اخبار اقتصادی

شرکت ساخت: بودجه لازم برای تکمیل اَبرپروژه ریلی ایران تخصیص داده نشد- اخبار راه و مسکن – | “”

شرکت ساخت: بودجه لازم برای تکمیل اَبرپروژه ریلی ایران تخصیص داده نشد- اخبار راه و مسکن – | بورس سیگنال “”

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، متن پاسخ شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور به  گزارش “کریدور شمال-جنوب اسیر کم کاری منصوبان روحانی/ وزیر جدید راه قفل بسته را باز کند” به شرح زیر است؛

1.شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور دستگاهی حاکمیتی و نظارتی بوده و وظیفه پیشبرد پروژه های عمرانی براساس بودجه تخصیصی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور را بر عهده دارد. لذا سرعت بخشی یا کندی در اجرای پروژه‌ها رابطه مستقیمی با اعتبارات تخصیصی دارد.

2. در راستای احیای کریدور شمال – جنوب راه آهن قزوین – رشت به عنوان بخشی مهم از این کریدور در دستور کار این شرکت قرار گرفت و در سال 1397 به بهره برداری رسید. همزمان با افتتاح راه آهن قزوین – رشت و با هدف اتصال این خط ریلی به دریای خزر و کشور آذربایجان برنامه‌ریزی لازم برای احداث خطوط ریلی رشت – آستارا، رشت – کاسپین و رشت – انزلی در دستور کار قرار گرفت که اکنون دارای پیشرفت بالایی است.

3. اجرای اَبرپروژه ریلی رشت – آستارا به‌دلیل عبور از زمین های شالیزاری، نبود معادن و مصالح مورد نیاز، هزینه بالای تملک اراضی ضمن افزایش صعوبت عملیات اجرایی، مستلزم تأمین اعتباری هنگفت بالغ بر 800 میلیون یورو است. لازم به ذکر است فقط برای خرید زمین‌های مورد نیاز پروژه اعتباری حدود 2 هزار میلیارد تومان باید تأمین شود که با توجه به محدودیت‌های بودجه‌های سالانه و مکاتبات متعدد از سوی این شرکت تخصیص داده نشده است.

4. از این رو شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور طی مکاتبات و جلسات متعدد همواره در تلاش است برای پیشبرد ابرپروژه رشت – آستارا اعتبار لازم را از طرق مختلف به ویژه از منابع داخلی (اخذ تسهیلات بانکی و مشارکت بانک ها، تأمین اعتبار از صندوق توسعه ملی و تهاتر نفت) یا از طریق فاینانس‌های خارجی با مشارکت کشورهای جمهوری خلق چین، جمهوری آذربایجان تأمین کند که متاسفانه در شرایط تحریم‌های ظالمانه و محدودیت های مرتبط، امکان سرمایه‌گذاری و انعقاد قرارداد با کشورهای فوق، مقدور و میسر نشده است.

در این خصوص اخیراٌ مذاکراتی جدی با کشور روسیه نیز با توجه به تمایل شدید این کشور در بحث سرمایه‌گذاری برای احداث این خط ریلی در حال انجام است.

5. واگذاری این اَبرپروژه به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایرا و بازگشت آن به شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور تصمیمی از سوی مسئولان و مقامات بالادستی بوده و تغییرات دستگاه اجرایی پروژه در اختیار شرکت ساخت‌وتوسعه نیست، اما تحویل مجدد این پروژه به شرکت نشان از تخصص، تجربه و توان اجرایی شرکت ساخت در احداث و توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل کشور دارد.

6. در اسفندماه سال 1397، طی انعقاد تفاهم نامه‌ای با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) عملیات اجرایی در 2 محدوده شهرک صنعتی صومعه سرا و ورودی شهر آستارا شروع شد. تملک اراضی در حدود 4 کیلومتر و خاکریزی حدود  3 کیلومتر مسیر و نیز اجرای 5 کیلومتر انتهای مسیر به ‌صورت پیوسته انجام شد و  متعاقباً درخواست ترک تشریفات طرح مزبور به‌طرفیت پیمان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) مورد پذیرش قرار گرفت و با وجود پیگیری‌های متعدد و متکثر، مجوز لازم صادر نشده است.

7. با توجه به تمام مشکلات هم‌اکنون عملیات اجرایی در این پروژه در حال انجام است و به موازات آن مطالعات لازم نیز صورت می‌گیرد. زیرسازی 10 کیلومتر ابتدایی تکمیل شده و آماده ریل‌گذاری است. در سال‌جاری نیز مناقصه قطعه پایانی به طول 11.5 کیلومتر، پس از طی تشریفات مناقصه، برگزار شد و  عملیات اجرایی آن توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در حال انجام است.

8. شایان ذکر است درخواست  مجدد صدور مجوز ترک تشریفات مناقصه عملیات 140 کیلومتر باقیمانده مسیر و نیز کل عملیات روسازی، ایستگاه‌ها، ارتباطات و علایم الکترونیکی به طرفیت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) طی مکاتبات و جلسات متعدد و طی مراحل در این شرکت و تایید وزیر راه و شهرسازی مجددا به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد. همچنین برای تأمین بخشی از اعتبار مورد نیاز برای آزادسازی مسیر درخواست هایی به سازمان برنامه و بودجه و معاونت ریاست جمهوری ارسال و در حال پیگیری است.

9.بدیهی است همه وظایف مجری‌گری در خصوص این پروژه از جمله طراحی و تصویب طرح از بین چندین گزینه پیشنهادی، مطالعات مهندسی مرحله اول، برآورد هزینه‌های اجرایی پروژه، انتخاب مهندسان مشاور مجرب و نیز بررسی فنی قیمت پیشنهادی اجرایی و تصویب آن در هیئت مدیره شرکت انجام شده است و از نظر اجرایی قصوری متوجه مجریان طرح نیست. لذا چنانچه مطابق سایر ابر پروژه های ریلی در سال های اخیر نظیر چابهار- زاهدان و … اعتبار و نقدینگی طرح تامین می شد مراحل اجرایی پروژه  با روند مناسب و متناسب با تخصیص اعتبارات صورت می‌گرفت.

9. بنابراین همانگونه که مشخص است شرکت متبوع در سال های گذشته و به‌ویژه سال جاری تلاش‌های بی‌وقفه‌ای را به منظور تأمین منابع از طرق مختلف برای احیای کریدور شمال – جنوب، به‌ویژه راه آهن رشت – آستارا را به عمل آورده و انشاالله در صورت تأمین اعتبار لازم عملیات اجرایی باقی طرح انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع

تحریم‌های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران – تجارت‌نیوز | خبر اقتصادی امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا