اخبار

دانش‌بنیان‌ها برای حفظ سلامت و کاهش مراجعات حضوری به کمک مردم آمدند- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

به گزارش #بورس سیگنال و به نقل از خبرگزاری تسنیم، آزادسازی سهام عدالت، صندوق ای.تی.اف دولتی و رونق روزافزون بورس، پای بسیاری را به بازار سرمایه باز کرده است؛ کاری که لازمه آن، احراز هویت و بعد دریافت کد بورسی است. صف‌های طولانی مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، بانک‌ها و کارگزاری‌ها، آن هم در این وضعیت شیوع بیماری کرونا و ضرورت بیشتر ماندن در خانه‌ها، پیامد این امر بود. به همین خاطر، تأکید وزیر اقتصاد و دیگر مسئولان بر احراز هویت غیرحضوری شدت گرفت. اینجا بود که راه‌حل اتکا به ظرفیت جوانان و نبخگان فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان، بار دیگر جواب داد و در مدت زمانی کوتاه، این بستر توسط شرکت دانش‌بنیان پارت و در قالب اپلیکیشنی به نام سیگنال مهیا شد. پس گفتگویی داشتیم با دکتر علی رسولی‌زاده، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان تا با کم و کیف کار بیشتر آشنا شویم.

اصولاً احراز هویت به چه معناست و چه ضرورتی برای آن وجود دارد؟

دژپسند: بازار سرمایه را حمایت می‌کنیم اما ضمانت نمی‌دهیم- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

یکی از بحث‌های مهم بازار سرمایه، احراز هویت فعالان این بازار است که کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان به آن نیاز داشتند. از سه سال قبل، پروژه‌ای در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی آغاز شد. شرکتی که کارویژه آن، ثبت و نگهداری و تسویه معاملات دارندگان سهام و اوراق بدهی است. «سامانه جامع اطلاعات مشتریان بازار سرمایه (سجام)» حاصل این تلاش بود.

همه افرادی که قصد سرمایه‌گذاری یا فعالیت در این بازار را دارند باید به این سامانه مراجعه و اطلاعات‌شان را وارد کنند و احراز هویت شوند. بعد از ثبت‌نام در سجام، مانند کارهای بانکی، هنگام خرید آنلاین واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سهام یا …، رمزی برای فرد ارسال می‌شود و اینگونه مشخص می‌شود خود فرد در حال خرید یا فروش است. همه این کارها برای بالا بردن امنیت سرمایه‌گذاری‌های مردم انجام می‌گیرد.

علاوه بر احراز هویت، ورود افراد جدید به بورس نیازمند چه اقداماتی است؟

ورود افراد جدید به دنیای سرمایه‌گذاری در بورس، سه گام اصلی دارد؛

  1. ثبت‌نام در سامانه سجام: این کار یا با مراجعه مستقیم به سایت سجام یا از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند سیگنال، یا سایت‌های برخی کارگزاری‌ها انجام می‌شود. برای ثبت‌نام، به اطلاعاتی مثل نام و نام خانوادگی، تلفن، آدرس و پرداخت 10،000 تومان نیاز است. با اتمام ثبت‌نام، یک کد رهگیری ده رقمی در اختیار فرد قرار می‌گیرد.
  2. احرازهویت: پس از ثبت‌نام در سجام، الان فرد باید احراز هویت شود تا برای بازار سرمایه محرز شود، فردی واقعی پشت این اطلاعات واردشده وجود دارد.
    1. احراز هویت حضوری: دفاتر پیشخوان دولت، کارگزاری‌ها، بانک‌هایی مثل سپه، آینده و صادرات این کار را انجام می‌دهند.
    2. احراز هویت غیرحضوری: اما با توجه به شیوع بیماری کرونا و همچنین افزایش زیاد اقبال مردم به بورس، وزیر محترم اقتصاد و دیگر مسئولان تأکید جدی بر احراز هویت غیرحضوری داشتند. شرکت دانش‌بنیان پارت با توجه به فعالیت‌های مختلفی که در حوزه هوش مصنوعی و ایجاد سامانه‌های مالی داشت، برای حل این مسأله دست به کار شد و در مدتی محدود نخستین مرکز احراز هویت غیرحضوری دارای مجوز را ایجاد کرد.

در احراز هویت غیرحضوری افراد با مراجعه به اپلیکیشن سیگنال و ورود کد رهگیری ده رقمی سجام، کد ملی و شماره همراه، گرفتن عکس و یک ویدئوی سلفی 15 تا 20 ثانیه‌ای هنگام خواندن متن مشخص‌شده، عکس از امضا و پرداخت 10،000 تومان می‌توانند کار را انجام دهند. این اطلاعات با هوش مصنوعی بررسی و در نهایت توسط اپراتور تأیید می‌شود و حداکثر در 48 ساعت نتیجه اعلام می‌شود.

  1. دریافت کد بورسی گام سوم است. در این مرحله که کار احراز هویت انجام شده، افراد می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌ها کد بورسی دریافت کنند و فعالیت‌هایی مثل خرید و فروش سهام، واگذاری سهام عدالت، صندوق ای.تی.اف و … را انجام دهند.

 

افزایش سرمایه 97 درصدی فملی در دستور کار مجمع فوق‌العاده- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + ده =

دکمه بازگشت به بالا