اخبار ارز دیجیتال

سومین ماینر انفرادی خوش شانس در یک ماه اخیر، توانست یک بلاک بیت کوین را استخراج کند

سومین ماینر انفرادی خوش شانس در یک ماه اخیر، توانست یک بلاک بیت کوین را استخراج کند

برای بار سوم در ماه اخیر یکی از ماینرهای انفرادی موفق شد یک بلاک از تراکنش‌های بیت کوین را استخراج کند و پاداش آن را به‌دست آورد. گفته می‌شود توان محاسباتی این ماینر در لحظه‌ای که موفق به استخراج بلاک شد، حتی از یک دستگاه ماینر S9 هم کمتر بوده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در این هفته یکی دیگر از ماینرهای بیت‌کوین در استخر ماینینگ انفرادی CKPool موفق به استخراج بلاک شماره ۷۲۰۱۷۵ شد و تمام پاداش یک بلاک، یعنی ۶.۲۵ BTC را که با توجه به قیمت لحظه‌ای بیت‌کوین معادل ۲۲۰٬۰۰۰ دلار است، به خود اختصاص داد. این اتفاق بسیار نایاب برای بار سوم در یک ماه گذشته رخ داده است.

بنابر توییت اخیر کان کلیواس، مدیر CKPool، ظرفیت هش‌ریت این ماینر بیت کوین تقریبا ۸۶ تراهش بر ثانیه بوده است. جالب اینجاست که این ماینر از تمام این ظرفیت اندک هم برای ماینینگ انفرادی استفاده نمی‌کرد و در زمان استخراج بلاک ۷۲۰۱۷۵، با کمتر از ۱۰٪ این ظرفیت (حدود ۸.۳ تراهش بر ثانیه) مشغول اسخراج بیت کوین بوده است. این هش ریت از قدرت یک دستگاه ماینینگ S9 هم کمتر است.

دستگاه استخراج بیت کوین
نمایی از دستگاه استخراج این ماینر؛ برگرفته از توییتر کان کالیواس

کان کالیواس در واکنش به این اتفاق گفت:

الگوریتم اثبات کار هیچ نقصی ندارد، اتفاقی برای بیت‌کوین نیفتاده است، سرویس استخراج انفرادی شرکت ما، راه مخفی‌ای برای حل سریع‌تر بلاک‌ها ندارد. با فعالیت کافی ماینرها، در نهایت یک نفر مساله بلاک را حل می‌کند و این فرد می‌تواند یک ماینر با هر اندازه‌ای باشد.

در زمانی که این بلاک استخراج شد، استخر ما در مجموع حدود ۲۶٪ از متوسط هش‌ لازم برای استخراج یک بلوک را پردازش کرده بود، به این معنی که تقریبا با شانس ۱ در ۵ باید یک نفر از کاربران ما حل‌کننده یک بلاک می‌بود.

چرا شانس او ۱ در ۴ نیست؟ در توضیح جمله آخر کالیواس (و به نقل از خود او) باید اضافه کنیم محاسبه این احتمالات با استفاده از توابع نمایی صورت می‌گیرد؛ به این صورت که برای مثال اگر ماینری ۱۰۰٪ میانگین پردازش لازم برای استخراج یک بلاک را انجام دهد، احتمال پیدا کردن جواب توسط او ۶۳٪ خواهد بود.

احتمال موفقیت این ماینر تنها چقدر بود؟

در زمان استخراج بلاک ۷۲۰۱۷۵، هش ریت شبکه ۱۸۷.۶۹ میلیون تراهش بر ثانیه بود. بنابر این با توجه به قدرت محاسباتی ۸.۳ تراهش بر ثانیه در زمان استخراج، شانس این ماینر، فقط ۴۴ در میلیارد یا ۰.۰۰۰٬۰۰۴٬۴٪ بوده است.

عجیب‌تر اینکه ماینرهای تنها در CKPool در چند هفته گذشته با وجود شانسی در این حد پایین، بیش از یک بار توانسته‌اند به موفقیت دست پیدا کنند. در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی)، یک ماینر انفرادی با ۱۲۰ TH/s توانست یک بلاک جدید به بلاکچین بیت‌کوین اضافه کند و پاداش آن را، معادل بیش از ۲۷۰٬۰۰۰ دلار در آن زمان، به دست آورد. تنها چند روز بعد، یک ماینر انفرادی دیگر با ۱۱۶ TH/s توانست یک بلاک معتبر پیدا کند و بیش از ۲۶۰٬۰۰۰ دلار پاداش بگیرد.

برخلاف نامش، CKPool یک استخر استخراج معمولی نیست، این استخر ماینینگ انفرادی تنها بعضی خدمات را به ماینرها ارائه می‌دهد. مثلا بلاکچین بیت کوین را از طرف آنها اجرا می‌کند. از این رو تمام پاداش‌ منهای کارمزد ۲ درصدی را به ماینر می‌دهد و مانند استخرهای دیگر پاداش را بین همه اعضا تقسیم نمی‌کند. اگر میخواهید در مورد نحوه تقسیم پاداش بین ماینرهای یک استخر اطلاعات بیشتری کسب کنید، این ویدیو آنتونی را تماشا کنید.

منبع

نهنگ اتريوم، ١/٣ ميليون ارز ماتيك خريد - ""
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nobitex
دکمه بازگشت به بالا