اخبار بورسی

شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی به بالاترین سطح سال 1401 رسید- اخبار بازار سهام | بورس – | “”

شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی به بالاترین سطح سال 1401 رسید- اخبار بازار سهام | بورس – | بورس سیگنال “”

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه‌های مختلف، عاملی کلیدی در تحلیل‌های خرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد است. شاخص تولید بخش صنعت به دلیل تأثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش‌های دیگر اقتصاد، به عنوان یک شاخص مهم اقتصادی کوتاه‌مدت استفاده می‌شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به صورت ماهانه شاخص تولید، فروش و قیمت شرکت‌های بورسی را محاسبه می‌کند. این شاخص به‌روز، برای اقتصاد ایران که تحولات گسترده ای دارد از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا بازخورد شوک‌های وارده به اقتصاد ایران و واکنش‌های سیاست‌گذاران باید در تواتر کمتر از فصل مورد رصد قرار گیرد؛ این در حالی است که آمار رسمی بخش حقیقی به صورت فصلی و با تأخیر ارائه می‌شود.

در آذرماه، شاخص تولید و فروش شرکت‌های صنعتی بورسی به بالاترین سطح در سال 1401 رسیده است؛ در این ماه شاخص تولید و فروش نسبت به ماه مشابه سال 1400 به ترتیب با افزایش 12.9 درصد و 15.7 درصدی و نسبت به آبان امسال با افزایش 2.7 درصد و 3.6 درصدی مواجه شده است.

در این ماه رشته فعالیت خودرو و قطعات، رکورد جدیدی ثبت کرده است و شاخص تولید و فروش آن به ترتیب رشد 48.4 درصد و 86.7 درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل ثبت کرده است.

همچنین، شاخص تولید رشته فعالیت دارو به بالاترین سطح در دو سال اخیر رسیده است و نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش 25.6 درصدی و نسبت به آبان امسال افزایش 7 درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش، در آذرماه امسال، شاخص تولید و فروش رشته فعالیت ماشین‌آلات و تجهیزات روند صعودی خود در سال 1401 را ادامه داده و نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب رشد 35.5 درصدی و 95 درصدی را ثبت کرده است.

در آذرماه 1401 نرخ رشد ماهانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی رشد مثبت 0.2 درصدی را ثبت کرده است و رشد نقطه به نقطه به 35.4 درصد رسیده است.

در نهایت، میانگین سالیانه شاخص قیمت هم در آذرماه 1401 روند نزولی یک سال اخیر خود را ادامه داد و با 2.1 واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل، میزان 49.1 درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این ماه رشته فعالیت دارو همانند آبان ماه مجدداً با افزایش قیمت مواجه بوده و نرخ رشد ماهیانه 9.3 درصدی داشته است.

انتهای پیام/

منبع

تمامی محصولات زنجیره تولید کالاهای پایه‌ای در بورس کالا عرضه می‌شود- اخبار بازار سهام | بورس - | ""
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nobitex
دکمه بازگشت به بالا