اخبار ارز دیجیتال

شکایت SEC از جاستین سان: رمزارز ترون اوراق بهادار ثبت نشده است

شکایت SEC از جاستین سان: رمزارز ترون اوراق بهادار ثبت نشده است

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا روز چهارشنبه از جاستین سان، بنیانگذار ترون به اتهام فروش و ایردراپ اوراق بهادار ثبت‌نشده، کلاهبرداری و دستکاری بازار شکایت کرد.

به گزارش کوین دسک، کمیسیون بورس آمریکا در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد از سان، بنیاد ترون، بنیاد بیت تورنت و بیت تورنت که اکنون با نام رین‌بری (Rainberry) شناخته می‌شود، به دلیل فروش توکن‌های ترونیکس (TRX) و بیت تورنت (BTT) شکایت کرده است. به گفته کمیسیون بورس، این دو توکن اوراق بهادار ثبت‌نشده هستند. SEC همچنین مدعی است متهمان از طریق واش تریدینگ (تجارت شستشو) در بازار ثانویه توکن TRX، حجم معاملاتی آن را عامدانه دستکاری کرده‌اند.

سان سال گذشته به عنوان سفیر کشور گرانادا در سازمان تجارت جهانی (WTO) انتخاب شده بود. کمیسیون بورس همچنین مدعی است سان به طور مصنوعی حجم معاملات ترون را از طریق واش تریدینگ افزایش داده است و از کارمندان خود خواسته تا در بیش از ۶۰۰٬۰۰۰ معامله ساختگی بین دو حساب مشارکت کنند. بر اساس این شکایت، کارمندان بنیاد ترون معاملات را انجام داده‌، بنیاد بیت تورنت و ترون حساب‌ها را کنترل کرده و کارمندان Rainberry وجوه را برای معاملات انتقال داده‌اند.

در واکنش به شکایت کمیسیون بورس از جاستین سان، قیمت TRX حدود ۱۳٪ کاهش یافت. سایر توکن‌های مربوط به سان از جمله توکن HT، JST و SUN نیز هرکدام بیش از ۵٪ ریزش داشتند.

کمیسیون بورس همچنین از افراد مشهوری مانند لیندزی لوهان (Lindsay Lohan)، جیک پاول (Jake Paul)، سولیا بوی (Soulja Boy)، لیل یاتی (Lil Yachty)، نی یو (Ne-Yo) و میشل میسون (Michele Mason) به دلیل تبلیغ توکن‌های TRX و BTT بدون اینکه اعلام کنند برای این کار پولی دریافت کرده‌اند شکایت کرده است. با این حال، اکثر این افراد با کمیسیون بورس به توافق رسیده‌اند.

بر اساس این شکایت، در حالی که سان در شبکه‌های اجتماعی مدعی شده افراد مشهور، باید پولی که دریافت می‌کنند را اعلام کنند، خود او به این افراد مشهور پول پرداخت کرده و از اینکه آنها از این پول صحبتی نکرده‌اند اطلاع داشته است.

به گفته کمیسیون بورس، روزانه بین ۴.۵ تا ۷.۴ میلیون واحد توکن  TRX از طریق واش تریدینگ معامله شده است. SEC در این رابطه گفت:

این کلاهبرداری به مقدار قابل توجهی از توکن TRX احتیاج داشت که ظاهرا سان آن را فراهم کرده است. همانطور که گفته شد، سان این توکن‌ها را به بازار ثانویه فروخته و ۳۱ میلیون دلار از طریق فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده و غیرقانونی به دست آورده است.

گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس نیز در واکنش به این شکایت اعلام کرد این، نمونه‌ای از خطرات احتمالی اوراق بهادار ثبت‌نشده برای سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال است.

گنسلر در این رابطه گفت:

همانطور که در شکایت آمده است، سان و شرکت‌هایش نه تنها با هدف قراردادن سرمایه‌گذاران آمریکایی و فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده میلیون‌ها دلار درآمد غیرقانونی به جیب زدند، بلکه با واش تریدینگ در پلتفرم‌های معاملاتی ثبت‌نشده تلاش کردند تا حجم معاملاتی TRX را به صورت دروغین بالا ببرند.

وی افزود:

سان در ادامه سرمایه‌گذاران را به خرید TRX و BTT با سازماندهی یک کمپین تبلیغاتی ترغیب کرد که در این کمپین، افراد مشهور تبلیغ‌کننده این واقعیت که پول دریافت کرده‌اند را پنهان کردند.

منبع

آیا استیبل کوین USDC هم با بحران مالی روبرو است؟ شایعات مطرح شده تا چه حد صحت دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا