اخبار ارز دیجیتال

صندوق جهانی پول: رشد اقتصاد جهانی در حال کاهش است؛ تاثیر آن بر بازار کریپتو چیست؟

صندوق جهانی پول: رشد اقتصاد جهانی در حال کاهش است؛ تاثیر آن بر بازار کریپتو چیست؟

صندوق بین‌المللی پول (IMF) در گزارش اخیر خود به کاهش رشد اقتصادی جهان از ۶.۱٪ در سال گذشته به ۳.۲٪ در سال جاری اشاره کرده است و آن را برای سال ۲۰۲۳ برابر ۲.۹٪ تخمین زد. پیش‌تر این سازمان برای امسال رشد ۳.۶٪ را تخمین زده بود. به عقیده بعضی از تحلیلگران، این موضوع بر بازار کریپتو تاثیر منفی خواهد گذاشت. در این گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهان تاریک توصیف شده است.

 به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، با پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول (IMF) مبنی بر ادامه کاهش سرعت رشد اقتصادی جهان، سرمایه‌گذاران نگران نوسان بیشتر در بازار رمزارزها هستند.

در گزارش ماه جولای IMF چشم‌انداز اقتصاد جهانی تاریک توصیف شده است. در این گزارش تورم بیشتر از حد انتظار و کاهش تولید در اقتصاد جهان به عنوان اندیکاتورهایی مبنی بر در پیش بودن رشد ضعیف اقتصادی اشاره شده است.

مایلز دویچر (Miles Deutscher) تحلیلگر کریپتو در توییتر نوشته است که این هفته برای بازارهای مالی از اهمیت زیادی برخوردار است که در آن گزارش درآمد مایکروسافت، گوگل، اپل و متا منتشر می‌شود به علاوه آمار تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا و اعلام نرخ بهره فدرال رزرو ممکن است تلاطم بیشتری در بازار ایجاد کنند. وی به دنبال‌کنندگان خود گفته است که منتظر نوسان در بازار کریپتو باشند.

توییت Miles Deutscher - بازار کریپتو

سرمایه‌گذاران کریپتو هم‌چنین آماده افزایش نرخ بهره در آمریکا در هفته جاری هستند. بلومبرگ در تاریخ ۲۶ جولای (۴ مرداد) گزارش داده است که انتظار می‌رود فدرال رزرو به دنبال سیاست‌های پولی سختگیرانه خود برای کاهش تورم، نرخ بهره را ۰.۷۵٪ افزایش دهد و آن را به ۲.۲۵٪ برساند.

بعضی از صاحب‌نظران نیز پیش‌بینی می‌کنند که دولت آمریکا هنگام انتشار گزارش GDP در سه ماهه دوم سال جاری در تاریخ ۲۸ جولای (۶ مرداد) به طور رسمی اعلام کند که شرایط اقتصاد در رکود قرار دارد. در Investopedia بیان شده است که هرگاه شاهد دو گزارش پیاپی مبنی بر منفی بودن GDP باشیم، رکود رخ داده است.

یکی از یوتیوبرهای بازار کریپتو به اسم DustyBC در تاریخ ۲۶ جولای در توییتر نوشته است که افزایش نرخ بهره از طرف فدرال رزرو به همراه کاهش بالقوه GDP می‌تواند توضیح دهد که چرا قیمت بیت کوین به کمتر از ۲۱,۰۰۰ دلار رسیده است.

در این بین، اومی برنت شو (Umee Brent Xu) موسس پلتفرم دیفای umee مبتنی بر کازمس در توییتر نوشته است آیا رکود اقتصاد کلان به معنای رکود در بازار کریپتو است؟

توییت DustyBC

حساب توییتر Material Indicators در تاریخ ۲۵ جولای در توییتر نوشته است هیچگونه تضمینی وجود ندارد که پس از اعلام GDP و نرخ بهره، سطوح حمایتی حفظ شوند. این حساب با تایید نظرات دویچر افزوده است که احتمالا شاهد چندین روز نوسان در بازار باشیم.

الیزابت گیل (Elizabeth Gail) در تاریخ ۲۶ جولای نوشته است هنگامی که شرایط نامشخص کنونی اقتصاد و تنش‌های ژئوپولیتیکی برطرف شوند، بازار بیت کوین نیز بازیابی خواهد شد. هرچند مشخص نیست که این موضوع تا چه مدت طول خواهد کشید.

اگرچه چشم‌انداز اقتصادی شرایط مساعدی ندارد، اما IMF خاطرنشان کرده است که ریزش در بازار کریپتو متاثر از ضررهای هنگفت، ورشکستگی و فروپاشی شرکت‌هایی نظیر سلسیوس، Three Arrows Capital و وویجر دیجیتال، تاثیر اندکی بر سایر سیستم‌های مالی گذاشته است.

این موضوع نشان می‌دهد که اگرچه سیستم‌های مالی بزرگتر می‌توانند بر بازار کریپتو تاثیرگذار باشند، اما خلاف این موضوع صادق نیست. IMF در این خصوص گفته است:

رمزارزها ریزش شدیدی را پشت‌سر گذاشته‌اند که این شرایط به ضرر هنگفت شرکت‌های سرمایه‌گذاری کریپتو و شکست استیبل کوین‌های الگوریتمی و صندوق‌های پوشش ریسک منجر شده است. اما تاثیر این موضوع بر سیستم مالی، محدود و اندک بوده است.

در حال حاضر ارزش کل بازار کریپتو نزدیک به یک تریلیون دلار است. آمار GDP و گزارش‌های درآمد ناامیدکننده در هفته جاری ممکن است ارزش بازار را کاهش دهد. سرمایه‌گذاران هم‌اکنون به دنبال محافظت از سرمایه خود و آماده شدن برای شرایط بدتر هستند.

  • کاهش رشد اقتصادی جهان چه تاثیری بر بازار رمزارزها دارد؟

در این وضعیت تولید و ارزش افزوده در جهان کاهش پیدا می‌کند و جهان را وارد دوره رکود می‌کند. در صورتی که در کنار این اتفاق تورم نیز ادامه پیدا کند، سرمایه‌ها نه به سمت فعالیت‌های تولیدی خواهد رفت و نه به سمت بازارهای پرریسک. در این شرایط ارزش بیت کوین نسبت به دلار آمریکا کاهش پیدا خواهد کرد.

منبع

قیمت بیت کوین به زیر 60 هزار دلار سقوط کرد- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا