اخبار ارز دیجیتال

صرافی FTX از 10 میلیارد دلار سرمایه مشتریان برای حمایت از یک شرکت تجاری مالک خود استفاده کرده است

صرافی FTX از 10 میلیارد دلار سرمایه مشتریان برای حمایت از یک شرکت تجاری مالک خود استفاده کرده است

در روزهای گذشته اخبار بسیار زیادی درباره «سم بنکمن-فرید» و صرافی تحت مدیریتش، FTX منتشر شده که آن‌ها به نوعی باعث سقوط بازار کریپتو شده‌اند. اکنون در گزارش جدیدی گفته شده که شرکت تجاری بنکمن-فرید یعنی Alameda Research، پس از گرفتن وام‌هایی که توسط سپرده‌های مشتریان FTX تامین شده، 10 میلیارد دلار به این صرافی بدهکار است.

همانطور که یک اقتصاددان با نام «فرانسیس کاپولا» در گزارش وال استریت ژورنال توضیح می‌دهد، صرافی‌هایی مانند FTX نباید پول مشتریان خود را سرمایه‌گذاری کنند. کاپولا به این نشریه گفت:

«نباید با این دارایی‌ها کاری انجام داد. آن‌ها به معنای واقعی کلمه باید در آنجا ذخیره شوند تا مردم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.»

این موضوع به ویژه در مورد بازارهای پرنوسان مانند کریپتو صادق است، جایی که ارزش وثیقه ممکن است در روزهای مختلف تغییر کند.

با این حال، گفته می‌شود که FTX بیش از نیمی از سرمایه مشتریان خود را به Alameda Research وام داده است که سپس از آن‌ها برای شرط بندی روی سایر ارزهای دیجیتال و کمک به سایر شرکت‌های کریپتو که برای مقابله با رکود کلی بازار در تلاش هستند، استفاده شده است.

مشکلات FTX با یک مقاله از CoinDesk شروع شد که ترازنامه Alameda را زیر سوال برد و گفت که بیشتر آن از FTT، توکن اصلی صرافی تشکیل شده است. پس از آن چانگ پنگ ژائو، بنیانگذار بایننس اعلام کرد که قصد دارد میلیاردها FTT خود را به فروش برساند که باعث سقوط این ارز دیجیتال شد.

آینده صرافی FTX

FTX از آن زمان برای ادامه حیات خود با مشکلات زیادی روبرو شده است و مشتریانش با وجود این گزارش‌های نگران‌کننده تلاش می‌کنند تا وجوه خود را برداشت کنند.

هر دو شرکت Alameda Research و صرافی FTX توسط «سم بنکمن-فرید» مدیریت می‌شود که روز گذشته عذرخواهی کرد و گفت که «من اشتباه کرده‌م و باید بهتر عمل می‌کردم». به گزارش رویترز، او اکنون در تلاش است تا 9.4 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران مختلف خود برای نجات FTX جمع‌آوری کند. بنکمن-فرید همچنین به مشتریان خود وعده داده که وجوه آن‌ها در این صرافی محفوظ باقی خواهد ماند.

آینده FTX در حال حاضر نامشخص است. بزرگترین صرافی کرپیتو، یعنی بایننس، چند روز قبل اعلام کرده بود که می‌خواهد FTX را بخرد تا اطمینان حاصل کند که مشتریانش وجود خود را پس می‌گیرند. با این حال، این معامله به دلیل سوءاستفاده احتمالی FT‌X از دارایی مشتریان، توسط بایننس منحل شد. در بیانیه این صرافی آمده بود که مسائل این شرکت خارج از کنترل یا توانایی ما هستند.

منبع

در صورت کاهش قیمت بیت کوین چه فاکتورهایی می‌توانند از سقوط بیشتر جلوگیری کنند؟
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 6 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا