اخبار ارز دیجیتال

رشد ۲ رقمی قیمت توکن‌های استیکینگ اتریوم در پی اعلام تاریخ هاردفورک شاپلا

رشد ۲ رقمی قیمت توکن‌های استیکینگ اتریوم در پی اعلام تاریخ هاردفورک شاپلا

بنیاد اتریوم روز گذشته اعلام کرد بروزرسانی شاپلا که ترکیبی از دو ارتقای شانگهای و کاپلاست، در تاریخ ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) انجام خواهد شد. با این بروزرسانی، برای اولین بار در شبکه اصلی اترهای استیک شده آزاد شده و برداشت آنها امکان‌پذیر خواهد شد. به دنبال این خبر، قیمت توکن‌های حاکمیتی پروتکل‌های استیکینگ اتریوم افزایش یافت.

به گزارش دیکریپت، در واکنش به مشخص شدن تاریخ نهایی هارد فورک شاپلا، قیمت اتریوم ۵.۵٪ افزایش یافت و در حال حاضر در محدوده ۱۸۱۲ دلاری معامله می‌شود. در سمت دیگر، توکن‌های حاکمیتی پروژه‌های استیکینگ از جمله LDO، FXS و RPL به ترتیب ۱۸.۶، ۱۳.۳ و ۲۰.۴ درصد افزایش یافتند.

هریک از این پروتکل‌های استیکینگ به کاربران اجازه می‌دهند با واریز مقدار کمتری اتر (از حد ۳۲ اتر)، در فرآیند استیکینگ شبکه شرکت کنند. در حال حاضر، برای مشارکت مستقیم در شبکه اصلی نیاز است حداقل ۳۲ واحد اتر در شبکه اصلی قفل شود. زمانی کاربران توکن‌های خود را به پروتکل‌های استیکینگ منتقل می‌کنند، توکنی به نمایندگی از میزان سپرده خود دریافت می‌کنند و در قالب آن توکن پاداش می‌گیرند. در حقیقت، این توکن چیزی شبیه به رسید سپرده آنهاست.

با فعال شدن برداشت اترهای قفل شده در شبکه اتریوم، برخی از تحلیلگران معتقدند ریسک هولد کردن توکن‌های استیکینگ مانند stETH لیدو و frxETH فرکس کاهش می‌یابد و در نهایت، هولدرهای اتریوم به استفاده از این پروتکل‌های لیکویید استیکینگ برای کسب بازدهی بیشتر تشویق خواهند شد.

لیدو، بزرگترین پروتکل لیکویید استیکینگ است و ۳۱.۵٪ از کل اترهای استیک شده را تشکیل می‌دهد. این پروتکل روز گذشته اعلام کرد برداشت آزمایشی اترهای قفل شده را در تست‌نت گوئرلی انجام داده است.

پیش از این مکانیسم اجماع شبکه اتریوم با هارد فورک مرج در سپتامبر (شهریور) ۲۰۲۲ از اثبات کار به اثبات سهام تغییر یافت. حالا با بروزرسانی شاپلا، امکان برداشت اترهایی که از دسامبر ۲۰۲۲ در بیکن چین استیک شده است فراهم می‌شود. در زمان نگارش این خبر، بیش از ۱۶.۳ میلیون واحد اتر در شبکه اتریوم استیک شده است.

منبع

چرا بیت‌کوین دوباره سقوط کرد؟
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + سیزده =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا