اخبار ارز دیجیتال

شبکه مورد انتظار zkSync راه‌اندازی شد؛ ایردراپ دیگری در راه است؟

شبکه مورد انتظار zkSync راه‌اندازی شد؛ ایردراپ دیگری در راه است؟

شرکت مترلبز (Matter Labs) اعلام کرد روز گذشته شبکه لایه دو زی‌کِی سینک اِرا (zkSync Era) راه اندازی شده است و بدین ترتیب، نخستین رول‌آپ دانش صفر سازگار با ماشین مجازی اتریوم (zkEVM) عرضه شده است.

به گزارش د بلاک، مترلبز در اکتبر (مهر) سال گذشته، این راهکار لایه ۲ را در فاز baby alpha در شبکه اتریوم برای آزمایش داخلی راه‌اندازی کرد. در ماه فوریه (بهمن)، دسترسی تیم‌های توسعه به این نسخه آزمایشی باز شد و روز گذشته بالاخره عموم اجازه آزمایش نسخه آلفا ZkSync را به دست آوردند.

الکس گلوچوفسکی (Alex Gluchowski)، مدیرعامل شرکت متر لبز در مصاحبه‌ای در این رابطه گفت:

برای اولین بار رول‌آپ دانش صفر سازگار با ماشین مجازی اتریوم در دسترس عموم قرار گرفت. از نظر من، این نقطه عطفی بزرگ برای کل اکوسیستم اتریوم است.

ZkSync Era، یک شبکه لایه ۲ است که از گواه دانش صفر برای جمع‌آوری تراکنش‌ها و ثبت آنها در شبکه اتریوم استفاده می‌کند. این شبکه لایه ۲، با ماشین مجازی اتریوم سازگار است؛ این بدان معنی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی برنامه‌های خود را در بستر این شبکه توسعه داده و از تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزد کمتری که ZkSync Era فراهم می‌کند استفاده کنند.

گلوچوفسکی ادامه داد:

این جام مقدسی برای مقیاس‌پذیری اتریوم است چراکه تنها راهی است که می‌توانید با آن اتریوم را مقیاس‌پذیرتر کرده و در عین حال، ویژگی‌های اصلی که این شبکه را بسیار ارزشمند می‌کند را حفظ کنید.

به گفته مدیرعامل شرکت متر لبز، تا زمانی که این پروتکل به درستی اجرا شود، امنیت و ویژگی بدون نیاز به واسطه بودن آن قربانی نخواهد شد.

گلوچوفسکی در این مصاحبه خاطرنشان کرد در حال حاضر بسیاری از پروژه‌های بزرگ اتریوم در حال توسعه بر روی شبکه ZkSync Era هستند. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به یونی سواپ، کرو، بالنسر، میکر، سوشی سواپ، شرکت سرکل (صادرکننده استیبل کوین USDC) و تیم توسعه کیف پول Argent اشاره کرد.

ZkSync Era چه چیزی ارائه می‌دهد؟

یکی از ویژگی‌های کلیدی zkSync قابلیت Account Abstraction است. این قابلیت، چگونگی عملکرد کیف پول‌های ارز دیجیتال را بهبود می‌بخشد.

به طور معمول، اکثر کیف پول‌ها تنها آدرس‌های استانداردی هستند که می‌توان با استفاده از آنها ارز دیجیتال دریافت و یا ارسال کرد و با قراردادهای هوشمند تعامل داشت. با استفاده از ویژگی Account Abstraction، کیف پول‌ها قابلیت شخصی‌سازی پیدا کرده و می‌توان آنها را با روش‌های پیچیده‌تری طراحی کرد؛ بدین ترتیب طیف وسیع‌تری از کاربردها را ارائه خواهند داد.

به عنوان مثال، می‌توان کیف پول را به شکلی شخصی‌سازی کرد که برای امضای تراکنش‌ها به تایید چندین شخص احتیاج داشته باشد و یا می‌توان قابلیت احراز هویت دو عاملی را به آن اضافه کرد. حتی می‌توان با استفاده از Account Abstraction، با یوزرنیم و پسورد به کیف پول دسترسی پیدا کرد. به گفته گلوچوفسکی، با استفاده از قابلیت Account Abstraction، شبکه zkSync امنیت بیشتری را به ارمغان می‌آورد و ورود کاربران به دنیای کریپتو را تسهیل خواهد کرد.

به گفته شرکت مترلبز، شبکه zkSync Era سطح متفاوتی از در دسترس بودن داده‌ها (Data Availability) را نسبت به سایر رول‌آپ‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم ارائه می‌دهد؛ به این معنی که به جای انتقال تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها به شبکه اتریوم، تنها نتیجه نهایی آنها مانند تغییر در موجودی کیف پول‌ها را منتقل می‌کند.

شرکت مترلبز مدعی است این ویژگی، مزایای مختلفی از جمله فشرده‌سازی داده‌ها، توانایی ارائه بروزرسانی‌های اوراکلی بیشتر، هزینه کمتر برای حفظ حریم خصوصی و تسهیل ادغام با سایر برنامه‌ها با قابلیت ذخیره‌سازی آفچین را فراهم می‌کند.

آیا ZkSync توکن حاکمیتی خواهد داشت؟

با توجه به اینکه تیم توسعه مترلبز همچنان کنترل شبکه ZkSync را در اختیار دارد و این شبکه هنوز متمرکز است، در فاز فعلی توکنی عرضه نخواهد شد. شرکت مترلبز در حال حاضر می‌تواند به صورت خودسرانه و بدون توجه به نظر جامعه، شبکه ZkSync را ارتقا دهد. علاوه بر این، این شرکت هنوز سیکوئنسر (sequencer) و پروور (prover)، دو جزء اصلی این شبکه را کنترل می‌کند.

گلوچوفسکی در این رابطه می‌گوید:

در این مرحله نیازی به توکن نیست. زمانی که بخواهید سیکوئنسر را غیرمتمرکز کنید به توکن نیاز داریم. هرچیزی باید هدف و توجیه خود را داشته باشد. برای مشارکت در مجموعه ولیدیتورها، در حال حاضر چیزی بهتر از یک توکن نداریم. اما در حال حاضر که ما کنترل سیکوئنسر را در اختیار داریم نیازی به توکن نیست.

گلوچوفسکی پیش‌بینی می‌کند سیکوئنسر تقریبا یک سال دیگر غیرمتمرکز شود.

وی افزود:

زمانی که پروور و قسمت کور ماشین مجازی پایدار شود، ما مکانیسمی برای غیرمتمرکز کردن سیکوئنسر با استفاده از ولیدیتورها و قابلیت استیک کردن معرفی می‌کنیم. ما تیمی کاملا اختصاصی داریم که در حال حاضر بر روی این مسئله کار می‌کنند.

تاکنون هیچ اعلامیه‌ای مبنی بر عرضه توکن و یا ایردراپ رسمی zkSync منتشر نشده است. بنابراین تمام توکن‌هایی با نام‌های مشابه ارتباطی با این پروژه نخواهند داشت. همچنین تمام فعالیت‌های مبتنی بر این شبکه برای دریافت ایردراپ احتمالی، حدس و گمان است؛ با این حال علاقه‌مندان کریپتو امیدوارند با انجام تراکنش‌های مختلف، در دریافت ایردراپ احتمالی شرکت کنند.

منبع

بررسی رفتار فعالین رمزارز در ایران: شیبا و دوج‌کوین زیر ذره‌بین کاربران نوبیتکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا