اخبار

حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت در سهام افزایش یافت + جزئیات- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم

خبرنگار اقتصادی ، هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام را تصویب کرد.

بر این اساس عطف به طرح پیشنهادی از طرف صندوق های سرمایه گذاری ناشی از جمع بندی مذاکرات با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرر شد:

1- صندوق های سرمایه گذاری “دراوراق بهادار با درآمد ثابت” ملزم به سرمایه گذاری حداقل 15 درصد و حداکثر 25 درصد از ارزش کل دارایی های صندوق در “سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری” هستند.

2- صندوق های یاد شده ملزم هستند تا پایان اسفند 1400 نسبت به رعایت نصاب موضوع این مصوبه به شرح زیر اقدام کنند:

2-1- تا پایان اسفند ماه 1399 نسبت به افزایش حداقل 3 واحد درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی (تاریخ ابلاغ این مصوبه) و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده اقدام کنند.

2-2- تا پایان اسفند ماه 1400 در هر فصل نسبت به افزایش 3 واحد درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی (تاریخ ابلاغ این مصوبه) و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده اقدام کنند.

2-3- به ازای هر یک واحد درصد افزایش سرمایه گذاری در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس تا میزان نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده 2 واحد درصد از حداقل نصاب سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت کسر می شود.

3- به صندوق‌ها اختیار داده شد در خصوص توزیع حداقل 2 درصد دارایی از محل ذخیره ناشی از تغییر ارزش سهام در پایان سال مالی جاری صندوق، تا یک سال پس از پایان سال مالی مذکور و متناسب با شرایط بازار تصمیم‌گیری کنند.

4- همچنین مصوب شد که حداکثر میزان خرید اوراق دولتی به اندازه 30 درصد ارزش دارایی های درآمد ثابت صندوق ها باشد.

توضیحات تکمیلی درباره حد نصاب جدید سرمایه گذاری در سهام صندوق ها

در این زمینه مدیریت نظارت برنهادهای مالی سازمان بورس درباره تصمیم هیات مدیره این سازمان در مورد حد نصاب سرمایه گذاری در سهام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت اعلام کرد: با هدف بهبود فرآیند داد و ستد سهام و تسهیل تزریق بخشی از سپرده‌های بانکی به معاملات سهام، مقرر شد سرمایه گذاری در سهام برای صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت مجدداً الزامی شود.

تصمیماتی از این دست در مقاطع زمانی مختلف و متناسب با مقتضیات بازار سرمایه همواره در دستور کار سازمان بورس قرار دارد و طبق مصوبه 10 اسفند هیات مدیره سازمان، صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام با درآمد ثابت، ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل 15 و حداکثر25 درصدی از ارزش کل دارایی‌های صندوق در سهام، حق تقدم سهام و قرار داد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری شدند.

همچنین برای رعایت الزامات، فرصت یکساله ای به مدیران صندوق ها اعطا شد اما با این حال صندوق ها موظفند به منظور رعایت حداقل نصاب مجاز سرمایه‌گذاری در سهام، نسبت به افزایش سرمایه‌گذاری حداقل 3 درصد از کل دارایی‌ها در سرفصل یاد شده تا پایان اسفند سال جاری اقدام کنند.

علاوه براین حد نصاب حداکثر سرمایه‌گذاری صندوق های یاد شده در اوراق بهادار با در آمد ثابت منتشر شده توسط دولت (با تضمین سازمان برنامه و بودجه) به میزان 30 درصد تعیین شد. بر این اساس سرمایه‌گذاری جدید صندوق ها در این اوراق باید به نحوی  باشد که حداکثر از 30 درصد دارایی‌های صندوق تجاوز نکند و البته برای فروش اوراق خریداری شده قبلی توسط صندوق ها الزامی وجود ندارد.

رعایت الزامات ابلاغی از جمله حد نصاب های موضوع مصوبه اخیر از سوی سازمان بورس رصد و رعایت این مصوبه در زمان بررسی درخواست های تمدید فعالیت و افزایش سقف صندوق های سرمایه گذاری لحاظ می شود.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

رشد 5 هزار واحدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =

دکمه بازگشت به بالا