اخبار ارز دیجیتال

دلایل رشد خیره‌کننده قیمت آپتوس چیست؟

دلایل رشد خیره‌کننده قیمت آپتوس چیست؟

قیمت APT، رمزارز بومی بلاکچین جدید لایه ۱ آپتوس که در اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱) راه‌اندازی شد، در هفت روز گذشته بیش از دو برابر شده است و تنها در روز چهارشنبه ۴۹٪ افزایش یافته است. قیمت آپتوس از ابتدای سال ۲۰۲۳ حدود ۳۵۰٪ افزایش یافته است و به صورت مداوم در حال ثبت ATH جدید است. اما دلایل این رشد سرسام‌آور چیست؟

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، ردیابی کردن دلایل این رشد عجیب کار ساده‌ای نیست. اما داده‌های کوین‌گکو نشان می‌دهند که حدود نیمی از ۲ میلیارد دلاری حجم معاملات آپتوس در روز گذشته از جفت تجاری وون (WON)، واحد پول کره جنوبی در صرافی UpBit مستقر در سنگاپور آمده است و قیمت معامله آپتوس در صرافی Upbit حدودا ۰.۵ دلار بیشتر از قیمت آن در بایننس و اکثر صرافی‌های دیگر بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که حداقل بخشی از حجم از معاملات آربیتراژ ناشی شده است.

صرافی‌های کره جنوبی معمولا دارایی‌ها رمزارزی را با قیمتی بالاتر از همتایان جهانی خود لیست می‌کنند. استفاده از استراتژی تفاوت قیمت که فرصت آربیتراژ را فراهم می‌کند و حجم معامله یک رمزارز را افزایش می‌دهد، به حدی در کره‌ جنوبی پر سابقه است که به آن اصطلاحا «حق کیمچی (Kimchi Premium)» گفته می‌شود. کیمچی نام یک غذای محبوب در کره است. البته این استراتژی جنبه‌های خلاف قانون هم دارد.

نکته دیگری که باعث رشد قیمت آپتوس شده است حمایت صرافی بایننس، بزرگترین صرافی رمزارز در جهان از نظر حجم معاملات است. صرافی بایننس در تاریخ ۲۰ ژانویه (۳۰ دی)، در پلتفرم Binance Liquid Swap دو استخر نقدینگی APT/Tether و APT/Bitcoin را ارائه کرد. این پلتفرم به کاربرانی که نقدینگی این استخرها را تامین می‌کنند BNB پاداش می‌دهد. در زمان نگارش، سود ارائه نقدینگی برای استخر APT/USDT حدود ۹۲٪ و برای استخر APT/BTC حدود ۹۹٪ است.

سود استخرهای نقدینگی معمولا به صورت نمایی و با سرعت زیاد کاهش می‌یابد اما در ابتدای راه‌اندازی مشوق خوبی است که کاربران رمزارزهای مورد استفاده در استخر را تهیه کنند تا در سود ارائه نقدینگی به استخر شریک شوند. این موضوع در کوتاه مدت باعث ایجاد حباب قیمت در رمزارزهای استخر می‌شود، مخصوصا اگر ارزش بازار آن‌ها چندان بالا نباشد. این دقیقا همان اتفاقی است که برای رمزارز آپتوس افتاده است.

نکته دیگری که در مورد رشد قیمت اخیر آپتوس باید مورد توجه قرار داد این است که ارزش رمزارز پلتفرم‌های قرارداد هوشمند لایه ا مانند اتریوم، سولانا و همچنین آپتوس را معمولا با توجه به ارزش کل قفل شده (TVL) در پروژه‌های دیفای موجود بر بستر این پلتفرم‌ها می‌سنجند. از این نظر شبکه آپتوس با رقبای خود فاصله چشمگیری دارد و کل TVL پروژه‌های دیفای در آپتوس حدود ۵۹ میلیون دلار است. شبکه آپتوس از این نظر در رده ۲۰-ام قرار دارد. برای مقایسه، TVL پروژه‌های دیفای بر بستر اتریوم و سولانا در حال حاضر به ترتیب ۲۸.۵۱ میلیارد دلار و ۲۸۳ میلیون دلار است. البته رشد فضای دیفای در آپتوس بسیار سریع بوده است و TVL آن در ماه ژانویه حدودا ۳ برابر شده است. این مشاهده نیز رشد حبابی قیمت آپتوس را تایید می‌کند.

منبع

تتر اوراق تجاری چینی خود را به صفر رساند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − هفت =

دکمه بازگشت به بالا