اخبار اقتصادی

سیل لیبی بیش از ۶۰۰۰ نفر را با خود برد! – بورس سیگنال | خبر اقتصادی امروز

بارش‌ بیش از حد باران در حومه شهر درنه، شهری ساحلی در شمال کشور لیبی بر اثر طوفان «دانیال» منجر به بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها شد و در نتیجه آن دو سد در بالادست این شهر لیبی شکسته شد.

بنا به گفته مقامات و رسانه‌های لیبی، در نتیجه بارش‌های سیل‌آسای دیروز در بالادست دره درنه سیل بزرگی به‌راه افتاد و این سیل به‌سمت شمال یعنی جایی که شهر درنه در ساحل مدیترانه قرار داشته، حرکت کرده که هزاران کشته و مفقودی به‌جای گذاشته است و میزان تلفات این حادثه، نزدیک به تلفات زلزله 6.8ریشتری مغرب شده است.

اسامه حماد، نخست‌وزیر در دولت نجات ملی لیبی گفت: در سیل لیبی تاکنون 2800 نفر کشته و بیش از 6000 هزار نفر مفقود شده‌اند.

او همچنین گفت که شهر البیضا در نزدیکی درنه نیز دچار خسارت شده است و این شهر بیشتر خسارت را بر اثر بارش‌های اخیر دیده‌اند.

وزیر بهداشت لیبی: هزاران نفر در سیل لیبی مفقود شده‌اند/ کشته‌شدن دست‌کم 2 هزار نفر تاکنون

وزیر بهداشت دولت لیبی به الجزیره گفت: برآوردهای اولیه به کشته شدن بیش از دو هزار نفر در شهر درنه اشاره می‌کند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم که هزاران نفر به‌سبب سیل در شهر درنه مفقود شده باشند.

وی ادامه داد: به تیمهای تخصصی نجات به‌سبب حجم فاجعه در شرق لیبی نیاز مبرم داریم.

مدیر مرکز بهداشتی البیضاء در شرق لیبی هم گفت ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد پنج هزار نفر در شهر درنه بر اثر سیل لیبی مفقود شده‌اند.

این مقام لیبیایی فاجعه رخ‌داده در این کشور را که سالیان است درگیر جنگ داخلی بوده است، این گونه توصیف کرد: یک سری از محله‌های شهر کاملاً با ساکنانش بر اثر سیل به دریا ریخته شده و محو شده است.

مسیل وادی درنه، یک رودخانه فصلی است که از بین کوه‌های واقع در شمال این شهر شروع شده می‌شود و به دریای مدیترانه می‌ریزد. مقامات لیبی دهه هفتاد میلادی برای جلوگیری از وقوع سیلاب در این شهر، اقدام به ایجاد دو سد خاکی و تعدادی سیل‌بند در بالادست این مسیل کردند ولی حجم بارش بالا منجر به این شده است که همه این سد‌ها و سیل‌بندها و پنج پلی که کرانه‌های این رودخانه را به هم وصل می‌کرد، شکسته شود و مقادیر زیادی سنگ و خاک به‌سمت پایین‌دست رودخانه حرکت کند.

منبع: تسنیم

 

 

 

#سیل #لیبی #بیش #از #۶۰۰۰ #نفر #را #با #خود #برد #تجارتنیوز
منبع

بررسی آخرین وضعیت حادثه متروپل در جلسه امشب وزیر کشور/ سازه "متروپل" تخریب می شود- اخبار راه و مسکن - | ""

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا