرد: در حال حاضر با حمایت دولت، بازار سرمایه رونق قابل‌توجهی پیدا کرده و بخش عمده‌ای از سرمایه‌های کشور به‌سمت این بازار هدایت شده است، بنابراین بستر مناسبی برای ورود دوباره مسکن به بورس فراهم شده و  بورس کالا هم با شناخت کامل از وضعیت موجود در بازار سرمایه، پیشنهاد عرضه متری مسکن را ارایه داده است.

محتشم تأکید کرد: با ادامه رونق بازار سهام و با توجه به آنکه شرکت‌های ساختمانی نیز از گذشته در بازار سرمایه فعالند و سهام آنها در بازار عرضه می‌شود و این شرکت‌ها نیز براساس عملکردشان از رونق بورس اثر می‌پذیرند، اما طرح عرضه متری مسکن هدف دیگری را دنبال می‌کند که آن خانه‌دار کردن تدریجی مردم به‌نسبت سرمایه هر شخص است تا رؤیای آنان برای خرید خانه به واقعیت تبدیل شود.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران اضافه کرد: برای اجرای این طرح مهمترین اصل، نظارت دقیق است، در این صورت سرمایه‌هایی که از محل اجرای این طرح جمع‌آوری می‌شود به‌سمت تولید مسکن سوق پیدا کرده و باعث افزایش عرضه خواهد شد که در این صورت عملکرد طرح بسیار مثبت و کارآمد خواهد بود و نتایج پرباری به‌همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح شرکت‌های بسیاری در بخش ساختمان قادر خواهند بود از مزایای این طرح استفاده کنند، گفت: در سال‌های گذشته برای اجرای پروژه‌های ساختمانی و حمایت از سازندگان و سرمایه‌گذاران صندوقی ایجاد شده بود که متأسفانه به سرانجام نرسید اما امیدواریم که این طرح در بورس کالا که توأمان به تأمین مالی پروژه‌ها و خانه‌دار شدن مردم کمک می‌کند، با جدیت دنبال شود.

محتشم در پایان تأکید کرد:  با اجرای این طرح و در سایه نظارت دقیق، زمینه ورود شرکت‌های فعال در بخش ساخت‌وساز به بازار سرمایه و بهره‌مندی از بازارهای متنوع این بازار فراهم می‌شود. این طرح منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و تولید مسکن شده و درنهایت به کاهش قیمت تمام‌شده مسکن خواهید انجامید.

+

مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز جمع می‌شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا