اخبار

دخالت‌های نابجا در صنعت فولاد وضعیت بورس را نابسامان کرد- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم

علیرضا عسکری مارانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی با انتقاد از عملکرد و دخالت وزارت صمت در خصوص قیمت‌گذاری دستوری فولاد گفت:‌ این در شرایطی است که یکی از دلایل اصلی ایجاد شرایط منفی و تشدید نوسان بازار سهام در هفته گذشته به دلیل دخالت‌های نابجا در صنعت فولاد است.

این فعال بازار سرمایه با بیان این مطلب که بنگاه‌های حاضر در بازار سهام ما از لحاظ تولید در وضعیت خوبی قرار دارند، افزود: علاوه بر این روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی نیز شرایط مساعدی را طی می‌کند؛ به همین دلیل بازار سرمایه ما نیز باید از این عوامل تاثیر مثبت بپذیرد. این در شرایطی است که موضوعاتی چون قیمت‌گذاری دستوری فولاد اجازه تاثیرپذیری مثبت بازار سهام از این عوامل را نمی‌دهد.

قرارداد 2ساله صادرات برق با عراق امضا شد

وی در ادامه با بیان این مطلب که جای تامل و پرسش است که چرا وزرا و نمایندگان مجلس کارهای اصلی خود را رها کرده‌اند و به موضوعاتی چون قیمت‌گذاری دستوری و همچنین دخالت در سازوکار عرضه و تقاضا در بورس می‌پردازند؟ اذعان داشت: آقایان اگر بورس کالا را قبول ندارند، منحلش کنند، اگر نه که اجازه دهند سازوکار عرضه و تقاضا، مکانیزم بورس را تنظیم کند.

عسکری مارانی گفت: در حالی که در تحریم‌ها و جنگ اقتصادی بسر می‌بریم باید با اقدامات خود از صنایع و تولید در کشور حمایت کنیم، نه این که با دخالت‌های نابجای خود، چوب لای چرخ اقتصاد و صنایع بگذاریم.

این فعال بازار سرمایه در ادامه در خصوص جزئیات نامه خود به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس توضیح داد: متاسفانه عدم بررسی شیوه‌نامه فولاد در کمیته تطبیق لوایح مجلس و دستور غیرقانونی وزیر صمت در چند روز گذشته برای دستکاری مکانیزم عرضه و تقاضا تا 30 درصد پایین‌تر از قیمت جهانی،(که نقل و قول‌ها حاکی از دخالت یکی از نمایندگان مجلس در آن دارد و قبلا هم این دخالت‌ها در صنعت سیمان اتفاق افتاده بود) موجب تضعیف روحیه سهامداران بویژه سهامداران فولادی که در این صنعت مردم عادی و دارندگان سهام عدالت هستند، شده است.

عسکری مارانی ادامه داد: بر این اساس اولا لازم است نمایندگان مجلس از اظهارنظر و اعمال نظر سلیقه‌ای در امور مختلف از جمله قیمتگذاری کالاها که مبتنی بر قوانین موجود و قیمت‌های جهانی و نرخ ارز پایه آن است، خودداری کنند.

وی گفت: ‌همچنین در خصوص صنعت فولاد، سیمان و خودرو متاسفانه برداشت‌ها حاکی از آن است که توپ در زمین مجلس است، انشاله با اجرای قوانین به صورت صحیح و نظارت مجلس بر آن، به فوریت و با وضع قوانین مناسب و تشویقی برای توسعه بیشتر صادرات و افزایش تولید، همزمان رسالت‌ها محقق شده و این روند ناگوار دیگر اتفاق نیفتد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

احراز هویت چندعاملی برای معاملات برخط در دست بررسی است- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا