اخبار ارز دیجیتال

شکایت کیفای علیه سلسیوس؛ سلسیوس به اجرای طرح پانزی و کلاه‌برداری از مشتریان متهم شد

شکایت کیفای علیه سلسیوس؛ سلسیوس به اجرای طرح پانزی و کلاه‌برداری از مشتریان متهم شد

شرکت کیفای (KeyFi) مدعی است پس از آنکه چندین استراتژی دیفای و استیکینگ موفق را برای سلسیوس اجرا کرده است، سلسیوس (Celsius) توافق‌نامه تقسیم سود چند میلیون دلاری بین این دو شرکت را نادیده گرفته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، شرکت سرمایه‌گذاری و نرم‌افزار استیکینگ KeyFi شکایتی علیه پلتفرم وام‌دهی سلسیوس تنظیم کرده است و این شرکت را به اجرای طرح پانزی متهم کرده و گفته است که سلسیوس به توافق‌نامه چند میلیون دلاری آنها پایبند نبوده است.

این شکایت که در روز پنج‌شنبه ارائه شده، سلسیوس را به پایبند نبودن به توافق میان دو شرکت متهم کرده است. با استناد به این توافق، شرکت کیفای خواهان درصد متغیری از سود سلسیوس در ازای اجرای چندین استراتژی دیفای و سپرده‌گذاری است.

شاکی این پرونده، جیسون استون (Jason Stone) مدیرعامل شرکت کی‌فای است. او که سابقه سرمایه‌گذار و مشاور سرمایه‌گذاری داشته، شرکت کی‌فای را در ژانویه ۲۰۲۰ (دی ۱۳۹۸) تاسیس کرده است. طبق اسناد ارائه‌شده به دادگاه، شرکت کی‌فای از آگوست ۲۰۲۰ (مرداد ۹۸) تا مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) به عنوان مدیر سرمایه‌گذاری با Celsius همکاری داشته است. این دو شرکت یادداشت تفاهمی امضا کرده‌اند که مطابق آن، در این مدت کی‌فای به عنوان شرکتی با اهداف ویژه‌ تحت نام «سلسیوس کی‌فای» فعالیت کرده است و این شرکت واسطه متعلق به سلسیوس بوده است.

اگرچه اعداد و ارقام دقیق توسط کی‌فای در این شکایت اعلام نشده، اما این شرکت بیان کرده است که مجموع ارقام مذکور به چندین میلیون دلار می‌رسد و این دو شرکت توافق کرده‌اند که بر اساس استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مختلف، از ۷.۵٪ تا ۲۰٪ سود سلسیوس به کی‌فای پرداخت شود.

جالب توجه است که مطابق ادعای کی‌فای، سلسیوس با ارائه سود زیاد، سپرده‌گذاران جدید را فریب داده است و نوعی طرح پانزی اجرا کرده است تا بتواند سود سپرده‌گذاران قبلی را پرداخت کند.

اجرای طرح پانزی سلسیوس
ادعای اجرای طرح پانزی توسط سلسیوس در متن شکایت کی‌فای. منبع: Twitter

این شکایت خواستار تشکیل دادگاه با هیات منصفه و پرداخت غرامت و خسارت طبق مقداری که در محاکمه و دادگاه تعیین می‌شود، خسارت‌های کیفری، هزینه‌های قبل و بعد از دادرسی و حساب‌رسی تمام دارایی‌ها و سرمایه‌های ایجاد‌شده از طریق فعالیت‌های معاملاتی کی‌فای شده است.

ادعاهای دیگر از جانب Oxb1

یکی از حساب‌های کاربری توییتر با نام 0xb1 که مدعی شده رهبر گروهی ناشناس از معامله‌گران دیفای است، و ظاهرا به جیسون استون مدیر عامل کیفای تعلق دارد، لیست مفصلی از تعاملات سلسیوس با کی‌فای از ۲۰۲۰ تا امروز ارائه کرده است.

سلسیوس از اواسط سال ۲۰۲۰ همکاری و شراکت تجاری با کی‌فای را آغاز کرده است و در همین زمان بود که آدرس Oxb1 برای کی‌فای ایجاد شد تا به دریافت، مدیریت و سرمایه‌گذاری سپرده مشتریان سلسیوس بپردازد. طبق گفته این حساب، مجموع دارایی‌های تحت مدیریت تا پایان همکاری سلسیوس و کی‌فای در مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) تقریبا ۲ میلیارد دلار بوده است.

این حساب هم‌چنین بیان کرده است که تیم مدیریت ریسک سلسیوس که بر فعالیت Oxb1 نظارت داشته است، به کی‌فای اطمینان داده است که تیم معاملاتی آنها هرگونه ضرر موقت بالقوه و نوسان قیمت توکن‌ها مرتبط با فعالیت‌های سرمایه‌گذاری کی‌فای را پوشش می‌دهد. اما ظاهرا سلسیوس به این توافق پایبند نبوده است و کی‌فای به همین دلیل تصمیم به پایان همکاری گرفته است. کی‌فای مدعی است در مدت همکاری، مجموع دارایی‌های تحت مدیریت خود را تا ۸۰۰ میلیون دلار افزایش داده است.

حساب Oxb1 اعلام کرد که کی‌فای پیش از طرح شکایت به مدت یک سال در تلاش بوده است تا این مشکل را به طور خصوصی با سلسیوس برطرف کند اما به بن بست رسیدن مذاکرات کیفای را ناچار به شکایت کرده است. Oxb1 گفت:

علی‌رغم معقول بودن درخواست‌های ما و احتمالا به دلیل دره‌ای که بین طلب و بدهی در ترازنامه مالی سلسیوس وجود دارد، این شرکت واقعیت اتفاقات بین دو شرکت و همچنین ناکارآمدی خود در مدیریت ریسک و حسابداری را تکذیب می‌کند و انگشت اتهام را به سمت من نشانه می‌رود.

منبع

ضربه کاری چین به صنعت استخراج رمز ارز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا