اخبار

دولت هزینه خصوصی‌سازی نادرست را به دولت بعدی منتقل نکند/‌ اول، مشکل درآمدزایی پرسپولیس و استقلال را حل کنید- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

حسن شجاعی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی #بورس با اشاره به این که طی سال‌های گذشته بارها و بارها شنیده شده که دولت‌ها قصد دارند سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را به بخش خصوصی واگذار کنند، گفت: این وعده‌های بی‌عمل، حالا تا جایی پیش رفته که مردم دیگر به شعار خصوصی‌سازی باشگاه‌ها اعتماد ندارد.

نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس یازدهم افزود: این در شرایطی است که پس از برگزاری 4 نوبت مزایده بدون سرانجام در سال‌های 93 و 94، دولت اقدام به خروج این دو باشگاه از لیست واگذاری‌ها در مرداد 1394 کرد. با وجود این در نیمه دوم سال 97 با خروج این دو باشگاه از گروه 3 واگذاری‌ها، دولت باز هم شعار خصوصی‌سازی سرخابی‌ها را سر داده که تا کنون در تحقق این شعار ناکام بوده است.

وی با اشاره به این که به تازگی وعده داده شده که سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا شهریور 99 در فرابورس پذیرش و عرضه اولیه خواهد شد، تصریح کرد: این که دولت بخواهد 5 یا 10 درصد این دو باشگاه را در بازار سهام بفروشد و از این محل برای خود کسب درآمد کند، و پس از آن باز هم مدیریت و مالکیت خود را ادامه دهد، نامش را نمی‌توان خصوصی‌سازی گذاشت.

شجاعی تاکید کرد: خصوصی‌سازی به این مفهوم است که دولت سیطره خود را از مدیریت و مالکیت بنگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی کنار بزند. بر این اساس تصریح می‌کنم که دولت علاوه بر فراهم آوردن سازوکار عرضه اولیه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فرابورس، باید برنامه زمانبندی مشخص را در خصوص واگذاری بقیه سهام خود در این باشگاه‌ها ارائه دهد.

این نماینده مجلس گفت: البته پذیرش و فروش 5 تا 10 درصدی سهام این دو باشگاه و عرضه اولیه آنها در بازار سهام، با توجه به شرایط نامشخص درآمدها و بدهی‌های این دو باشگاه کار آسانی نیست و امیدواریم باز هم وعده خصوصی‌سازی سرخابی‌ها به ناکامی منجر نشود.

وی تاکید کرد: واگذاری و فروش صرف سهام باشگاه‌های ورزشی را نمی‌توان خصوصی‌سازی نامید و باید همراه با واگذاری آنها زیرساخت‌های درآمدزایی باشگاه‌ها در کشور نیز فراهم شود. از این رو باید به دولت گوشزد کرد که با واگذاری بخشی از سهام این دو باشگاه پرطرفدار، آن هم بدون در نظر گرفتن ادامه حیات آنها، سرنوشتی همچون باشگاه راه‌آهن را برای ورزش و فوتبال کشور رقم نزند و در ماه‌های پایانی عمر خود با این اقدام هزینه خصوصی‌سازی نادرست این دو باشگاه را به دولت بعدی منتقل نکند.

شجاعی اذعان داشت: بهبود شرایط ورزش کشور بویژه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در گروه کنار رفتن دولت از مدیریت و مالکیت باشگاه‌ها است. از این رو علاوه بر طی شدن فرآیند خصوصی‌سازی در باشگاه‌ها به درست و شفاف‌ترین روش ممکن، باید بحث درآمدزایی باشگاه‌ها و اقتصاد ورزش نیز مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس یازدهم تاکید کرد: اگر قرار است شرایط درآمدزایی باشگاه‌ها تغییر نکند و صرفا واگذاری باشگاه‌ها انجام شود، شک نکنید که سیاست خصوصی‌سازی در ورزش کشور نیز با شکست مواجه می‌شود که نمونه بازر آن باشگاه فرهنگی و ورزشی راه‌آهن است.

امکان ثبت‌نام سهامداران سهام عدالت در سجام بدون مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت- اخبار پول | ارز | بانک - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا