اخبار ارز دیجیتال

شرکت a16z برای تعیین تکلیف مالکیت معنوی در فضای NFT شش مجوز جدید پیشنهاد کرد

شرکت a16z برای تعیین تکلیف مالکیت معنوی در فضای NFT شش مجوز جدید پیشنهاد کرد

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر اندریسن هورویتز (Andreessen Horowitz) روز چهارشنبه اعلام کرد که ۶ مجوز مرتبط با توکن‌های NFT فراهم کرده است. این مجوزها بر اساس مدل مجوزهای ارائه‌شده توسط Creative Commons است. از طریق این مجموعه مجوزهای NFT پیشنهادی به اسم مجوزه‌های Can’t Be Evil، طیف وسیعی از حقوق استفاده از توکن‌های NF‌T تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، مایلز جنینگز (Miles Jennings) مشاور ارشد شرکت اندریسن هورویتز و کریس دیکسون (Chris Dixon) عضو ارشد این شرکت گفته‌اند اگرچه بعضی از خالقان توکن‌های NFT از مجوزهای Creative Commons استفاده می‌کنند و سایر خالقان نیز به شخصی‌سازی قوانین خود می‌پردازند، اما بسیاری از پروژه‌های NFT هیچگونه مجوزی ندارند و یا از مجوزهای ناکارآمد بهره می‌برند. این موضوع به مسائل حقوقی و مسائل مرتبط با حق مولف (Copyright) منجر می‌شود. جنینگز و دیکسون افزودند خریداران توکن‌های NFT معمولا اصلا نمی‌دانند همراه با خرید توکن‌های NFT، چه حقوقی را دریافت می‌کنند.

این مجموعه مجوزهای جدید اهداف زیر را دنبال می‌کنند:

  • ۱- کمک به خالقان توکن‌های N‌FT در خصوص محافظت از حقوق دارایی‌های معنوی (IP) خود.
  • ۲- اهدای حقوق اصلی و اولیه به دارندگان توکن‌های NFT. این حقوق غیرقابل فسخ و قابل اجرا بوده و شناخت آنها نیز آسان است.
  • ۳- کمک به خالقان، دارندگان و جامعه توکن‌های NFT به منظور تحقق پتانسیل خلاقانه و اقتصادی پروژه‌ها با شناخت کامل و شفاف از چارچوب IP که در آن فعالیت می‌کنند.

این مجوزها هم‌چنین در صدد این هستند تا خالقان توکن‌های NFT را در خصوص استفاده از موارد شخص ثالث بدون کسب اجازه، مسئولیت‌پذیز کند.

این مجوزها قابل اصلاح و غیرقابل فسخ هستند و حقوق مختلفی در ۵ دسته مختلف ارائه می‌دهند. این دسته‌بندی‌ها عبارتند از: کپی، نمایش و توزیع، لغو گفتارها و سخنان نفرت‌ آفرین، کاربردهای تجاری، اصلاح و تطبیق و مجوزهای فرعی. این موارد به عنوان قراردادهای هوشمند در گیت‌هاب کریپتو اندریسن هورویتز تحت مجوز Creative Commons در دسترس است.

عدم شفافیت در خصوص حقوق مالکیت توکن‌های NFT باعث شده است که خریداران ناامید شوند و موجی از شکایت‌ها به وجود آید. این شرایط، توجه کنگره آمریکا را به خود جلب کرده است. در ماه ژوئن، دو سناتور درخواست کرده‌اند که دفتر ثبت اختراعات و نشان‌های تجاری آمریکا و دفتر حقوق مولف آمریکا در خصوص مسائل پیرامون حقوق دارایی‌های معنوی توکن‌های NFT مقاله‌ای را آماده کنند.

منبع

کدام شبکه‌های بلاکچینی برای هکرها و کلاهبرداران رمزارزی جذاب‌ترند؟
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − شش =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا