اخبار اقتصادی

سکونت 10 میلیون نفر در سازه‌های ناپایدار- اخبار راه و مسکن – | “”

سکونت 10 میلیون نفر در سازه‌های ناپایدار- اخبار راه و مسکن – | بورس سیگنال “”

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد آئینی اظهار کرد: برای شتاب‌بخشی به نوسازی بافت‌های فرسوده و لرزان و به دلیل اینکه عمده مالکان و ساکنان در محدوده‌های ناکارآمد شهری استطاعت مالی نوسازی بناهای فرسوده را ندارند باید مجموعه توسعه‌گران‌، سازندگان و سرمایه‌گذاران تشویق و ترغیب شوند تا با مشارکت مردم در این مناطق ورود و به نوسازی مساکن فرسوده اقدام کنند.

وی  با اشاره به اینکه در محدوده بافت‌های فرسوده 2.7 میلیون بنای ناپایدار داریم که فاقد سازه فلزی و بتنی بوده و حدود 10 میلیون نفر در این بناها ساکن هستند، افزود: یکی از عوامل تشکیل حاشیه‌نشینی و محلات کم‌برخوردار در کلانشهرها، عدم طراحی و ساخت مسکن استطاعت برای افراد کم درآمد در جامعه است.

وی با تاکید بر این‌که 60 هزار هکتار محدوده حاشیه‌نشین در 1153 محله در کشور شناسایی شده است، ادامه داد: از تخریب هر واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهر تهران پنج واحد و در کشور حدود سه واحد ایجاد شده است، اظهارکرد: در محدوده‌های مصوب بافت‌های فرسوده شهرداری‌ها موظف هستند حداقل 50 درصد در عوارض پروانه و تراکم ساخت تخفیف بدهند و انتظار بر این است تا 100 درصد تخفیف افزایش یابد.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری ایران گفت: شهرداری‌ها باید زمان صدور پروانه ساختمانی را کاهش دهند، این پروسه الان به طور متوسط بیش از هشت ماه زمان می‌برد که باید به یک ماه تقلیل یابد این امر باعث انگیزه و تشویق سرمایه‌گذاران و توسعه‌گران در این مناطق خواهد شد.

آئینی با تشریح بسته تشویقی شهرسازانه و به این که این بسته برای 4 گروه تدوین و ابلاغ شده؛ یادآور شد:‌ بسته اول برای کسانی است که در مقیاس محله‌ای و  بلوک شهری اقدام به بازآفرینی شهری می‌کنند و دولت نیز بیشتر بر این امر تاکید دارد.

وی گروه دوم را نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محلات فرسوده، گفت: متقاضیان این گروه باید دارای حد نصاب تفکیک (موجود یا حاصل از تجمیع) طبق طرح مصوب بوده و در جبهه اول محورهای اصلی محله (مطابق طرح‌های توسعه و عمران شهری) مستقر باشند.

وی گروه سوم را نوسازی تجمیعی برای دست‌یابی به حداقل نصاب تفکیک در عمق بافت فرسوده برشمرد و گفت: اعطای حداکثر یک طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجاز طرح مصوب، کاهش ضریب تامین پارکینگ مورد نیاز به 0.75 برای هر واحد و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی از جمله مشوق‌های در نظر گرفته شده برای این گروه است.

به گفته آئینی، گروه چهارم شامل نوسازی قطعات غیرقابل تجمیع  می‌شود. پلاک‌های مسکونی با مساحت کمتر از حد نصاب تفکیک و حداقل مساحت 50 مترمربع (پس از اصلاحی) و غیرقابل تجمیع (مجاورت با معبر یا کاربری‌های عمومی و ساختمان نوساز) شامل برخورداری از شروط گروه چهارم است.

 مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه شهرداری‌ها باید نقش فعال‌تر و موثرتری در نوسازی بافت‌های فرسوده داشته باشند، از مجموعه انبوه‌سازان، سازندگان و توسعه‌گران استان دعوت کرد تا به کمک مردم و ساکنانی که زیر سقف‌های لرزان زندگی می‌کنند، بشتابند و فرآیند نوسازی به صورت مشارکتی را در اولویت قرار دهند.

انتهای پیام/

منبع

شاخص بورس 6هزار واحد افت کرد- اخبار بازار سهام | بورس - | ""
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 4 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا