اخبار اقتصادی

درآمد روسیه از صادرات انرژی جهش می‌یابد- اخبار اقتصاد جهان – |

درآمد روسیه از صادرات انرژی جهش می‌یابد- اخبار اقتصاد جهان – |

به گزارش خبرگزاری به نقل از راشاتودی، وزارت دارایی روسیه در سندی درباره سیاست بودجه که روز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کرد که درآمد این کشور از صادرات نفت و گاز ممکن است در سال آینده تقریباً به میزان یک سوم افزایش یابد.

بر اساس پیش بینی این وزارتخانه، درآمد مسکو از فروش نفت و گاز قرار است در سال 2024 با 30 درصد افزایش از 91 میلیارد دلار به 118.2 میلیارد دلار برسد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که این درآمدها 6.4 درصد از تولید ناخالص داخلی روسیه را تشکیل دهند. این در حالی است که برای مقایسه این رقم در سال جاری میلادی 5.3 درصد اعلام شده است.

بنا بر گزارش وزارت دارایی روسیه، برای سال 2025 افزایش درآمدهای حاصل از صادرات انرژی و رسیدن به 121.3 میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود اما برای سال 2026 این درآمدها کاهش خواهد یافت و به 117.1 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گفته این وزاتخانه، سهم درآمد نفت و گاز در تولید ناخالص داخلی روسیه تا سال 2026 به 5.6 درصد کاهش خواهد یافت که علت آن “ثبات شرایط قیمت و افزایش سهم تولید نفت از میادین دارای مشوق‌های مالیاتی” خواهد بود.

دولت روسیه همچنین قصد دارد به کاهش تخفیفات نفت خام اورال تا معیار برنت ادامه دهد. بر اساس این گزارش، پیش‌بینی می‌شود که این تخفیف به تدریج از 20 دلار در هر بشکه فعلی به 6 دلار در هر بشکه در سال 2026 کاهش یابد.

پس از اعلام ممنوعیت و سقف قیمتی که از سوی اتحادیه اروپا و گروه 7 برای واردات نفت روسیه در ماه دسامبر اعمال شد، مسکو روش ارزیابی قیمت نفت خام را برای اهداف مالیاتی تغییر داد.

هدف از این اقدام خنثی کردن تأثیر کاهش قیمت نفت خام اورال بر درآمدهای بودجه است. قیمت نفت اورال در برخی مواقع حدود 35 تا 40 دلار در هر بشکه کمتر از قیمت نفت برنت بوده است.

در ماه ژوئیه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اصلاحاتی را در قانون مالیات بخش انرژی امضا کرد تا تخفیف نفت خام اورال به برنت را از 25 دلار در هر بشکه به 20 دلار کاهش دهد.

بر اساس محاسبات رویترز، درآمدهای نفت و گاز روسیه در ماه سپتامبر به حدود 7.5 میلیارد دلار می‌رسد که 14 درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد. در سپتامبر 2022، این درآمدها 7 میلیارد دلار بود.

بر اساس داده های منابع صنعتی و آمارهای رسمی در مورد تولید نفت و گاز، این افزایش نشان دهنده رشد 24 درصدی درآمد حاصل از مالیات بر استخراج مواد معدنی بر اساس مقایسه ماه به ماه و رسیدن آن به 11.2 میلیارد دلار است.

انتهای پیام/

منبع

کاربران سولانا، هدف جدید کلاهبرداری فیشینگ! چگونه در دام هکرها نیفتیم؟
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا