اخبار ارز دیجیتال

سرنوشت سپرده‌گذاران اتریوم!

سرنوشت سپرده‌گذاران اتریوم!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

‌تقریباً چهار ماه پس از تغییر نحوه عملکرد موفقیت آمیز شبکه اتریوم به فرآیند اثبات سهام (proof of stake)، دومین بلاک چین بزرگ از نظر ارزش بازار، نقطه عطف مهم دیگری را پشت سر گذاشت. داده‌های Etherscan نشان می‌دهد که بیش از 16 میلیون ارز اتر (ETH) در قرارداد سهامداری زنجیره Beacon اتریوم واریز شده است.
رقم 16 میلیون اتریوم بیش از 13.28٪ از کل عرضه اتر را تشکیل می‌دهد که ارز آن با قیمت فعلی اتریوم حدود 22.38 میلیارد دلار است. این امر مهم تقریبا پس از دو سال که برای اولین، تغییر نحوه عملکرد شبکه اتریوم به اثبات سهام در سال 2020 مطرح شد، حاصل شده است.
افراد زیادی اتریوم های خود را برای داشتن شانس نوشتن و اعتبارسنجی تراکنش‌های دفترکل این شبکه، استیک می‌کنند که در اصطلاح‌، اعتبارسنج (Validators) نامیده می‌شوند. این وجوه استیک شده در شبکه قفل می‌شود و به ازای آن به افراد استیک کننده، سود تعلق می‌گیرد، اما تا زمان ارتقای شبکه در شانگهای، که حدود مارس 2023 انتظار انجام است، برداشت آن‌ها غیرممکن خواهد بود.
در حالی که تعداد فزاینده استیک کنندگان اتریوم را می‌توان به عنوان یک نشانه امیدوارکننده برای امنیت و پذیرش اتریوم تفسیر کرد، فشار را بر تیم توسعه دهنده این شبکه برای هرچه سریع‌تر انجام شدن اقدامات لازم برای برداشت این وجوه را نیز بیشتر کرده است.
سرنوشت سپرده‌گزاران اتریوم!
داده‌های Nansen نشان می‌دهد که تعداد سپرده‌گذاران منحصر به فرد اتریوم، تقریبا 92500 نفر است و داده‌های به دست آمده از BeaconScan نیز حاکی از 498000 اعتبارسنج فعال در این شبکه است.
هرچه تعداد اتریوم‌های استیک شده بیشتر باشد، امکان خرابکاری در این شبکه مشکل‌تر خواهد بود. با این حال عمده اتریوم‌ها، به تعداد انگشت شماری از افراد تعلق دارند و این نگرانی را تقویت می‌کند که کنترل روی این شبکه بیش از حد متمرکز شده است.
سرنوشت سپرده‌گزاران اتریوم!از 16 میلیون اتریوم استیک شده، تقریبا 4.65 میلیون توسط پلتفرم Lido به اشتراک گذاشته شده است. بنا به گزارش Nansen، پلتفرم‌های Lido، Coinbase، Kraken و Binance، چهار اعتبارسنج بزرگ اتریوم محسوب می‌شوند که 55.88 درصد از کل اتریوم‌های استیک شده را اختیار دارند.
از سپتامبر 2022 که شبکه اتریوم به اثبات سهام مهاجرت کرد، شمار اتریوم‌های استیک شده 16.68 درصد افزایش یافت. اتریوم، ساز و کار قدیمی خود که مبتنی برا اثبات کار (Proof of work) بود و انرژی زیادی مصرف می‌کرد را کنار گذاشت و به سیستم محبوب این روزهای شبکه‌های بلاکچینی که همان اثبات سهام است روی آورد.

با ربات معامله کن!
با ربات تریدر والکس میتونی بدون هیچ دانشی سود کنی!
شروعمنبع

کار رمزارز ملی چین به بیمارستان کشید! - ارز دیجیتال نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سه =

دکمه بازگشت به بالا