اخبار

تغییر دامنه نوسان بورس به منفی2 تا مثبت6 از 25 بهمن- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم

خبرنگار اقتصادی ، محمدعلی دهقان دهنوی در یک گفتگوی تلویزیونی با اشاره به تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا از روز شنبه آینده (25 بهمن) گفت: در خصوص تغییر دامنه نوسان نظرات متفاوتی مطرح بود و شورای‌عالی بورس با در نظر گرفتن طیف وسیع نظرات و پیشنهادات محدوده دامنه نوسان منفی2 تا مثبت6 درصد را مصوب کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با توجه به متغیرهای اقتصادی و همچنین برخی ابهامات نسبت به فضای اقتصادی، تصمیم بر آن شد دامنه نوسان تغییر کند. در پاسخ به چرایی اتخاذ این تصمیم باید گفت، تغییر دامنه نوسان در شرایط خاص، با ایجاد بستر زمانی مناسب مسیر تحلیل را هموار می‌کند و پیرو آن سهامداران در فضای آرامتری تصمیم‌گیری می‌کنند.

تغییر دامنه نوسان سهام موقتی است

سخنگوی سازمان بورس افزود: این تصمیم به‌صورت موقتی و به‌دلیل شرایط خاص بازار اخذ شد و روز شنبه آینده گزارش بازار پس از اعمال تغییرات به شورای‌عالی بورس ارسال و نتایج آن بررسی می‌شود، همچنین در صورت رسیدن به شرایط ثبات اقتصادی، دامنه نوسان می‌تواند تغییرات دیگری را نیز تجربه کند.

چرایی شناورشدن حجم مبنا

دهقان دهنوی ابراز کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار ناظر بازار سرمایه است و ناظر نیاز به ابزاری برای تنظیم بازار دارد، از همین رو مقرر شده است تعیین حجم مبنا برای شرکت‌ها در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار باشد.

وی با تأکید بر اینکه در مواقعی به عکس‌العمل‌های فوری نیاز است و سازمان می‌تواند از ابزار حجم مبنا استفاده کند، اضافه کرد: در سازمان بورس و اوراق بهادار اعتقاد بر این است که باید هر تصمیمی با اخذ نظر کارشناسان و اطلاع بازار اجرا شود.

تلاش برای به‌حداقل‌رساندن تغییرات و تصمیمات لحظه‌ای

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: در عین حال، تلاش می‌شود حداقل تغییرات اعمال شود، چراکه معتقدیم تغییرات پی‌درپی برای مدیریت بازار مناسب نیست.

وی راجع به افزایش سطح نقدشوندگی بازار نیز سخن گفت و با تأکید بر اینکه فرآیند عملیات بازارگردانی نسبت به ماه گذشته تقویت شده است و در ماه‌های آینده نیز توسعه می‌یابد، افزود: بخشی از نقدشوندگی به این موضوع برمی‌گردد که بازار از آرامش کامل برخوردار باشد و سهامداران بتوانند از تصمیمات هیجانی دوری کنند، در این صورت می‌توانند بر اساس متغیرهای اقتصادی که چشم‌اندازی روشن‌تر دارند، تصمیم‌گیری کنند تا متحمل ضرر و زیان نشوند.

دستورالعمل بازارگردانی نیازمند تغییراتی است

دهقان دهنوی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که دستورالعمل بازارگردانی نیازمند تغییراتی است و با تأکید بر نقدشوندگی، نقیصه‌ها برطرف خواهند شد تا این ابزار به کاراترین حالت خود، اعمال شود.

توسعه نهادهای مالی از برنامه‌های اصلی سازمان

رئیس سازمان بورس همچنین “توسعه نهادهای مالی” را جزو برنامه‌های اصلی خود دانست و گفت: توسعه نهادهای مالی، یک جزء ضروری برای توسعه بازار سرمایه است. ما به‌دنبال آن هستیم که جایگاه بازار سرمایه و تأثیرگذاری آن در اقتصاد توسعه پیدا کند و طبیعتاً در این مسیر، نهادهای مالی هستند که این نقش محوری را ایفا خواهند کرد.

وی همچنین از تسریع و تسهیل فرآیندهایی که منجر به صدور مجوز فعالیت برای نهادهای مالی می‌شود، خبر داد و گفت: بستر فعالیت‌های این نهادها را به‌شکلی آماده می‌کنیم که بتوانند با حفظ حقوق سهامداران، منجر به توسعه بازار سرمایه شوند.

افزایش عرضه‌های اولیه از موضوعات اولویت‌دار

دهقان دهنوی در ادامه، عرضه‌های اولیه را تسهیل‌کننده تولید ملی دانست و اضافه کرد: از آنجا که منابع تجمیع‌شده از عرضه‌های اولیه، صرف سرمایه‌گذاری‌های جدید در اقتصاد می‌شود، گسترش این مسیر نیز برای ما اولویت دارد.

رئیس سازمان بورس در پایان تصریح کرد: تلاش می‌کنیم بازار سرمایه را بر اساس حقوق سهامداران از دخالت‌های سیاسی و مقررات‌گذاری نادرست دور نگه‌داریم.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

+

حداقل دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش یافت
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا