اخبار

صادرات ژاپن به ۱۱ سال قبل برگشت

، صادرات ژاپن در ماه می (ماه گذشته میلادی) به علت کاهش محموله‌های خودرو به مقصد آمریکا، سریع ترین سرعت از زمان بحران مالی در جهان کاهش یافت.

انتظار می‌رود که کاهش بیشتری در سه ماهه سوم در میزان صادرات سومین اقتصاد بزرگ دنیا صورت گیرد.

کاهش تقاضا برای خودرو در جهان و کم شدن هزینه‌های تجارت، می‌تواند بر اقتصاد ژاپن که به صادرات وابسته است، تاثیر منفی بگذارد. از طرفی روابط تجاری با چین نیز همچنان ضعیف است.

آمارهای رسمی امروز نشان داد صادرات ژاپن در سال منتهی به ماه می ۲۸٫۳ درصد کاهش یافته که بیشترین کاهش از سپتامبر ۲۰۰۹ به شمار می‌رود. کاهش دو رقمی میزان صادرات ژاپن، سومین ماه متوالی است که صورت می‌گیرد.

صادرات ژاپن به آمریکا، بازار اصلی این کشور، نصف شده و بیشترین کاهش سالانه از مارس ۲۰۰۹ را ثبت کرده است. علت اصلی آن، کاهش ۷۰ درصدی در محموله‌های ارسال خودرو و قطعات خودرو بوده است. ژاپن دومین صادرات کننده بزرگ خودرو در جهان به شمار می رود.

به طور کلی در جهان، خودروسازان برای بازسازی خود از محدودیت‌های قرنطینگی شدید با چالش روبرو هستند. این محدودیت‌ها تقاضا برای خودرو را کاهش داد. در ژاپن، نیسان موتور، طرح‌هایی برای کاهش ظرفیت تولید و کاهش تولید مدل‌هایش به یک پنجم برای کمک به کم کردن هزینهها را اعلام کرد.

در عین حال، صادرات ژاپن به چین به عنوان بزرگ ترین شریک تجاری این کشور در سال منتهی به ماه می به علت کم شدن صادرات مواد خام شیمیایی، خودرو و تجهیزات ساخت چیپ، ۱٫۹ درصد کاهش یافته است.

محموله‌های صادراتی به آسیا که بیش از نیمی از صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد، ۱۲ درصد افت کرد و صادرات به اتحادیه اروپا نیز ۳۳٫۸ درصد کاهش یافت.

اقتصاد ژاپن برای نخستین بار در ۴ سال و نیم اخیر در سه ماهه نخست وارد رکود شد و در مسیر عمیق ترین رکود پس از جنگ (جهانی دوم) قرار دارد.

منبع: فارس

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز ۹۹/۲/۱۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هجده =

دکمه بازگشت به بالا