اخبار

توضیحات جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره مطالبات بانک‌ها و حمایت از تولید

، عبدالناصر همتی رئیس‌ کل بانک مرکزی در جدیدترین یادداشت اینستاگرامی خود درباره مطالبات بانک‌ها نوشت:

– نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانکها، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما، این امربه هیچ وجه نبایستی منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود. محاسبه بدهی آنها نیز بایستی برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

– بانک‌ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران درجهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیز از اقدامات قانونی هستند. ولی، این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هرگونه اقدامای که منجر به تعطیلی واحد تولیدی می شود، جداً ‌پرهیز نمایند.

– بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌های تولیدی و در جهت تحقق شعار رونق و جهش تولید، انجام داده و تلاش کرده است که با آسیب شناسی دقیق موضوع، بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند، تدوین یا اصلاح کند. از جمله آنها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس و مجمع تشخیص)، و آخرین تصمیم که مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً ۷/۵ درصدطلب و امهال ۵ ساله آن بود، که به تصویب شورای پول واعتبار رسید. از بانکها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجراکنند.

– حمایت از تولید مستلزم داشتن بانکهایی سالم، باثبات، مستحکم می‌باشد. تسهیلات اعطایی بانکها متعلق به سپرده گذاران است. لذا، برگشت به موقع این منابع، بانکها را درتأمین مالی تولید یاری می‌کند.

«نام مادر» بر کارت ملی درج می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا