اخبار

راهکارهای جبران زیان در بورس

  مهدی سماواتی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگوی زنده اینستاگرامی با با اشاره به ریسک زیاد سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۰ توصیه کرد که از سرمایه‌گذاران از جابه‌جایی بین بازارهای مختلف پرهیز کنند و اصول علمی فعالیت در یک بازار خاص را بیاموزند.

او با اشاره به اینکه سودآورترین بازار سال آینده بورس خواهد بود، تاکید کرد: افراد برای جبران زیان خود در بازار سرمایه بهتر است چند نکته را رعایت کنند.

به گفته این کارشناس نکته اول این است که افراد قدرت تحلیل تکنیکال هر سهم را داشته باشند و اگر در این زمینه تخصصی ندارند مدیریت دارایی خود را به سبدگردانها بسپارند.

نکته دوم این است که افراد از بین صدها شرکت حاضر در بورس، سبد خود را به ۱۰ و نهایتا ۱۵ سهم محدود کنند و دایره آگاهی خود را درباره این محدوده کوچک بالا ببرند.

نکته سوم صبوری سهامداران برای دستیابی به سود بلند مدت است و نکته چهارم این است که سهامداران برای ارزیابی بهتر از پیش بینی کارشناسان، مجموعه نظر چند کارشناس را مطالعه کنند و سپس با تحلیل داده چند کارشناس، به ارزیابی شخصی برسند.

سماواتی اعتقاد دارد که وضعیت بورس در سال آینده رو به رشد خواهد بود و مهمترین خطری که بازار سرمایه را در سال ۱۴۰۰ تهدید می‌کند و در واقع قاتل بورس است، افزایش سود بانکی است.

این کارشناس همچنین درباره سودآوری بازار طلا و ارز در سال ۱۴۰۰ تاکید دارد که دلار به دلایل سیاسی سودآوری زیادی نخواهد داشت و نرخ طلا چون تابعی از نرخ دلار است، سودآوری زیادی نخواهد داشت اما نسبت به ارز دارایی با امنیت بیشتر است.

سماواتی همچنین درباره میزان ریسک بازار مسکن در سال آینده گفت که مسکن کمترین ریسک را خواهد داشت و چون عرضه مسکن نسبت به تقاضا کم است انتظار ریزش قیمت در این بازار وجود ندارد، در عین اینکه در بازار خودرو احتمال کاهش قیمت هست چرا که با عبور از پیک خرید و فروش شب عید و افزایش تولید خودرو در سال ۱۴۰۰ ممکن است، قیمت خودرو کاهشی شود.

او در ادامه بیشترین ریسک را مربوط به بازار رمزارزها دانست و گفت: وقتی که بازاری یک شبه ۷۰ درصد رشد دارد به همان نسبت امکان سقوط خواهد داشت. ضمن اینکه ریسک سرمایه در بازار رمزارزها برای شهروندان ایرانی به دلیل تحریم بیشتر است.

جزئیات فروش وکالتی سهام عدالت اعلام می‌شود
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا