اخبار بورسی

صنایع خریدار برق سبز، در مرداد ماه خاموشی نخواهند داشت- اخبار بازار سهام | بورس – |

صنایع خریدار برق سبز، در مرداد ماه خاموشی نخواهند داشت- اخبار بازار سهام | بورس – |

به گزارش خبرگزاری ، به نقل از مدیریت ارتباطات بورس انرژی ایران، ولی‌الله آئینه‌ نگینی مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی با اشاره به اینکه تالار برق سبز بورس انرژی از اول خرداد ماه راه‌اندازی شده‌ است، گفت: طبق ماده 16 قانون جهش تولید دانش‌بنیان و دستورالعمل توسعه مبادلات برق بورس انرژی ایران، تمام مشترکان بالای یک مگاوات موظف‌اند یک‌درصد از انرژی موردنیاز خود را از طریق تجدیدپذیرها تامین کنند و این صنایع هم‌اکنون می‌توانند برق مردادماه خود را از طریق سازوکار بورس انرژی خریداری کنند.

مردم با ابزارهای جدید بازار سرمایه مدیر پروژه‌های نیمه تمام دولتی می‌شوند -

آئینه‌ نگینی در این باره توضیح داد: نمادهای معاملاتی ماهانه، سه‌ ماه پیش از شروع دوره تحویل گشایش می‌یابند و هم‌اکنون نماد ماه‌های مرداد، شهریور و مهر قابلیت معامله دارد.

وی در خصوص توقف این نمادها گفت: زمان توقف، سه روز کاری پیش از شروع دوره تحویل است که نماد تیر ماه امروز متوقف شده‌ است.

مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ادامه داد: از این مقدار 74.755 کیلووات در هرساعت با ارزش حدود 113 میلیارد و 198 میلیون تومان در بازار برق سبز برای دوره تحویل تیرماه معامله شده ‌است.

نگینی با بیان اینکه در مجموع تعداد 20 شرکت تا پایان دوره تحویل تیرماه از تالار بازار سبز خرید انجام داده‌اند، گفت: خرید برق تجدیدپذیر از تالار برق سبز بورس انرژی این مزیت را برای خریداران دارد که در زمان پیک بار مصرف مشمول خاموشی نخواهند شد.

مدیرعملیات بازار برق بورس انرژی ایران این موضوع را انگیزه‌ای برای خریداران دانست و گفت: وزارت نیرو برنامه‌ریزی کرده‌است که چهار هزار مگاوات برق تجدیدپذیر را وارد مدار کند و تا پایان دولت سیزدهم این عدد را به 10 هزار مگاوات برساند، این الزامات نیز از جمله مزیت‌های تالار برق سبز برای فروشندگان است.

وی در پایان با اشاره به اینکه هم‌اکنون 130 نیروگاه تجدیدپذیر در ایران وجود دارند که 1.1 درصد برق کشور را تامین می‌کنند، گفت: تا پیش از این سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) به صورت قراردادهای خرید تضمینی برق این نیروگاه‌ها را خریداری می‌کرد و به شبکه برق تحویل می‌داد، ولی با راه‌اندازی تالار برق سبز در بورس انرژی ایران، مسیر جدید و شفافی فراهم شده‌است.

انتهای پیام/

منبع

گزارش روزانه بورس 21 شهریور/ رشد 4600 واحدی شاخص در معاملات امروز- اخبار بازار سهام | بورس - |
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یازده =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا